Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει επικοινωνίσει κάποιος με τις τράπεζες που έχουν αναλάβει την όλη διαδικασία όσον αφορά κρατήσεις χρεώσεις κλπ, αλλά επειδή πρέπει να επιλέξεις μια τράπεζα από τις συνεργαζόμενες και μετά δεν μπορείς να αλλάξεις την επιλογή σου, εγώ το έκανα.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 

Εθνική, Μarfin, Αγροτική καμία επιβάρυνση και κράτηση (τηλεφωνικώς η πληροφορία).

 

Αττικής .......... ΕΚΠΛΗΞΗ..... 500 ευρώ (ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ ναι) για έξοδα φακέλλου.

.....

 

Είναι καρα-παράνομοι!!! Είναι υποχρέωσή τους και προκύπτει από την Υπουργική Απόφαση.

Βάλε δικηγόρο να τους πάρει τηλέφωνο. Ποια έξοδα φακέλου %#@!#$% αφού όλα τα κάνουμε εμείς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει επικοινωνίσει κάποιος με τις τράπεζες που έχουν αναλάβει την όλη διαδικασία όσον αφορά κρατήσεις χρεώσεις κλπ, αλλά επειδή πρέπει να επιλέξεις μια τράπεζα από τις συνεργαζόμενες και μετά δεν μπορείς να αλλάξεις την επιλογή σου, εγώ το έκανα.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 

Εθνική, Μarfin, Αγροτική καμία επιβάρυνση και κράτηση (τηλεφωνικώς η πληροφορία).

 

Αττικής .......... ΕΚΠΛΗΞΗ..... 500 ευρώ (ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ ναι) για έξοδα φακέλλου.

Τι και πως ο υπάλληλος τα μασούσε, το συμπέρασμα είναι ότι θέλουνε 500 ευρώ για έξοδα φακέλλου ανεξάρτητα απο το ποσό της επιδότησης (με το κεφάλι μας έχουνε δηλ ... )

 

Αυτό από ερώτηση κατ΄ιδίαν σε υπάλληλο τρ. Αττικής στη Θεσσαλονίκη, ο ειδικός υποτίθεται για ΕΣΠΑ.

 

Αν κάποιος έχει άλλη πληροφόρηση ή αν έχουνε και οι άλλες τράπεζες χαράτσι και πόσο, παρακαλώ ας ενημερώσει.

 

 

Αίσχος!

 

(Πάλι καλά που δήλωσα Εθνική)

Link to comment
Share on other sites

Είναι καρα-παράνομοι!!! Είναι υποχρέωσή τους και προκύπτει από την Υπουργική Απόφαση.

Βάλε δικηγόρο να τους πάρει τηλέφωνο. Ποια έξοδα φακέλου %#@!#$% αφού όλα τα κάνουμε εμείς!!!!

 

Δεν έκανα αίτηση ακόμα, απλώς έρευνα αγοράς ας πούμε.

Η δικαιολογία ήτανε ότι θα καταχωρήσουνε τα τιμολόγια που θα υποβάλουμε κλπ κλπ ... τέλος πάντων ο κόπος τους κάνει 500 ευρώ.

Μπορεί να έπεσα και σε άσχετο υπάλληλο, αν και αυτόν μου υπέδειξε ο διευθυντής της Τράπεζας ως γνώστη και υπεύθυνο.

 

Σε κάθε περίπτωση ας ρωτήσουμε και ας προσέξουμε πριν επιλέξουμε Τράπεζα γιατί μπορεί να βρεθούμε προ απροόπτων.

Αν ξέρει κάποιος άλλος περισσότεερα ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η αντιστοιχιση του ΚΑΔ δεν θεωρειται μεταβολη, πηρα τηλεφωνο και αυτο μου ειπανε.

Οποτε αν δεν υπαρχει αλλη μεταβολη σαν τρεχουσα ημερομηνια βαζουμε αυτη της εναρξης.

 

Πριν μερικές μέρες που ζήτησα από την ΔΟΥ μου ένα έγγραφο για να δω την κατάσταση του ΚΑΔ μου, είδα ότι η βεβαίωσή τους αναφέρει την πρώτη έναρξη με τον παλιό ΚΑΔ και στη συναίχεια ΜΕΤΑΒΟΛΗ 1/1/2008 για την αντιστοίχιση με τον καινούργιο ΚΑΔ.

 

Κατά τ'αλλα έχουν διευκρινιστεί όλα με σαφήνεια στις οδηγίες κύριε συντονιστή, γι' αυτό κάθε μέρα δεν πιάνεις τηλέφωνο στο ΕΣΠΑ και τα φόρα έχουν κατακληστεί από ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θέμα που δεν νομίζω να έχει διευκρινιστεί:

 

Στο πεδίο "Ημερομηνία πρώτης έναρξης" έχω βάλει την πρώτη έναρξη, στην "Ημερομηνία τρέχουσας έναρξης" έχω βάλει την ημερομηνία κατά την οποία έγινε η αντιστοίχιση στο νέο ΚΑΔ! Έκανα σωστά ή θα έπρεπε να το αφήσω κενό?

 

Κανονικά η αντιστοίχιση θεωρείται μεταβολή άρα λογικά είναι σωστό και όλοι θα πρέπει να το συμπληρώσουν αφού όλοι υπόκεινται σε αλλαγή ΚΑΔ. Με αυτό το σκεπτικό πιστεύω ότι είναι ασαφές αυτό το πεδίο.

 

Aπο επισημη πληροφορηση ΕΣΠΑ η απλη αντιστοιχηση δεν θεωρειται μεταβολη με τη σημασια που παρουσιαζεται στις συχνες ερωτησεις του ΕΣΠΑ και συνεπως η ημερομηνια της τρεχουσας εναρξης δεν τροποποιειται λογω αυτης.Παραθέτω το αντιστοιχο σημειο:

"""16. Τι σημαίνει ημερομηνία τρέχουσας έναρξης;

Στο πεδίο “Ημ/νία τρέχουσας έναρξης” συμπληρώνεται η ακριβής ημερομηνία τελευταίας (τρέχουσας) έναρξης δραστηριότητας για την άσκηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος σε περίπτωση επανέναρξης/ μεταβολής/ επέκτασης. Σε κάθε άλλη περίπτωση συμπληρώνεται η ημερομηνία πρώτης έναρξης."""

 

 

 

Taxideftis,αν εκανες ήδη την υποβολη παρε τηλεφωνο στο ΕΣΠΑ.

 

Θα σας παρακαλούσα να χρησιμοποιειτε αυτο το νημα μονο για ερωτησεις οσον αφορα οδηγιες που περιεχονται ηδη στον δικο μας οδηγο.Οτιδήποτε αλλο παραμενει αναπαντητο λογω οτι και το ιδιο το ΕΣΠΑ εχει δειξει ασυνεπεια.Μην το ξεχνατε αυτο.Και ηρεμια

Link to comment
Share on other sites

Aπο επισημη πληροφορηση ΕΣΠΑ η απλη αντιστοιχηση δεν θεωρειται μεταβολη με τη σημασια που παρουσιαζεται στις συχνες ερωτησεις του ΕΣΠΑ και συνεπως η ημερομηνια της τρεχουσας εναρξης δεν τροποποιειται λογω αυτης.Παραθέτω το αντιστοιχο σημειο:

"""16. Τι σημαίνει ημερομηνία τρέχουσας έναρξης;

Στο πεδίο “Ημ/νία τρέχουσας έναρξης” συμπληρώνεται η ακριβής ημερομηνία τελευταίας (τρέχουσας) έναρξης δραστηριότητας για την άσκηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος σε περίπτωση επανέναρξης/ μεταβολής/ επέκτασης. Σε κάθε άλλη περίπτωση συμπληρώνεται η ημερομηνία πρώτης έναρξης."""

 

 

 

Taxideftis,αν εκανες ήδη την υποβολη παρε τηλεφωνο στο ΕΣΠΑ.

 

Θα σας παρακαλούσα να χρησιμοποιειτε αυτο το νημα μονο για ερωτησεις οσον αφορα οδηγιες που περιεχονται στον οδηγο.Οτιδήποτε αλλο παραμενει αναπαντητο λογω οτι και το ιδιο το ΕΣΠΑ εχει δειξει ασυνεπεια.Μην το ξεχνατε αυτο.Και ηρεμια

 

Νομίζω καλύτερα να πάρει τo Helpdesk Πληροφοριακού Συστήματος Κρατικών Ενισχύσεων ΜΟΔ Α.Ε. (είναι η αρμόδια υπηρεσία για ακύρωση αιτήσεων)

 

http://www.mou.gr

 

τηλ: 210-7787940

 

φαξ: 210-7499156

Link to comment
Share on other sites

Aπο επισημη πληροφορηση ΕΣΠΑ η απλη αντιστοιχηση δεν θεωρειται μεταβολη με τη σημασια που παρουσιαζεται στις συχνες ερωτησεις του ΕΣΠΑ και συνεπως η ημερομηνια της τρεχουσας εναρξης δεν τροποποιειται λογω αυτης.Παραθέτω το αντιστοιχο σημειο:

"""16. Τι σημαίνει ημερομηνία τρέχουσας έναρξης;

Στο πεδίο “Ημ/νία τρέχουσας έναρξης” συμπληρώνεται η ακριβής ημερομηνία τελευταίας (τρέχουσας) έναρξης δραστηριότητας για την άσκηση του συγκεκριμένου επαγγέλματος σε περίπτωση επανέναρξης/ μεταβολής/ επέκτασης. Σε κάθε άλλη περίπτωση συμπληρώνεται η ημερομηνία πρώτης έναρξης."""

 

 

 

Taxideftis,αν εκανες ήδη την υποβολη παρε τηλεφωνο στο ΕΣΠΑ.

 

Φίλε μου σ'ευχαριστώ, έχω διαβάσει το συγκεκριμένο σημείο όπως άλλωστε και όλα τα έγγραφα ή ερωτο-απαντήσεις, τα έχω ξεκοκκαλήσει που λένε!

 

Το κειμενάκι που ανέφερες πιό πάνω γράφει και περίπτωση μεταβολής και η αλλαγή του ΚΑΔ ΕΙΝΑΙ μεταβολή σύμφωνα με το επίσημο έγγραφο του κράτους που έχω στα χέρια μου. Γι'αυτό άλλωστε ανέφερα και στην πρώτη παράθεση ότι υπάρχει μια ασάφεια εκεί.

 

Την έχω καταθέσει fright, θα πάρω τηλέφωνο να τους ρωτήσω αν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αλληλογραφία με ΕΣΠΑ:

 

Ερώτημα:

Σχετικά με τη συμπλήρωση της φόρμας υποβολής στοιχείων για το πρόγραμμα ελευθέρων επαγγελματιών:

1. Η ημερομηνία έναρξης της επιχείρησης έχει γίνει την 05/05/2005 και την 01/12/2008 μεταβολή για αντιστοίχηση ΚΑΔ (με τη κύρια δραστηριότητα της επιχείρισης να είναι επιλέξιμη από το πρόγραμμα 71.1* ** **).

2. Στις 04/08/2009 έγινε μεταβολή δραστηριοτήτων της επιχείρησης με τη προσθήκη δευτερευουσών δραστηριοτήτων (λόγω επέκτασης των υπηρεσιών που προσφέρει) χωρίς να αλλάξει η κύρια δραστηριότητα.

Στη φόρμα υποβολής στοιχείων Στον Πίνακα 2 Βασικά Στοιχεία Δικαιούχου της Επένδυσης στην Ημερομηνία Τρέχουσας Έναρξης ποια ημερομηνία θα πρέπει να συμπληρωθεί;

 

Απάντηση:

Σε απάντηση των ερωτημάτων σας, που αφορούν στην Προκήρυξη του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την ενίσχυση Επιστημόνων-Ελευθέρων Επαγγελματιών σας πληροφορούμε ότι η ημερομηνία τρέχουσας έναρξης είναι στην περίπτωση αυτή η ημερομηνία που έγινε η επέκταση του κωδικού, δηλαδή 04/08/2009.

 

Η εφαρμογή τους όμως αν βάλεις τρέχουσα έναρξη μετά το 2009 σε ενημερώνει ότι η τρέχουσα έναρξη πρέπει να είναι < 01/01/2009. Γιατί άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει θέμα taxideftis ,αυτη η μεταβολη που αναφερει το faq ειναι για αλλες περιπτωσεις ,οχι για την αντιστοιχηση.

 

Παρε τηλεφωνο μηπως χρειαστει να διορθωθεί.

 

Αν σου πουν οτι υπαρχει προβλημα παρε το τηλεφωνο που σου δινει η Xristina K.Βγαζεις εύκολα γραμμή εκει και θα σου πουν τι πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει θέμα taxideftis ,αυτη η μεταβολη που αναφερει το faq ειναι για αλλες περιπτωσεις ,οχι για την αντιστοιχηση.

 

Παρε τηλεφωνο μηπως χρειαστει να διορθωθεί.

 

Αν σου πουν οτι υπαρχει προβλημα παρε το τηλεφωνο που σου δινει η Xristina K.Βγαζεις εύκολα γραμμή εκει και θα σου πουν τι πρεπει να κανεις.

 

Χριστίνα και fright σας ευχαριστώ, μόλις επικοινώνησα με τα γνωστά τηλέφωνα του ΕΣΠΑ και μου είπαν ότι δεν υπάρχει ανάγκη μεταβολής της αίτησής μου (ισχύει βέβαια αυτό που είπατε κι εσείς πιό πάνω) με την υπάλληλο να παραδέχεται ότι αυτό είναι όντως μεταβολή και ως τέτοια θα έπρεπε να δηλωθεί.

 

Αφού όμως τα στοιχεία μας διασταυρώνονται μέσω του Taxis δεν υπάρχει θέμα μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.