Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά.

 

Ξέρει κάνεις τι γράφουμε στη σύντομη περιγραφή της επένδυσης π.χ για την αγορά Η/Υ?

Υπάρχει κάτι στάνταρ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

 

Ξέρει κάνεις τι γράφουμε στη σύντομη περιγραφή της επένδυσης π.χ για την αγορά Η/Υ?

Υπάρχει κάτι στάνταρ?

 

Όπως πάντα αναφέρομαι στο τι έκανα εγώ...απλά ανέφερα την χρήση για την οποία προορίζεται ο Η/Υ π.χ. "Ο Η/Υ θα χρησιμοποιείται για την σύνταξη μελετών, τον σχεδιασμό κτηρίων με χρήση αντίστοιχου λογισμικού κ.τ.λ."

 

ευχαριστω cristina

 

παρακαλώ :smile:

 

Ξέρω πως έκανα το πιο χαζό λάθος που γινόταν, το έκανα όμως. Εκεί που λέει συμπληρώστε Α/Α τιμολογίου κλπ, δεν έβαλα τον αριθμό του τιμολογίου αλλά τον αύξοντα ριθμό του εξοπλισμού όπως αναφέρεται στο τιμολόγιο, δηλ. υπάρχουν 7 αντικείμενα που παίρνω και έτσι τα αρίθμησα στην φόρμα. Είχα και δεύτερη προσφορά (με τρία αντικείμενα), οπότε μηδένισα και ξαναέβαλα 1,2,3 κλπ...Τον έλεγχο υποβολής από το σύστημα τον πέρασα και τα έστειλα κατ' ευθείαν, τώρα τι γίνεται? Λέτε να ακυρώνομαι...?? Επίσης, διάβασα σχεδόν όλα τα threads αλλά στο τέλος ζαλίστηκα, ποιά είναι η τελευταία ενημέρωση σχετικά με το αν πάμε τώρα στην τράπεζα και με προσφορές μέσω e-mail σε μορφή pdf (εννοείται πως φέρουν υπογραφή και σφραγίδα)??

 

Νομίζω ότι είναι χρήσιμο να αναφέρω ότι σε περίπτωση που έχει γίνει κάποιο σοβαρό λάθος σε αίτηση υπάρχει η δυνατότητα ακύρωσης της ηλεκτρονικής υποβολής μετά από αίτημα στο [email protected] . Θα πρέπει να αναγράφονται οπωσδήποτε ο Κωδικός Υποβολής της αίτησης, η Επωνυμία και η αιτία για την οποία επιθυμείτε την ακύρωση. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το θέμα στο τηλέφωνο 210-7787940 της υπηρεσίας "Τεχνική Υποστήριξη Πληροφοριακού Συστήματος Κρατικών Ενισχύσεων ΥΠΟΙΟ" http://www.mou.gr

 

υ.γ. συγχαρητήρια στον frightnight για την σύνταξη αυτού του οδηγού

Link to comment
Share on other sites

.....Βεβαια το α/α είναι ένας αριθμος που έχει το έντυπο της προσφοράς του κάθε προμηθευτή και μ΄αυτο συνδέεται το ονομα σου στη βαση δεδομένων του προμηθευτη.

.....

Τι ειναι τελικα το Α/Α ενας αριθμος τπυ καταστηματος ή μια δικια μου αριθμηση. π.χ. εχω 3 προτιμολογια απο διαφορετικους προμηθευτες. θα βαλω στο πρωτο το 1, στο δευτερο το 2 και στο τριτι το 3; αν εχει το ενα προτιμολογιο δυο υλικα μεσα θα αφησω την ιδια αριθμηση;

Η απο τα καταστηματα θα εχουν δικους τους α/α π.χ. 4321/2009

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι τελικα το Α/Α ενας αριθμος τπυ καταστηματος ή μια δικια μου αριθμηση. π.χ. εχω 3 προτιμολογια απο διαφορετικους προμηθευτες. θα βαλω στο πρωτο το 1, στο δευτερο το 2 και στο τριτι το 3; αν εχει το ενα προτιμολογιο δυο υλικα μεσα θα αφησω την ιδια αριθμηση;

Η απο τα καταστηματα θα εχουν δικους τους α/α π.χ. 4321/2009

 

Είναι ο αριθμός προσφοράς / προτιμολογίου που σου έχει δώσει ο προμηθευτής (δηλαδή η δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δει μήπως τις υποχρεώσεις μας μετά την επιδότηση?? Απ' ότι κατάλαβα από την προκήρυξη πρέπει να διατηρούμε μπλοκάκι για 5 χρόνια μετά!! Ισχύει αυτό??

 

Ρώτησα στο ΕΣΠΑ και μου είπαν ότι αυτό ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Xristina K. να 'σαι καλά σ' ευχαριστώ πολύ,μακάρι να βοηθήσει στην κατάθεση της αίτησης.

 

 

Γιατι ολοι οι προμηθευτες που πηγα για προσφορες ανοιξαν το στομα οταν τους ειπα για Α/Α στο προτιμολογιο; Μου λενε δεν εχουμε κατι τέτοιο. Να βαλουμε εμεις καποιον ασχετο κωδικο π.χ. 1/σεπτ2009;

Σε εσεν τι κωδικους πελατη και Α/Α εχετε;

 

Οι προσφορές που έχεις δεν εχουν κανέναν αριθμό που να αντιπροσωπεύει μοναδικά αυτά τα έγγραφα και τη προσυμφωνία μεταξύ εσένα και του προμηθευτή;

 

Oπως στα τιμολογια που μας δίνουν σε οποιαδηποτε αγορα και υπάρχει ενας αριθμός που αντιπροσωπεύει μοναδικά και λογιστικα το έγγραφο-τιμολόγιο και την συγκεκριμένη αγοραπωλησία.

 

Για ξαναδέστο και πες μου.

 

Στα δελτια παροχης υπηρεσιων που κοβουμε εμεις δεν εχει στο θεωρημενο απο εφορια μπλοκάκι σε καθε σελιδα-τιμολογιο Νο.1,Νο.2,Νο.3,κλπ.;Kατι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Οι προσφορές που έχεις δεν εχουν κανέναν αριθμό που να αντιπροσωπεύει μοναδικά αυτά τα έγγραφα και τη προσυμφωνία μεταξύ εσένα και του προμηθευτή;

 

Στα δελτια παροχης υπηρεσιων που κοβουμε εμεις δεν εχει στο θεωρημενο απο εφορια μπλοκάκι σε καθε σελιδα-τιμολογιο Νο.1,Νο.2,Νο.3,κλπ.;Kατι τέτοιο.

 

ούτε στο δικό μου προτιμολόγιο έχει α/α, και όταν μίλησα με τον προμηθευτή να του αναφέρω το γεγονός, μου έιπε ότι ανάλογα με το πόσα προτιμολόγια έχω να αριθμίσω εγώ με αύξοντες α/α. Και το θεωρώ λογικό, γιατί η ΕΣΠΑ θα ελέγξει τα οριστικά τιμολόγια αγοράς και αν αυτά συμφωνούν με τα προτιμολόγια.

 

Όσο για τους ΚΑΔ, μετά την αντιστοίχιση μου προέκυψε ο 71.11.2000 (5αψήφιος δηλ...)

το σχετικό απόσπασμα του οδηγού γράφει: αν ο ΚΑΔ που έχει δηλωθεί είναι μικρότερης ανάλυσης, από αυτούς του πίνακα, δεν εννοείται ότι περιλαμβάνεται σε αυτόν και η ανάλυσή του, και αναφέρει το παράδειγμα...Αλλά δεν μας λεει στην αντίθετη περίπτωση τι γίνεται! δηλαδή στην περίπτωσή που έχω τον ειδικό ΚΑΔ 71.11.2000 , ενώ στο πρόγραμμα γράφει τον γενικό 71.11!

 

μήπως ξέρει κάποιος κάτι επ' αυτού? Η αλήθεια είναι ότι έχω ρωτήσει όπου μπορούσα-λογιστές, γραφεία επιδοτήσεων-και όλοι μου λένε με επιφύλαξη το αυτονόητο: αφού έχεις πιο ειδικό ΚΑΔ, είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

ούτε στο δικό μου προτιμολόγιο έχει α/α, και όταν μίλησα με τον προμηθευτή να του αναφέρω το γεγονός, μου έιπε ότι ανάλογα με το πόσα προτιμολόγια έχω να αριθμίσω εγώ με αύξοντες α/α.

 

 

Ανάφερε το και στο ΕΣΠΑ αυτο ,τον τροπο που θα δηλώσεις τα Α/Α,να δουμε λοιπόν αν θα το δεχτούνε.Το ΕΣΠΑ πρεπει να το δεχτει,η γνώμη του προμηθευτη δεν νομίζω οτι εχει σχεση.

 

 

Όσο για τους ΚΑΔ, μετά την αντιστοίχιση μου προέκυψε ο 71.11.2000 (5αψήφιος δηλ...)

 

..........

 

ενώ στο πρόγραμμα γράφει τον γενικό 71.11!

 

στη φορμα υποβολης θα βαλεις 71.11 (αλλωστε μονο αυτο εχει για αρχιτεκτονες)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.