Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Το γνωριζω οτι δεν αποτελει μεταβολη δραστηριοτητας, η ερωτηση ειναι αν περναει σαν τρεχουσα εναρξη στο συστημα τους. Απο την απαντηση που μου δινεις καταλαβαινω πως οχι.

Η αντιστοιχιση γιατι ειναι απαραιτητο να γινει πριν; με δεδομενο οτι δεν εξειδικευω, ουτε μεταβαλω δραστηριοτητα.

Ευχαριστω οπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

στο πινακα 5 εκει που λεει Σύντομη Περιγραφή της Επένδυσης τι εχετε γραψει; στις τεχνικεσ περιγραφες και στην αιτιολογηση των προιοντων?

Link to comment
Share on other sites

Λεω αν το ρωτησες μεσω email,οκ ευχαριστω

 

Fright ρώτησες εφορία?

εγώ έστειλα και email στο ΕΣΠΑ αλλά ακόμα δεν μου απάντησαν, ελπίζω να απαντήσουν κάποια στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Τaxideftis ,στην εφορια δεν μπορεσα να μιλησω με τον υπαλληλο που ηθελα,ο λογιστης μου μου ειπε ξανα το ιδιο που ελεγα χθες,εσπα δεν μπορω να βγαλω γραμμη

 

Εσυ μιλησες με τη ΔΟΥ σου;

 

edit

Τaxideftis μολις μιλησα παλι με το ΕΣΠΑ

 

Σε καμμια περιπτωση με την αντιστοιχηση δεν τροποποιειται η ημερομηνια εναρξης πριν απο αυτη.Η μονες περιπτωσεις για να αλλαξει η ημερομηνια εναρξης ειναι να εχουν αλλαξει οι δραστηριοτητες(οχι δηλαδη απλη αντιστοιχηση) και σε περιπτωση διακοπης και επανεναρξης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα πάλι γιατί έχω την βεβαίωση της ΔΟΥ που λέει ότι είναι μεταβολή. Πιστεύω όμως ότι σημασία έχει τι πιστεύει το ΕΣΠΑ αφού στο κάτω κάτω αυτό δικάζει κι αυτό μοιράζει! Εγώ θα το αφήσω έτσι και αν μου πουν τίποτα θα τους κοτσάρω τη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

οκ,εγω το μονο που μπορω να συμβουλεψω ειναι να βεβαιωθεις οτι αυτη η μεταβολη που λες αν ειναι η οχι τροποποιηση δραστηριοτητων.Και μη με μενεις στη λεξη "μεταβολη" της βεβαιωσης αλλα ρωτα το και τηλεφωνικα στην εφορια τι σημαινει η συγκεκριμενη μεταβολη για τη τρεχουσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα

 

Ήθελα την βοήθειά σας, αν κάποιος γνωρίζει, γιατί δεν είναι και πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα σε αυτό.

 

Δουλεύω σε ΝΠΙΔ με σύμβαση αορίστου, αλλά συνεχίζω και έχω ανοιχτά τα βιβλία μου σαν ελέυθερος επαγγελματίες για δικές μου μικρές ιδιοτικές δουλειές.

 

Γνωρίζετε αν έχω δικαίωμα να πάρα την επιχορήγηση αυτή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπροστά μου τα εξής.

1. Βεβαίωση έναρξης (δικηγόρου) στις 13/11/2007 με (παλιά ΚΑΔ) 74111093.

2. Βεβαίωση Μεταβολής στις 26/03/2009 με αιτία μεταβολής : Αντιστοίχηση ΚΑΔ από 74111093 σε 69101000 (μη επιλέξιμη στο πρόγραμμα, θα ξαναπάει και θα κάνει διόρθωση). Στη βεβαίωση μεταβολής με ημερομηνία 26/06/2009 λέει ξεκάθαρα: Ημερομηνία έναρξης επιχ. 13/11/2007 (άρα και η τρέχουσα παραμένει όπως η αρχική) και ημερομηνία μεταβολής (προσοχή αν και έγινε στις 26/03/2008 ) 01/12/2008.

Η (τρέχουσα) έναρξη παραμένει στις 13/11/2007.

Για αυτό και το πρόγραμμα δεν ζητάει ημερομηνία τελευταίας μεταβολής ή κάτι τέτοιο αλλά Τρέχουσας Έναρξης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα

 

Ήθελα την βοήθειά σας, αν κάποιος γνωρίζει, γιατί δεν είναι και πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα σε αυτό.

 

Δουλεύω σε ΝΠΙΔ με σύμβαση αορίστου, αλλά συνεχίζω και έχω ανοιχτά τα βιβλία μου σαν ελέυθερος επαγγελματίες για δικές μου μικρές ιδιοτικές δουλειές.

 

Γνωρίζετε αν έχω δικαίωμα να πάρα την επιχορήγηση αυτή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

από συνάδελφο ηλεκτρολόγο σε ΝΠΙΔ του ευρύτερου δημοσίου αορίστου χρόνου με δικαίωμα για βιβλία β τάξης και ΑΠΥ του απάντησαν πως αποτελεί εργασιακή σχέση και άρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.