Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

eyh

 

Δεν νομίζω να υπαρχει περίπτωση να ακυρωθεί η προταση σου γι' αυτο το λογο.

 

Βεβαια το α/α είναι ένας αριθμος που έχει το έντυπο της προσφοράς του κάθε προμηθευτή και μ΄αυτο συνδέεται το ονομα σου στη βαση δεδομένων του προμηθευτη.

 

Αυτο που θα κάνεις ,σημερα και αυριο δεν μπορείς γιατι είναι Σ/Κ,είναι να τους παρεις ενα τηλέφωνο,Δευτέρα πρωί, στο helpdesk του ependyseis.gr,και να τους εξηγήσεις όπως και εδω τι έγινε.Αν σου πούν οτι όντως είναι προβλημα ο τρόπος που δήλωσες τις προσφορες ,θα σου εξηγήσουν ακριβώς το τρόπο για να ακυρώσεις και να αντικαταστησεις τη προταση σου.Δεν ξέρω τι θα σου πούνε αλλα εγώ να ξέρεις το'χω κάνει ήδη και δεν είναι δύσκολη η διαδικασία.

 

Για το δεύτερο που ρωτάς ,νομίζω και πάλι οτι δεν χρείάζεται να ανησυχεις,αφου όπως λες είναι ξεκάθαρη η συμφωνία του προμηθευτη με υπογραφή,εστω και σε pdf.Το καλύτερο όμως είναι να το αναφέρεις στο ΕΣΠΑ και αν σου πουν οτι χρειάζεται,να ζητήσεις απο το προμηθευτή να σου στείλει ταχυδρομικά τα (ίδια,αυτα που σου εστειλε με email) έγγραφα των προσφορών με γνήσια υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Σχολιάζω ξανα το θέμα του α/α μήπως έδωσα λανθασμένη εντύπωση για το ποσο σημασια έχει.

 

Οι προτάσεις μετα την ηλεκτρονική υποβολή θα αξιολογηθούν με εισοδηματικά κριτήρια για να εγκριθούν η οχι.Εκει το λανθασμένο α/α λογικά δεν έχει καμμία σημασία.

Σε δεύτερη φάση θα γίνει (δειγματοληπτικά) έλεγχος υλοποίησης.Εκεί λογικά θα γίνει έλεγχος με αντιπαραβολή των τιμολογίων αγοράς των προϊόντων και των προσφορών που δηλώθηκαν κατα την υποβολή της προτασης.Εκεί με λανθασμένο α/α προσφοράς τα μόνα στοιχεία "ταυτοποίησης" θα είναι το όνομα αυτού που υποβάλλει τη προταση ,το αφμ και η επωνυμία του προμηθευτή, και η ημερομηνία έκδοσης της προσφοράς.Ίσως να μη φτάνουν αν είναι λεπτομερής ο έλεγχος.

Για να το πω απλά κατα το έλεγχο υλοποίησης πρεπει να μη δώσουμε κανενα δικαίωμα να φανεί οτι κάναμε διαφορετική συναλλαγή με το προμηθευτή απο αυτή που δηλώσαμε στην ηλεκτρονική υποβολή.

 

eyh

Nα μην αφήσεις στη τυχη το θέμα του α/α και να το αναφέρεις στο helpdesk του ependyseis.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι

 

ασχολούμαι κατά κύριο λόγω με την τοπογραφία και συστεγάζομαι με έναν ακόμη συνάδελφο, σκεφτόμαστε να πάρουμε δορυφορικό τοπογραφικό σύστημα, το ερώτημα μου είναι το εξής υπάρχει κάτι το μεμπτό στο να υποβάλουμε και οι δύο αίτηση για το πρόγραμμα μιας και πολλά στοιχεία θα είναι κοινά (τηλ,διεύθυνση,δαπάνη,τεχνικές περιγραφές κ.α. στην ουσια μονο τα προσωπικά αλλάζουν )? ,(εγω θέλω να υποβάλουμε και οι δύο αίτηση μην τυχόν και κοπεί κάποιος για οποιοδήποτε λόγω έτσι ωστε να έχουμε και μία δεύτερη ευκαιρία), με τις δύο αιτήσεις υπάρχει κίνδυνος να κινούμε υποψίες για κάτι παράνομο ετσι ώστε να κοπούμε και οι δύο?

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Απο επίσημη πληροφόρηση που ζήτησε ο sundance

 

προσθέσεις στον οδηγό:

Γ8:

-Eιδικά για το πεδίο "Τεκμηρίωση συμβατότητας με επένδυση" επίσημη πληροφόρηση 21/09/09:Κάθε δαπάνη θα πρέπει να συνοδεύεται από τεκμηρίωση της αναγκαιότητάς της και της συνάφειάς της και της συμβολής της στο προτεινόμενο ολοκληρωμένο επενδυτικό σχέδιο. Εφόσον, υπάρχει επαρκής τεκμηρίωση, μπορεί να εγκριθεί μία τέτοια δαπάνη.Εάν ένα προϊόν δεν εγκριθεί τότε αφαιρείται από την υποβαλλόμενη πρόταση. Σε περίπτωση, όμως, που ο νέος προϋπολογισμός (κατόπιν της αφαίρεσης του μη εγκεκριμένου προϊόντος) είναι κάτω από τα ελάχιστα όρια του επιχορηγούμενου προϋπολογισμού, τότε η πρόταση απορρίπτεται.

H:

-Τα εισοδήματα που λαμβάνονται υπόψη για τα κριτήρια Α και Β, είναι του οικονομικού έτους 2009 και 2008.

Link to comment
Share on other sites

Πεδίο "Τεχνικά Χαρακτηριστικά":Tα βασικά και στοιχειώδη τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρει ο κατασκευαστής του προϊόντος

δηλαδη τοω Υπολογιστη πως θα τον δηλωσουμε;CPU 2,2GHz,Ram 3Giga κλπ κλπ?

Η απλα Pc Desktop 1000 euro?

ευχαριτω

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ολοι οι προμηθευτες που πηγα για προσφορες ανοιξαν το στομα οταν τους ειπα για Α/Α στο προτιμολογιο; Μου λενε δεν εχουμε κατι τέτοιο. Να βαλουμε εμεις καποιον ασχετο κωδικο π.χ. 1/σεπτ2009;

Σε εσεν τι κωδικους πελατη και Α/Α εχετε;

Link to comment
Share on other sites

στην προσφορα ειναι γραμμενα ολα οσα θελω να παρω ο υπολογιστης,το plotter ενα πολυμηχανημα και λογισμικο. Τωρα για καθε αντικειμενο χωριστα πρπει να το δηλωνω:δηλαδη 1 cpu,2 ram,3tower,4screen η καθε προσφορας το τελικο ποσο και γενικα:1 pc-plotter-screen,2 software κλπ κλπ? Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος με το ερωτημα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ολοι οι προμηθευτες που πηγα για προσφορες ανοιξαν το στομα οταν τους ειπα για Α/Α στο προτιμολογιο; Μου λενε δεν εχουμε κατι τέτοιο. Να βαλουμε εμεις καποιον ασχετο κωδικο π.χ. 1/σεπτ2009;

Σε εσεν τι κωδικους πελατη και Α/Α εχετε;

 

Προσωπικά όταν μου έτυχε κάτι τέτοιο τους υπέδειξα την μορφή που πρέπει να έχει η προσφορά με την προσθήκη α/α και προφανώς αυτοί προσέθεσαν δίπλα έναν άσχετο αριθμό μόνο και μόνο για τις απαιτήσεις του ΕΣΠΑ....

 

στην προσφορα ειναι γραμμενα ολα οσα θελω να παρω ο υπολογιστης,το plotter ενα πολυμηχανημα και λογισμικο. Τωρα για καθε αντικειμενο χωριστα πρπει να το δηλωνω:δηλαδη 1 cpu,2 ram,3tower,4screen η καθε προσφορας το τελικο ποσο και γενικα:1 pc-plotter-screen,2 software κλπ κλπ? Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος με το ερωτημα

 

...και η δική μου προσφορά είχε αναλυτικά το κάθε τμήμα του Η/Υ ακριβώς όπως τα είχα ζητήσει από τον προμηθευτεί και δίπλα η τιμή. Στην αίτηση έβαλα όλο τον Η/Υ απλά στην θέση που καθορίζεις την ποσότητα έβαλα "σετ" και στα τεχνικά χαρακτηριστικά ανέφερα το κάθε ένα εξάρτημα.

 

Μου φάνηκε η πιο λογική λύση ...ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.