Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απευθείας ανάθεση μελετών δημοσίων έργων


g_ap

Recommended Posts

Το άλλο που γίνεται  τώρα τελευταία είναι που το κάνουν σαν υπηρεσία και μάλιστα με επείγουσα με απόφαση δημάρχου. Έχει παραγίνει το χάλι τους. Δήμος στην περιοχή μου βγάζει 5-6 επείγουσες υπηρεσίες την εβδομάδα που κυμαίνονται από 5000-20000+ φπα (που είναι και το θεσπισμένο όριο με απόφαση δημάρχου)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θυμάμαι ότι σε ανοιχτούς διαγωνισμούς νοσοκομείων για ΠΕΑ στο ΨΝΑ - Δαφνί όπου αφορούσε σε τράστια έκταση και πάρα πολλά κτίρια η έκπτωση είχε φτάσει κάπου στο 85% !! Είχε φτάσει δηλαδή η αμοιβή κάπου στα 1500 + ΦΠΑ...Και γενικά όπου γίνεται ανοιχτός διαγωνισμός για ΠΕΑ οι αμοιβές πέφτουν πάρα πολύ. Τόσο "λάρτζ" είναι οι δήμοι μας ? Και μετά κλαίγονται ότι δεν έχουν χρήματα!

 

Αυτός ο διαγωνισμός τρέχει πάλι αυτές τις μέρες. Προφανώς αυτός που έδωσε τέτοια έκπτωση δεν την έβγαλε την δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Θυμάμαι ότι σε ανοιχτούς διαγωνισμούς νοσοκομείων για ΠΕΑ στο ΨΝΑ - Δαφνί όπου αφορούσε σε τράστια έκταση και πάρα πολλά κτίρια η έκπτωση είχε φτάσει κάπου στο 85% !! Είχε φτάσει δηλαδή η αμοιβή κάπου στα 1500 + ΦΠΑ...Και γενικά όπου γίνεται ανοιχτός διαγωνισμός για ΠΕΑ οι αμοιβές πέφτουν πάρα πολύ. Τόσο "λάρτζ" είναι οι δήμοι μας ? Και μετά κλαίγονται ότι δεν έχουν χρήματα!

Εκει θυμαμαι ηταν εξευτελιστικο για 20.000τ.μ. κοντα με απιθανα ημ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εχω ένα μπλέξιμο γιατί δεν έχω εμπειρία - μήπως μπορεί κανείς να μου δώσει τα φώτα του;

Μικρό δημόσιο έργο έχει πάρει δωρεά για τις μελέτες και την κατασκευή απο φορέα ιδιωτικού δικαίου. Η αρχιτεκτονική προμελέτη ήταν δωρεά του αρχιτεκτονικού γραφείου για να δωθεί η δωρεά. Μπορεί να γίνει απ' ευθείας ανάθεση απο τον δημόσιο φορέα στους μελετητές; Υπάρχει η πιθανότητα να γίνει η ανάθεση απο τους δωρητές;

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, A M said:

Εχω ένα μπλέξιμο γιατί δεν έχω εμπειρία - μήπως μπορεί κανείς να μου δώσει τα φώτα του;

Μικρό δημόσιο έργο έχει πάρει δωρεά για τις μελέτες και την κατασκευή απο φορέα ιδιωτικού δικαίου. Η αρχιτεκτονική προμελέτη ήταν δωρεά του αρχιτεκτονικού γραφείου για να δωθεί η δωρεά. Μπορεί να γίνει απ' ευθείας ανάθεση απο τον δημόσιο φορέα στους μελετητές; Υπάρχει η πιθανότητα να γίνει η ανάθεση απο τους δωρητές;

 

Δεν θυμαμαι τωρα ακριβως τη νομοθεσία (θα κοιταξω απο δευτερα αν θελεις) , πάντως η συμβαση θα γίνει μεταξύ του δωρητη και των μελετητων και στον δήμο θα γίνει καταρχας απόφαση αποδοχής δωρεάς και στη συνεχεια επιβλεψη της μελετης

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, parth said:

Δεν θυμαμαι τωρα ακριβως τη νομοθεσία (θα κοιταξω απο δευτερα αν θελεις) , πάντως η συμβαση θα γίνει μεταξύ του δωρητη και των μελετητων και στον δήμο θα γίνει καταρχας απόφαση αποδοχής δωρεάς και στη συνεχεια επιβλεψη της μελετης

Ευχαριστώ πάρα πολύ όποια βοήθεια θα είναι πολύτιμη! ψάχνοντας βρήκα ψάχνοντας πως η διάταξη 2Α του ν. 3316/2005 που θεσμοδετήθηκε μέσω του ν. 2014/2011 ορίζει τα της δωρεάς μελέτης από ιδιωτικό φορέα σε δημόσιο ίδρυμα που στη δική μου περίπτωση είναι εκπαιδευτικό. Το ένα μου πρόβλημα είναι πως στη συμφωνία δωρητή και δωρεοδόχου αναφέρεται πως όλες οι συμβάσεις, η οργάνωση και ο ποιοτικός έλεγχος της μελέτης και της κατασκευής θα γίνουν από τον δωρεοδόχο ενώ στον ν.3316 περιγράφεται και η περίπτωση που αναφέρεις - από οτι καταλαβαίνω είναι στη διακριτική τους ευχέρεια.. Επίσης, από ότι καταλαβαίνω χρειάζομαι πτυχίο και στις δύο περιπτώσεις, δηλ. είτε συνάψω σύμβαση με τον δωρητή είτε με τον δωρεοδόχο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.