Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μιας και τα φωτοβολταϊκά είναι στη μόδα...


Olga@

Recommended Posts

koulosb οποιαδήποτε αγορά κάνεις μετά την ημερομηνία κατάθεσης του φακέλου του Αναπτυξιακού στο Υπουργείο θεωρείται επιλέξιμη.

Όσον αφορά τις Τράπεζες είναι διάολοι. Δεν βγάζεις άκρη. Ζητάνε τα απίστευτα για μία επένδυση ΣΙΓΟΥΡΗ. Δεν μπορώ να βρω άκρη τους τελευταίους μήνες που ψάχνομαι για δάνειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά μην χάνεστε με τις τράπεζες. Όσο μπορείται μακριά. Επειδή δουλεύω στον Αναπτυξιακό και ξέρω. Οι τράπεζες με κλειστά μάτια συνεργάζονται μαζί σου αν πρόκειται να μπεις στον Αναπτυξιακό. Τα πιο σίγουρα λεφτά είσαι για αυτούς. Κατ' αρχάς σου δίνουν ένα δάνειο με εγγύηση μετρητών για να τεκμηριώνεις τη δυνατότητα κάλυψης της ίδιας συμμετοχής στην επένδυση. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το 25% τουλάχιστον της επένδυσης, το οποίο πρέπει να αποδεικνύει οτι διαθέτει ο επενδυτής σε βάθος εξαμήνου, σου το εγκρίνουν δάνειο ώστε να εμφανίζεις ότι έχεις την ίδια συμμετοχή και την ίδια στιγμή σου δεσμεύουν το ποσό αυτό ως εξασφάλιση (cash collateral). Εσύ βέβαια πληρώνεις τους τόκους και πιστέψτε με δεν είναι μικρό το ποσό. Με βάση αυτό, κι όταν με το καλό η επένδυσή σου εγκριθεί από τον αναπτυξιακό νόμο, σου προτείνουν να κάνεις εκχώρηση της επιχορήγησης, το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι η τράπεζα σου χορηγεί την πρώτη δόση της επιχορήγησης (50%) και όταν εσύ πιστοποιηθείς από την αρμόδια υπηρεσία ότι έχεις πραγματοποιήσει το 50% του έργου, τότε η πρώτη δόση της επιχορήγησης πηγαίνει στην τράπεζα. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με την δεύτερη και τελική δόση της επιχορήγησης. Όλα αυτά όμως με το ανάλογο τίμημα για τον επενδυτή, ήτοι τόκοι και συμβάσεις επαχθείς για τον δανειζόμενο. Τέλος υπάρχει και η προκαταβολή επιχορήγησης, καθώς ο επενδυτής μετά την έγκριση του επενδυτικού σχεδίου μπορεί να προσκομίσει στην αρμόδια υπηρεσία μια εγγυητική επιστολή ισόποση του 50% της επιχορήγησης και προσαυξημένη κατά 10% και να του χορηγηθεί η πρώτη δόση. Κι εδώ όμως θα αναγκάζεται να πληρώνει τόκους στην τράπεζα μέχρι να πιστοποιηθεί ότι έχει κάνει το 50% του έργου και να επιστραφεί η εγγυητική. Έχοντας σαν βάση ότι τα όργανα ελέγχου καθυστερούν να κάνουν τις πιστοποιήσεις της προόδου των επενδυτικών έργων και τα ποσά των τόκων δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα, η άποψή μου είναι ότι αναπτυξιακό νόμος και τράπεζες είναι ένας φαύλος κύκλος. Όποιος θέλει να προχωρήσει σε μια τέτοια επένδυση, ας κάνει την αίτηση στον αναπτυξιακό αλλά ας μην μπλέξει με τράπεζες για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

gramsy1977.....

 

Κι εγω εκανα μια βολτα απο τραπεζες και ειδα οτι υπαρχει χαος.

Απο οτι καταλαβα δε φτανει καποιος να εχει το 25%, σου λενε οτι αυτο ειναι η αρχη μετα μπορει να ζητησουν και αλλες εξασφαλισεις.

Ζητησα μηπως υπαρχει περιπτωση να μη κανω καν τα χαρτια στον αναπτυξιακο και να κινηθω με καποιο επαγγελματικο δανειο αλλα και παλι θελουν 25% και ποιος ξερει τι αλλες εξασφαλισεις αργοτερα που δεν σου λενε απο τωρα. (μαλλον σου λενε οτι θα ζητηθουν αλλα δε σου λενε ποιες θα ειναι)

 

Το μονο που καταλαβα οτι θα με συμφερε ειναι να παρω επισκευαστικο δανειο με μικρο επιτοκιο κιολας μεχρι 100.000 ευρω οπου δεν ελεγχονται οι επισκευες και να προχωρησω ετσι.

 

Με τον νεο αναπτυξιακο ξερει κανενας τι θα αλλαξει? Εχει ακουστει τιποτα?

 

Τελικα ολες οι επενδυσεις ειναι γι'αυτους που εχουν το τροπο τους....!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχετε κανει αιτηση ρε παιδια η τωρα θα κανετε γιατι μου λενε οτι δεν γινονται αιτησεις απο τη ΡΑΕ και απο το υπουργειο?ΕΙναι κατι βασικο και προ του νεου νομου!!Μηπως τελικα δεν υπαρχουν περιθωρια?Εγω συγκεκριμενα θελω να κανω εγκατασταση μικρη στην Κω που ειναι μη διασυνδεμενο και μου λενε απο τη ΡΑΕ κ απο το υπουργιο δεν γινονται,η τοπικη ΔΕη μου λεει δεν εχουν ξεκινησει ακομα τωρα αρχιζουν τις αδειες για εγκαταστασεις και ο συνδεσμος κατοχων ΑΠΕ μου λεει γινετε να κανω αιτηση,τελικα τι παιζει απο ολα αυτα??

Link to comment
Share on other sites

Μερικά νησιά : λίγες άδειες των 70kWp

Κρήτη : πολλές άδειες των 100kWp που έγιναν 80kWp μέχρι να ξεμπουκώσει η κατάσταση

Διασυνδεδεμένη Ελλάδα : 0-20 : δίνονται ακόμη άδειες εκτός από λίγες περιοχές αλλά δε δίνεται επιδότηση αναπτυξιακού , >20 : έχουν δωθεί πολλές άδειες οι οποίες βρίσκονται σε στάδιο περιβαλλοντικών, αρχαιολογικών ή φυσικά υλοποίησης. Όλες παίρνουν επιδότηση αναπτυξιακού εκτός των >2MWp.

Link to comment
Share on other sites

jackpot: Στη ΡΑΕ δεν δέχονται αιτήσεις πλέον για άνω των 20kW πάρκα. Αν θέλεις να προχωρήσεις μόνο για πάρκα κάτω των 20kW και στη ΔΕΗ της περιοχής. Στείλε μου pm για να σου εξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο site η όχι ,αλά πραγματικά θα με βοηθούσε πολύ

Αν είχα μια παραπάνω γνώμη για το θέμα τον φωτοβολταικον

Είμαι από Καστόρια και έχω ένα χωράφι 1500τμ που έχει ρεύμα πολύ κοντά… και θέλω να κάνω μια μονάδα 20kw με τα γνωστά προγράμματα τις ευρωπαϊκής ένωσης …..αλα άσχετος τα διαδικαστικά θα ήθελα να μου πει κάποιος ΤΕΛΗΚΑ ΣΗΜΦΕΡΗ ????? από πλευράς εισοδήματος

Ευχαριστώ

Ντίνος

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει αλλά θα πρέπει να συνυπολογίσεις ότι ο μέσος πραγματικός χρόνος απόσβεσης είναι της τάξεως των 4-5 ετών λόγω των κλιματολογικών συνθηκών (μικρότερη ηλιοφάνεια κατ' έτος) που ισχύουν στην Καστοριά. Βέβαια τελευταία προέκυψε και ένα πρόβλημα με τον οργανισμό που πληρώνει τους επενδυτές ήπιων μορφών ενέργειας και αφορά στην έλλειψη πόρων.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, δαγκωτο....

αφου η ΔΕΗ σου προσφερει συμβολαιο για χρονια, ζητα και απο την εταιρια που θα σου τα εγκαταστησει συμβολαιο συντηρησεις για 20 χρονια. μιαζει λογικο να το ζητησεις, και λογικο να σου το δωσουν.

αλλα ΔΕΝ προκειτε. ΚΑΜΙΑ εταιρια που εγκαθηστα φωτοβολταικα δεν δινει τετοιο συμβολαιο συντηρησης. αν και οι ιδιες υποστηριζουν οτι δεν χρειαζονται καμια σχεδον συντηρηση. αυτο και μονο τα λεει ολα.

ψαξε στο φορουμ. καπου ακομα εχει συζητηθει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.