Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Ευχαριστούμε niktopo

 

Παιδιά υπέβαλα ηλεκτρονικά το αρχείο xml με την πρότασή μου, όλα πήγαν καλώς αλλά στο τέλος μου έβγαλε μύνημα όπου μου έλεγε ότι τώρα θα πρέπει να εκτυπώσω τα 2 pdf και να τα παραδώσω στον αρμόδιο φορέα (προγανώς την τράπεζα που επέλεξα). Από τηλεφώνου στο ΕΣΠΑ μου είπαν ότι αρκεί η ηλεκτρονική κατάθεση. Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

 

Σύμφωνα με επίσημες πληροφορίες απο το ΕΣΠΑ μετα την κατάθεση της πρότασης ηλεκτρονικά,αναμένουμε την έγκριση απο το ΥΠΟΙΟ ταχυδρομικά με συστημένο,και έπειτα καταθέτουμε τον έντυπο φάκελο με το "έντυπο υποβολής",την "αίτηση" και τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη τράπεζα.

 

Αυτό μου είπαν και απο το υποκατάστημα της τράπεζας που δήλωσα.

Επιβεβαιώστε το παρακαλώ κι εσείς παίρνοντας τηλέφωνο στη τράπεζα σας και στο ΕΣΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως...

Στα τηλέφωνα πληροφοριών του ΕΣΠΑ με ενημέρωσαν ότι πρέπει πρώτα να περιμένουμε τα αποτελέσματα της αξιολόγησης και μετά καταθέτουμε στο υποκατάστημα του ενδιάμεσου φορέα (τράπεζα) που έχουμε επιλέξει τα παρακάτω

1. Έντυπο υποβολής

2. Αίτηση

3. Δικαιολογητικά

 

Σχετικά με τις οικονομικές προσφορές:

Όντως σύμφωνα πάντα με την πληροφόρηση που είχα από το τηλεφωνικό κέντρο του ΕΣΠΑ χρειάζεται να φέρουν α/α, υπογραφή και σφραγίδα. Προσφορές που έχουν τα παραπάνω και έχουν σταλεί με φαξ, email (σκαναρισμένες), με ταχυδρομείο ή της έχουμε παραλάβει από το κατάστημα γίνονται δεκτές.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις οικονομικές προσφορές:

Όντως σύμφωνα πάντα με την πληροφόρηση που είχα από το τηλεφωνικό κέντρο του ΕΣΠΑ χρειάζεται να φέρουν α/α, υπογραφή και σφραγίδα. Προσφορές που έχουν τα παραπάνω και έχουν σταλεί με φαξ, email (σκαναρισμένες), με ταχυδρομείο ή της έχουμε παραλάβει από το κατάστημα γίνονται δεκτές.

 

Τελικα αυτός ο αύξοντας αριθμός α/α είναι ο αύξοντας αριθμός που βάζουμε εμείς στις προσφορές που παίρνουμε (για να μπορούμε να αναφερθούμε σε αυτές μέσα στην πρότασή μας) ή είναι κάτι σαν αριθμός πρωτοκόλλου που δίνει το κατάστημα;

 

Σε περίπτωση που είναι το δευτερο, μερικές προσφορές που έχω πάρει έχουν αριθμό πρωτοκόλλου του τύπου '35/2009΄. Θεωρείται αυτό έγκυρος αύξοντας αριθμός;

Link to comment
Share on other sites

Ο α/α (αύξων αριθμός) των προσφορών είναι όντως κάτι σαν αριθμός πρωτοκόλλου που τον δίνει το κατάστημα. Η μορφή διαφέρει ανάλογα με το σύστημα αρίθμησης του κάθε καταστήματος. ( π.χ. 415/2009, 15.09.09.3, 56654FPV1951 ) Η εγκυρότητα δεν σχετίζεται με την μορφή του αριθμού.

Link to comment
Share on other sites

taxideftis

Παρακληση: τα PDF ανεβασε τα και εδω να τα δουμε και εμεις πως τα συμπληρωνεις (φυσικα σβησε μερικα απο τα στοιχεια που δεν πρεπει να δει καποιος αλλος). Νομiζω θα μας βοηθησει αρκετα. Ιδιαιτερα τα στοιχεια των προτιμολογιων και του εξοπλισμου.;)

 

Φυσικα και οποιος αλλος εχει ετοιμασει και στειλει την αιτηση τα στοιχεια καλο θα ηταν να ανεβασει κατι και για μας που εχουμε την τυφλα!!!

Φίλε ευχαρίστως να το ανεβάσω αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το κανω αυτό αφού τα pdf που θα δημιουργηθούν δεν περιέχουν τίποτα περισσότερο από αυτά που συμπλήρωσες στη φόρμα του ΕΣΠΑ, απλά εκεί στα έχει σε ένα εννιαίο αρχείο το οποίο θα πρέπει να καταθέσεις αργότερα (αν εγκριθεί) στην τράπεζα ή στους ελεγκτές που θα έρθουν στο σπίτι σου να ελέγξουν τον εξοπλισμό. Επίσης αν κάτσω να σβήσω όλα τα στοιχεία τότε δεν θα μπορεί να σε κατατοπίσει, απλά ακολούθησε τις οδηγίες και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

 

Ομοίως...

Στα τηλέφωνα πληροφοριών του ΕΣΠΑ με ενημέρωσαν ότι πρέπει πρώτα να περιμένουμε τα αποτελέσματα της αξιολόγησης και μετά καταθέτουμε στο υποκατάστημα του ενδιάμεσου φορέα (τράπεζα) που έχουμε επιλέξει τα παρακάτω

1. Έντυπο υποβολής

2. Αίτηση

3. Δικαιολογητικά

 

Αυτό ακριβώς μου είπαν πάλι σήμερα που ρώτησα στο ΕΣΠΑ από τηλεφώνου, οπότε δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα άλλο από το να περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαρίστως να το ανεβάσω αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το κανω αυτό αφού τα pdf που θα δημιουργηθούν δεν περιέχουν τίποτα περισσότερο από αυτά που συμπλήρωσες στη φόρμα του ΕΣΠΑ, ...Επίσης αν κάτσω να σβήσω όλα τα στοιχεία τότε δεν θα μπορεί να σε κατατοπίσει, απλά ακολούθησε τις οδηγίες και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αυτο ακριβως θελω. Οχι τα δικα σου στοιχεια αλλα την συμπληρωση του εξοπλισμου. Δηλαδη αν εχεις α/α, αν εχεις σε εναν υπολογιστη εκτος απο την μαρκα, το μοντελο, αν περιλαμβανεις το πληκτρολόγιο ή το εχεις ξεχωριστα, αν βαζεις την επωνυμία του καταστηματος που θα το αγορασες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως θελω. Οχι τα δικα σου στοιχεια αλλα την συμπληρωση του εξοπλισμου. Δηλαδη αν εχεις α/α, αν εχεις σε εναν υπολογιστη εκτος απο την μαρκα, το μοντελο, αν περιλαμβανεις το πληκτρολόγιο ή το εχεις ξεχωριστα, αν βαζεις την επωνυμία του καταστηματος που θα το αγορασες κλπ.

 

Η φόρμα υποβολής του ΕΣΠΑ σου λέει αναλυτικά τι να συμπληρώσεις, δεν μπορώ να καταλάβω που έχεις κολλήσει, είναι τόσο εύκολο! Παρά ταύτα ανέβασα ένα παράδειγμα στις φωτογραφιες μου, μπες και δες. Υπολογιστή δεν έχω ζητήσει. Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως θελω. Οχι τα δικα σου στοιχεια αλλα την συμπληρωση του εξοπλισμου. Δηλαδη αν εχεις α/α, αν εχεις σε εναν υπολογιστη εκτος απο την μαρκα, το μοντελο, αν περιλαμβανεις το πληκτρολόγιο ή το εχεις ξεχωριστα, αν βαζεις την επωνυμία του καταστηματος που θα το αγορασες κλπ.

 

Στην σελίδα που πρέπει να καταχωρήσεις τις προσφορές υπάρχει πεδίο που ζητάει την επωνυμία του καταστήματος. Σχετικά με την προσφορά που έχεις πάρει για τον υπολογιστή ....εξαρτάται από την μορφή της προσφοράς για το πως θα την καταχωρήσεις π.χ. αν είναι έτοιμος ή αν τον έχεις "στήσει" μόνος σου. Για αυτό και δεν έχει νόημα να ανεβάσει κάποιος το pdf της υποβολής.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως έκανα το πιο χαζό λάθος που γινόταν, το έκανα όμως. Εκεί που λέει συμπληρώστε Α/Α τιμολογίου κλπ, δεν έβαλα τον αριθμό του τιμολογίου αλλά τον αύξοντα ριθμό του εξοπλισμού όπως αναφέρεται στο τιμολόγιο, δηλ. υπάρχουν 7 αντικείμενα που παίρνω και έτσι τα αρίθμησα στην φόρμα. Είχα και δεύτερη προσφορά (με τρία αντικείμενα), οπότε μηδένισα και ξαναέβαλα 1,2,3 κλπ...Τον έλεγχο υποβολής από το σύστημα τον πέρασα και τα έστειλα κατ' ευθείαν, τώρα τι γίνεται? Λέτε να ακυρώνομαι...?? Επίσης, διάβασα σχεδόν όλα τα threads αλλά στο τέλος ζαλίστηκα, ποιά είναι η τελευταία ενημέρωση σχετικά με το αν πάμε τώρα στην τράπεζα και με προσφορές μέσω e-mail σε μορφή pdf (εννοείται πως φέρουν υπογραφή και σφραγίδα)??

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.