Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

οκ, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αύριο θα πάρω τηλ στην ΕΣΠΑ και θα ενημερώσω. Παρεμπιπτόπντως το τηλέφωνο της ΕΣΠΑ είναι το 210.37.26.00? Προς το παρόν μόνο αυτό έχω εντωπίσει!

Link to comment
Share on other sites

Ανάφερε το και στο ΕΣΠΑ αυτο ,τον τροπο που θα δηλώσεις τα Α/Α,να δουμε λοιπόν αν θα το δεχτούνε.Το ΕΣΠΑ πρεπει να το δεχτει,η γνώμη του προμηθευτη δεν νομίζω οτι εχει σχεση.

 

 

στη φορμα υποβολης θα βαλεις 71.11 (αλλωστε μονο αυτο εχει για αρχιτεκτονες)

 

Για τον ΚΑΔ απο επισημη πληροφόρηση

όταν εχουμε π.χ. 71.11.20.00 θεωρείται μεγαλύτερης ανάλυσης απο το 71.11

και είναι επιλέξιμο ως 71.11

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7271&page=33

post #323

 

Για το α/α αν δεν το δεχτούνε απο εσπα προτεινε τους οτι θα πας τις προσφορές στο προμηθευτή να τις πρωτοκολλήσει: με αριθμηση(1,2,κλπ),σχολιο:προσφορά απο την επωνυμια του προς την επωνυμια σου ,ημερομηνία έκδοσης ,κι απο πανω σφραγίδα και υπογραφή του.......μήπως ετσι το δεχτούνε κι απο εσπα.

Link to comment
Share on other sites

ούτε στο δικό μου προτιμολόγιο έχει α/α, και όταν μίλησα με τον προμηθευτή να του αναφέρω το γεγονός, μου έιπε ότι ανάλογα με το πόσα προτιμολόγια έχω να αριθμίσω εγώ με αύξοντες α/α. Και το θεωρώ λογικό, γιατί η ΕΣΠΑ θα ελέγξει τα οριστικά τιμολόγια αγοράς και αν αυτά συμφωνούν με τα προτιμολόγια.....

 

Αυτο μου ειπε και εμενα ενας προμηθευτης. Οσα προτιμολογια εχω να αριθμήσω εγω π.χ. Νο1, Νο2 τα προτιμολογια.

 

frightnight

Οσες προαφορες εχω παρει ολα αυτα τα χρόνια ποτε δεν ειδα αριθμηση ή κωδικο. Δεν ειναι σαν τα τιμολόγια απο την εφορια. Ειναι απλα χαρτια οποτε δεν εχει νοημα να εχουν δικια τους αριθμηση

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ειναι σαν τα τιμολόγια απο την εφορια.

 

Συμφωνώ,γι' αυτό εγω είπα αυτό:

 

και μ΄αυτο συνδέεται το ονομα σου στη βαση δεδομένων του προμηθευτη.

 

Eπειδή γενικά τα τελευταία χρόνια με τους υπολογιστές εχουν κωδικό εγγράφου ή αριθμο πρωτοκολλου.

 

Αυτο μου ειπε και εμενα ενας προμηθευτης. Οσα προτιμολογια εχω να αριθμήσω εγω π.χ. Νο1, Νο2 τα προτιμολογια.

 

Αναφερε το λοιπόν στο ΕΣΠΑ και αν το δεχτουνε οπως λεει ο προμηθευτής εχει καλώς,αλλιώς προτεινε τους αυτό:

 

 

Για το α/α αν δεν το δεχτούνε απο εσπα προτεινε τους οτι θα πας τις προσφορές στο προμηθευτή να τις πρωτοκολλήσει: με αριθμηση(1,2,κλπ),σχολιο:προσφορά απο την επωνυμια του προς την επωνυμια σου ,ημερομηνία έκδοσης ,κι απο πανω σφραγίδα και υπογραφή του.......μήπως ετσι το δεχτούνε κι απο εσπα.

 

...μήπως και δεχτούνε ετσι.Αλλο τιποτα ειλικρινα δεν μπορώ να σκεφτώ γι'αυτή τη περιπτωση.

 

 

edit 27-09-09

Προς όλους τους συναδέλφους που πρόκειται να καταθέσουν την πρόταση στο ΕΣΠΑ.

 

ΟΔΗΓΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ 31.08.09 7.παράγραφος 2 σελ.26------(ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΟΔΗΓΟΣ)

 

"""2. O δικαιούχος της ενίσχυσης έχει την αποκλειστική ευθύνη για την ορθή συμπλήρωση του Ερωτηματολογίου και της Αίτησης.Η ορθότητα των στοιχείων (επιλεξιμότητα δαπανών,νομιμότητα λειτουργίας,εύλογο κόστους ανά δαπάνη,κ.α.)θα επιβεβαιωθούν κατα τον έλεγχο από τα αρμόδια όργανα."""

 

Οπως βλεπετε παιδια ουτε οι ιδιοι του ΕΣΠΑ δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη για την ορθή συμπλήρωση,γι'αυτο προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου ειπε και εμενα ενας προμηθευτης. Οσα προτιμολογια εχω να αριθμήσω εγω π.χ. Νο1, Νο2 τα προτιμολογια.

ισχύει, εξακριβωμένο απο ΕΣΠΑ!

 

Για τον ΚΑΔ απο επισημη πληροφόρηση

όταν εχουμε π.χ. 71.11.20.00 θεωρείται μεγαλύτερης ανάλυσης απο το 71.11

και είναι επιλέξιμο ως 71.11

και αυτό σωστό, εξακριβωμένο απο ΕΣΠΑ επίσης!

καλημέρα συνάδελφοι!!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα. Αν θα μπορουσε καποιος βαση της εμπειριας του να μου απαντησει στα παρακατω ερωτηματα μου γιατι εχω πελαγωσει. Αλλοι μου λενε ετσι και αλλοι αλλιως.

 

ΕΡ. 1) Εχω κανει εναρξη τον 12/08, πρωτα εσοδα ελαβα τον 06/09. Μπορω να λαβω μερος στην επιδοτηση, ή τελικα τα εσοδα μου θα φαινονται 0 το οποιο θα σημαινει και τον αμεσο μηδενισμο μου στα κριτηρια αξιολογησης (Α1, Α2 και Β) ?

Αλλος συναδελφος μου απαντησε οτι μπορω να βαλω μεσα τα εσοδα του 2009.

ΕΡ. 2) Ως προς τον ΚΑΔ, οταν εκανα εναρξη μολις ειχα πεσει στην αλλαγη τους και τελικα εχω δηλωσει Κυρια και Δευτερευουσα, αφου ετσι με προετρεψαν.

Κυρια 71.12.00.00 Δραστηριοτητες μηχανικων και συναφεις δραστηριοτητες παροχης τεχνικων συμβουλων

Δευτερ. 71.11.00.00 Δραστηριοτητες αρχιτεκτονων (δεν ξερω αν εχω κανει καλα που δηλωσα αυτο, ως ΠΜ αλλα τοτε δεν ειχαν ιδεα... λες και τωρα εχουν ΛΟΛ)

Καλυπτομαι απο τους δηλωμενους ΚΑΔ ? Αν οχι, η οποιαδηποτε αλλαγη θα σημαινει την αυτοματη μου απορριψη απο την επιδοτηση ??

ΕΡ 3.) Περα απο την ατομικη εταιρια, ειμαι συνεταιρος και σε αλλη εταιρια, καμια σχεση με μηχανικους κλπ, πιστευετε οτι η φορολογικη δηλωση που κανω απο εκει, επηρεαζει την επιδοτηση ? (Η εταιρια εχει κανει εναρξη πριν το 2004)

 

Σας Ευχαριστω

 

CVENG

Link to comment
Share on other sites

Εν τάχει:

1) Αδυνατώ να σου απαντήσω αυτή τη στιγμή, προχωρώ στα παρακάτω.

2) Αν θέλεις να μπείς στο πρόγραμμα με τον 71.12 θα πρέπει υποχρεωτικά να πας στη ΔΟΥ και να τον αναλύσεις, χωρίς να τον αφαιρέσεις, σε ΚΑΔ της μορφής 71.12.1 ή 71.12.1Χ.ΧΧ. Ο 71.11.00.00 σε καλύπτει ως έχει. Τυπικά ας πούμε επιλέγεις σε ποια από τις 2 δραστηριότητες θέλεις να εκσυγχρονιστείς. Το ότι δήλωσες και τον 71.11 μόνο κακό δεν είναι μιας και όταν κάνεις μελέτες για άδειες κάνεις και την αρχιτεκτονική οπότε καλύπτεσαι στο τιμολόγιο ή την ΑΠΥ που κόβεις.

3) Παίζει ρόλο μιας και κατά την αξιολόγηση ελέγχεται το εισόδημα της επιδοτούμενης δραστηριότητας σε σχέση με το συνολικό εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θέμα που δεν νομίζω να έχει διευκρινιστεί:

 

Στο πεδίο "Ημερομηνία πρώτης έναρξης" έχω βάλει την πρώτη έναρξη, στην "Ημερομηνία τρέχουσας έναρξης" έχω βάλει την ημερομηνία κατά την οποία έγινε η αντιστοίχιση στο νέο ΚΑΔ! Έκανα σωστά ή θα έπρεπε να το αφήσω κενό?

 

Κανονικά η αντιστοίχιση θεωρείται μεταβολή άρα λογικά είναι σωστό και όλοι θα πρέπει να το συμπληρώσουν αφού όλοι υπόκεινται σε αλλαγή ΚΑΔ. Με αυτό το σκεπτικό πιστεύω ότι είναι ασαφές αυτό το πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θέμα που δεν νομίζω να έχει διευκρινιστεί:

 

Στο πεδίο "Ημερομηνία πρώτης έναρξης" έχω βάλει την πρώτη έναρξη, στην "Ημερομηνία τρέχουσας έναρξης" έχω βάλει την ημερομηνία κατά την οποία έγινε η αντιστοίχιση στο νέο ΚΑΔ! Έκανα σωστά ή θα έπρεπε να το αφήσω κενό?

 

Κανονικά η αντιστοίχιση θεωρείται μεταβολή άρα λογικά είναι σωστό και όλοι θα πρέπει να το συμπληρώσουν αφού όλοι υπόκεινται σε αλλαγή ΚΑΔ. Με αυτό το σκεπτικό πιστεύω ότι είναι ασαφές αυτό το πεδίο.

 

Η αντιστοίχηση ΚΑΔ θεωρείται και νέα έναρξη; Θα έλεγα όχι,

παρόλα αυτά στην online εφαρμογή για την αλλαγή ΚΑΔ, μετά την αντιστοίχηση ως ημερομηνία έναρξης φαίνεται η 1/12/2008 που είναι η ημέρα μετάβασης σε ΚΑΔ 2008.

 

Θα έλεγα καλύτερα να ρωτήσουμε στο ΈΣΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω καταλαβει την κριση των αιτησεων την εχει αναλαβει η τραπεζα...δλδ ενας υπαλληλος που πιθανοτατα δεν θα εχει ιδεα απο υπολογιστες...

σε περιπτωση που μας δωσει λιγοτερα χρηματα απο αυτα που ζηταμε και τελικα δεν μας συμφερει...μπορουμε να κανουμε πισω? να παραιτηθουμε δλδ της επιχορηγησης?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.