Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικονομική στατική μελέτη


 
sundance

Recommended Posts

για να ειναι μια στατικη μελετη οπλισμενου σκυροδεματος οσο γινεται πιο [shadow=red:a1b8712849][highlight=red:a1b8712849]οικονομικη[/highlight:a1b8712849][/shadow:a1b8712849],τι πρεπει να προσεχθει ως προς την [shadow=red:a1b8712849][highlight=red:a1b8712849]ποσοτητα υλικου[/highlight:a1b8712849][/shadow:a1b8712849]:

 

το σκυροδεμα ή ο χάλυβας?

 

ποσο περιπου ειναι το κόστος ανα m3 και Kg αντιστοιχα?

(στο κοστος εννοειται υλικο+εργατικα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο χάλυβας πλέον έχει ξεφύγει εντελώς. Υπόλόγιζε γύρω στα 60-70€/μ3 σκυρόδεμα 50-60€ εργασία (καλουπωτό) και 0,68€/κιλό τα ίσια σίδερα + 0,20€ εργασία/κιλό. Ότι μπορείς να κόψεις για καλό είναι

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και το ΙΚΑ...

 

Συνολικά το μπετό φτάνει και ξεπερνάει τα 250€/μ3 συνολικά.

Τώρα για το τι πρέπει να προσέξεις για μια οικονομική μελέτη.... και τα δύο.

Αλλά ξεκίνα βάζοντας τα ελάχιστα πάχη πλακών και όχι παραπάνω. Πιο πυκνή διαδοκίδωση ίσως σε οδηγήσει σε μείωση του κόστους λόγω μικρότερου πάχους πλάκας. Τα θεμέλια επίσης τρώνε πολύ μπετό. Πολλές φορές χώρις να "το ξέρει η μελέτη". Δηλαδή, άλλα λες εσύ στην μελέτη, άλλα ρίχνει ο μπετατζής ("για ασφάλεια" λέει στον ιδιοκτήτη...). Εσύ που έβγαλες τα μάτια σου να τελειώσεις το πολυτεχνείο και να μάθεις να κάνεις στατικές μελέτες δεν ξέρεις, ο μπετατζής ξέρει....

 

Δεν έχω τίποτα με τους μαστόρους και μένα ο πατέρας μου χτίστης είναι (συνταξ.) αλλά άλλο πράγμα η εμπειρία (χρήσιμη πάντα) και άλλο η γνώση της συμπεριφοράς των κατασκευών και ιδίως του ικανοτικού σχεδιασμού, τον οποίο δεν μπορεί να κατανοήσει κανένας μάστορας όσο και αν το εξηγείς.

Λοιπόν για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα: Προσοχή στην κατασκευή!!

Σε ότι αφορά την μελέτη θέλει αρκετές δοκιμές και παίδεμα για να βρεις την βέλτιστη λύση. Αν υπήρχαν μαγικές συνταγές θα τις εφαρμόζαν όλοι (ποιος δεν θέλει οικονομικότερη μελέτη στα πλαίσια της ασφάλειας πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το ελάχιστο πάχος πλάκας;

Παλιές οικοδομές με κάνναβο 4x4 είχαν πλάκες πάχους 10cm με Β160-StI.

Αργότερα το 10 έγινε 12, μετά το 1985 έγινε 14 με B225-StIII και τώρα πλέον νομίζω δεν πέφτουμε κάτω από 15cm, ανεξαρτήτως ανοίγματος, με C20/25-B500C παρόλο που ο ΕΚΩΣ επιτρέπει πολύ μικρότερα πάχη.

Μεγαλύτερα πάχη πλακών οδηγούν σε μεγαλύτερα νεκρά φορτία-μάζες και αυτό με τη σειρά του σε μεγαλύτερες δοκούς-στύλους-θεμελίωση. :-x

Link to comment
Share on other sites

χάρη βλέπω παρακολουθείς τα πράγματα απο πολύ κοντά!!! μιλάω για το νεο συμβολισμό που χρησιμοποίησες για το χάλυβα!!!

 

ακόμα δεν εχω δει ξυλότυπο που να αναφέρει τους νεους συβλολισμούς για το χάλυβα!!!!

 

ας επανέλθω ομως στο θέμα μας!!!

 

 

η προσωπική μου γνώμη είναι οτι ολα αυτά που αναφέρονται είναι απλά για να γίνονται κουβέντα και δεν εχει καμμία σημασία.

 

μια στατική μελέτη θα γίνει οπως πρέπει να γίνει. είδη ο αρχιτέκτονας μας εχει περιορίσει αρκετά τις διατομές των στοιχείων.

 

εγω θα σας πω το εξής!!!

 

κάντε μια στατική μελέτη χωρίς να λαμβάνεται καθόλου την οικονομία!!!

 

το κτίριο θα εχει διάρκεια ζωής πολλές δεκαετίες και για αυτό ας μην του τα στερήσουμε εμείς απο τώρα!!!

 

 

αλλά ας περάσω και στα οικονομικά για να σας το αποδείξω.

 

σε μια πολυκατοικία κάνετε λίγο μεγαλύτερες τις διατομές, άντε βάζετε και μια κολώνα επιπλέον.

 

πόσο θα αναίβουν τα κυβικά 10; 20; 50;

 

50 κυβικά ( πολύ μεγάλο νούμερο κατα εμένα ) επι 70 ευρώ το κυβικό κάνει 3500 χιλιάδες επιπλέον. ελάχιστο ποσό συγκριτικά με τα συνολικά της οικοδομής ( συνήθως μια τυπική πολυκατοικία είναι περίπου 2000 κ.μ. )

 

 

επίσης αναιβάζετε και τις διατομές χάλυβα. ο συνολικός χάλυβας αυξάνετε κατα 2; 3; 5 τόννους ; ο τόνος έχει περίπου 700 ευρώ.

 

οπότε 5 επι 700 άλλα 3500 ευρώ. άρα εχετε επιπλέον 7000 ευρώ. πιστέψτε με πραγματικά μικρό νούμερο συγκριτικά με τα συνολικά.

 

τα υλικά είναι πολύ φθηνά στις ημέρες μας!!!!

 

κανένας δεν νοιάζετε για το αν στη βαρέλα περίσεψε ενα κυβικό σκυρόδεμα, εαν η πρέσσα κρατάει στο δίκτυο της και πετάει στην επόμενη οικοδομή κοντά στο ενα κυβικό σκυρόδεμα.

 

κανένας δεν φωνάζει εαν ενας μανδύας κόπηκε λάθος και πρέπι να τον πετάξουμε, εαν κάποια σίδερα περισέψανε.

 

αλλού είναι το σημείο οπου μας αναιβένει το κόστος της κατασκευής!!!

 

τα εργατικά είναι αυτά που μας γονατίζουνε.

 

την ημέρα ενας εργάτης τεχνίτης παίρνει μεροκάματο 65 ευρώ + 60 εωρώ το ένσημο κατα μέσο όρο αυτός μας στοιχίζει 125 ευρώ!!!!!

 

γιατί νομίζετε δεν κολλάνε τα ένσημα των εργατών?? γιατί αυτά είναι που στοιχίζουν!!!!

 

γιατί στα μεγάλα έργα δουλεύουμε με μεταλλότυπους και γερανούς???

 

για θέμα ταχύτητας ώστε να μειώσουμε τα εργατικά!!!

 

απο τη στιγμή που έχουμε τη μελέτη προσπαθούμε να έχουμε το καλύτερο χρονοδιάγραμμα για να μειώσουμε τα εργατικά!!!

 

 

στο πολυτεχνείο σε κανένα μπετό δεν μας δειδάξανε πως να κάνουμε οικονομικές διατομές. το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να μην αστοχεί η διατομή.

 

απο την άλλη είχαμε εαν κάρο μαθήματα που είχαν σκοπό την καλύτερη οργάνωση του εργοταξιου ωστε να μειωθούν οι χρόνοι κατασκευές.

 

μια ημέρα να μην γίνει εφοδιασμός με χάλυβα του εργοταξίου και οι ερ΄γατες κάθονται!!! τα χρονοδιαγράμματα και οι ποινικές ρήτρες τρέχουν!!!

 

10 εργάτες που κάθονται ( 4 σιδεράδες και 6 καλουπατζίδες που κλείνουν κολώνες ) μας στοιχίζουν

 

10 * 100 = 1000 ευρώ + ημερομίσθιο μηχανικού + διάφορα άλλα τρέχοντα εξοδα.

 

 

αρα η δικιά μου άποψη είναι ας κάνουμε σωστές μελέτες αγνοώντας το θέμα της οικονομίας ( στο θέμα της ποσότητας των υλικών ) και ας βρούμε το επιπλέον κόστος απο την σωστή οργάνωση του εργοταξίου!!!

Link to comment
Share on other sites

 

αρα η δικιά μου άποψη είναι ας κάνουμε σωστές μελέτες αγνοώντας το θέμα της οικονομίας ( στο θέμα της ποσότητας των υλικών ) και ας βρούμε το επιπλέον κόστος απο την σωστή οργάνωση του εργοταξίου!!!

 

σωστα τα λεγομενα σου,αλλα,τις περισσοτερες φορες μεγαλυτερες υλικες ποσοτητες(σκυροδεμα-οπλισμος) δεν συνεπαγονται και περισσοτερα εργατικα?

Link to comment
Share on other sites

 

αρα η δικιά μου άποψη είναι ας κάνουμε σωστές μελέτες αγνοώντας το θέμα της οικονομίας ( στο θέμα της ποσότητας των υλικών ) και ας βρούμε το επιπλέον κόστος απο την σωστή οργάνωση του εργοταξίου!!!

 

σωστα τα λεγομενα σου,αλλα,τις περισσοτερες φορες μεγαλυτερες υλικες ποσοτητες(σκυροδεμα-οπλισμος) δεν συνεπαγονται και περισσοτερα εργατικα?

 

 

οχι απαραίτητα!!!!

 

αντίθετα θα έλεγα οτι είναι το ίδιο!!!

 

για παράδειγμα τι να είναι η πλάκα 18 και τι να είναι 20!!! απλά στο καλούπωμα το τελείωμα της πλάκας το πλαινό θα εχει 20 εκατοστά, εκεί που τελειώνει η πλάκα εννοώ.

 

τη να εχω κολώνα 40 χ 40 τι να εχω κολώνα 50 χ 50;;; απλά αντι για μπετοφόρμ 40αρι θα χρησιμοποιήσω μπετοφόρμ 50 αρι.

 

τι το δοκάρι να εχει κρέμαση 30 εκατοστά τι 40;;;;

 

απλα΄θα χρησιμοποιήσω διαφορετικό μπετοφόρμ!

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το σκέφτομαι υπάρχουν ορισμένα πράγματα που διευκολύνουν τη ζωή του καλουπατζή άρα και τη ταχύτητα του έργου.

 

 

θα διευκόλυνε πολύ να υπάρχουν ομαδοποιήσεις στις κολώνες. δηλαδή μην εχω να φτιάξω 15 κολώνες και οι 15 εχουν διαφορετικές διαστάσεις!!!

 

κανε 2 με 3 ομάδες απο κολώνες που εχουν τις ίδιες διαστάσεις!!!

 

το συνεργείο γίνεται πιο γρήγορο και πιο αποδοτικό οταν κατασκευάζει το ίδιο πράγμα - τυποποίηση.

 

να αποφεύγουμε οσο γίνεται τις κολώνες που είναι Ζ. ο θάνατος του καλουπατζή!!! γενικά να αποφεύγονται οι κολώνες που εχουν δόντια 15 -20 εκατοστά!!!

 

δηλαδή εχεις μια κολώνα 80 χ 25 και στη γωνία σου βγάζει ενα δόντι που βγαίνει 15 εκατοστά απο κάθετα στη κολώνα!! θάνατος!! είναι μερεμέτι απίστευτο!! καλύτερα κάντην 50 εκατοστά ωστε να τη κλείσω με ενα μπετοφόρμ παρά να παίζω πως θα κλείσω τα 15 εκατοστά.

 

 

να αποφεύγουμε τα διαφορετικά πάχη στις πλάκες!!!

 

δηλαδή δεν είναι δυνατον να εχω μια επιφάνεια και συνέχεια να αλλάζουν τα πάχη πλακών!!!

 

δηλαδή να εχω πλάκες 18, 19 και 20 εκατοστά!!!

 

πρέπει συνέχεια ο καλουπατζής να κάνει μετρήσεις για να φτιάχνει τα υψόμετρα απο πλάκα σε πλάκα - ( μην σου πω οτι στο τέλος θα τις κάνει ολες 20αρες και δεν θα σου πει και τίποτα!!!)

 

 

 

ενα ακόμα σημείο το οποίο είναι μερεμέτι αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς είναι οταν έχουμε κεφαλόδεσμους για διάτρηση στις κολώνες. έχουμε μια πλάκα 30 εκατοστά και ο κεφαλόδεσμος έχει πάχος 40 εκατοστά. αυτά τα 10 εκατοστά είναι μερεμέτι στο καλούπωμα. φυσικά εδω δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να το αλλάξουμε.

 

 

τέλος οταν βγαίνει ο ξυλότυπος ας του ρίχνουμε και μια ματιά για το εαν τα σίδερα που βγάλαμε μπορούμε και να τα τοποθετήσουμε. μήπως πρέπει να αλλάξουν μερικοί διάμετροι για να παιρνάει το σκυρόδεμα μέσα απο αυτό το πανικό??? μήπως πρέπει να δώσουμε κάποια επιπλέον τυπικά σκαριφήματα για τη τοποθέτηση του οπλισμόύ σε κρίσιμες κατασκευαστικα΄περιοχές??

 

 

είναι αυτό το θέμα για το οποίο τσακώνομαι με τους σιδεράδες!!! αυτοί σου λένε οτι εγω τα σίδερα τα έβαλα!!! τα εχουν βάλει όμως στη σωστή θέση ώστε να δουλεύουν????

 

 

 

( αν και είναι άλλο θέμα αλλά απλα΄θα το αναφέρω. τα κολωνοσίδερα τα πετάνε μέσα και τα δένουνε απάνω στο μανδύα. σου λένε εγω τα έβαλα και τα έδεσα!!! ναι αλλά εαν το νεο σίδερο δεν είναι δίπλα στην αναμονή πως θα παραλάβει την δύναμη;;; οταν εχουν απόσταση παλιό με νεο σίδερο πάνω απο 2φ πως θα παραληφθεί η δύναμη??? 2φ δεν λέει ο κανονισμός - δεν θυμάμαι γιατί εγω τα βάζω εφαπτομενικα).

Link to comment
Share on other sites

 

αρα η δικιά μου άποψη είναι ας κάνουμε σωστές μελέτες αγνοώντας το θέμα της οικονομίας ( στο θέμα της ποσότητας των υλικών ) και ας βρούμε το επιπλέον κόστος απο την σωστή οργάνωση του εργοταξίου!!!

 

σωστα τα λεγομενα σου,αλλα,τις περισσοτερες φορες μεγαλυτερες υλικες ποσοτητες(σκυροδεμα-οπλισμος) δεν συνεπαγονται και περισσοτερα εργατικα?

 

 

οχι απαραίτητα!!!!

 

αντίθετα θα έλεγα οτι είναι το ίδιο!!!

 

για παράδειγμα τι να είναι η πλάκα 18 και τι να είναι 20!!! απλά στο καλούπωμα το τελείωμα της πλάκας το πλαινό θα εχει 20 εκατοστά, εκεί που τελειώνει η πλάκα εννοώ.

 

τη να εχω κολώνα 40 χ 40 τι να εχω κολώνα 50 χ 50;;; απλά αντι για μπετοφόρμ 40αρι θα χρησιμοποιήσω μπετοφόρμ 50 αρι.

 

τι το δοκάρι να εχει κρέμαση 30 εκατοστά τι 40;;;;

 

απλα΄θα χρησιμοποιήσω διαφορετικό μπετοφόρμ!

 

ενταξει για το σκυροδεμα,αλλα,χωρις να γνωριζω και πολλα πραγματα απο κατασκευη,φανταζομαι οτι περισσοτερος σιδηρος οπλισμος συνεπαγεται περισσοτερα εργατικα... :?:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.