Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Παράταση των προγραμμάτων ΕΣΠΑ για τις Μικρές και Πολύ Μικρές Επιχειρήσεις και την ενίσχυση των ελευθέρων επαγγελματιών

 

http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=55949

Link to comment
Share on other sites

Παράταση των προγραμμάτων ΕΣΠΑ για τις Μικρές και Πολύ Μικρές Επιχειρήσεις και την ενίσχυση των ελευθέρων επαγγελματιών

 

http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=55949

 

Nα περιμενουμε και τις επισημες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

ειναι οριστικο πλεον

 

http://www.epsilonnetwork.gr/attachments/meni/1_tropopoihtiki_final.doc

 

αυτο σημαινει οτι ειδικα αν εχετε προσφορα για υπολογιστη ακυρωστε τη,διοτι μεχρι τοτε θα εχουν αλλαξει οι τιμες.

Link to comment
Share on other sites

από συνάδελφο ηλεκτρολόγο σε ΝΠΙΔ του ευρύτερου δημοσίου αορίστου χρόνου με δικαίωμα για βιβλία β τάξης και ΑΠΥ του απάντησαν πως αποτελεί εργασιακή σχέση και άρα όχι.

 

http://www.espa.gr/Greek/News.aspx?newsid=140

 

 

2. Ελεύθερος επαγγελματίας (μηχανικός, γιατρός, κλπ.) και με σχέση μισθωτής εργασίας με κάποιον οργανισμό μπορεί να συμμετάσχει στο πρόγραμμα;

Εφόσον ο επιστήμονας – επαγγελματίας δηλώνει έσοδα από την άσκηση ατομικής δραστηριότητας στο σχετικό πεδίο του Ε1 (ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ) και ικανοποιεί και τους λοιπούς όρους του προγράμματος, όπως αυτοί περιέχονται στην σχετικά Υ.Α. Προκήρυξης και αναλύονται στον Οδηγό Εφαρμογής, μπορεί να συμμετάσχει στο πρόγραμμα.

 

 

3. Για τους νέους επαγγελματίες με λιγότερο από 5 έτη άσκησης δραστηριότητας, ισχύει ο κατώτερος μέσος όρος ακαθάριστων εσόδων όπως ισχύει για τους επαγγελματίες με περισσότερα από 5 έτη;

Η προϋπόθεση να υπερβαίνει ο μέσος όρος των ακαθάριστων εσόδων των δύο τελευταίων χρήσεων συγκεκριμένο ποσό ανάλογα με την επαγγελματική δραστηριότητα ισχύει μόνο για τους δυνητικούς δικαιούχους που έχουν κάνει έναρξη πριν την 1/1/2004 οι οποίοι και υπάγονται στην κατηγορία ενίσχυσης 50%.

 

...Tί εννοεί λοιπόν, εχουμε δικαίωμα ή δεν έχουμε???

Τελικά πήρε παράταση μέχρι το Νοέβριο?

Link to comment
Share on other sites

ειναι οριστικο πλεον

 

http://www.epsilonnetwork.gr/attachments/meni/1_tropopoihtiki_final.doc

 

αυτο σημαινει οτι ειδικα αν εχετε προσφορα για υπολογιστη ακυρωστε τη,διοτι μεχρι τοτε θα εχουν αλλαξει οι τιμες.

 

 

χα χα ίσα 'ισα

Link to comment
Share on other sites

Υπουργική Απόφαση 41240/ΕΥΣ6713/26-8-2009

 

...2. Η ημερομηνία έναρξης υποβολής προτάσεων στο Π.Σ.Κ.Ε. είναι η 01/09/2009. Η καταληκτική ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής πρότασης είναι η 30η/11/2009.

 

Δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο.

 

Τώρα τί εξυπηρετεί η παράταση δεν το' χω αποκωδικοποιήσει ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει επικοινωνίσει κάποιος με τις τράπεζες που έχουν αναλάβει την όλη διαδικασία όσον αφορά κρατήσεις χρεώσεις κλπ, αλλά επειδή πρέπει να επιλέξεις μια τράπεζα από τις συνεργαζόμενες και μετά δεν μπορείς να αλλάξεις την επιλογή σου, εγώ το έκανα.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 

Εθνική, Μarfin, Αγροτική καμία επιβάρυνση και κράτηση (τηλεφωνικώς η πληροφορία).

 

Αττικής .......... ΕΚΠΛΗΞΗ..... 500 ευρώ (ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ ναι) για έξοδα φακέλλου.

Τι και πως ο υπάλληλος τα μασούσε, το συμπέρασμα είναι ότι θέλουνε 500 ευρώ για έξοδα φακέλλου ανεξάρτητα απο το ποσό της επιδότησης (με το κεφάλι μας έχουνε δηλ ... )

 

Αυτό από ερώτηση κατ΄ιδίαν σε υπάλληλο τρ. Αττικής στη Θεσσαλονίκη, ο ειδικός υποτίθεται για ΕΣΠΑ.

 

Αν κάποιος έχει άλλη πληροφόρηση ή αν έχουνε και οι άλλες τράπεζες χαράτσι και πόσο, παρακαλώ ας ενημερώσει.

 

Ρώτησα και εγώ στην αττικής και μου τα μασούσανε. Μου είπαν πως θα πάρουν 250-350 ευρώ και δεν ξέρουν αν θα είναι από το κεφάλαιο της επιδότησης ή όχι. Η eurobank πάλι μου είπε πως είναι δωρεάν και μάλλον η αττικής θέλει λεφτά γιατί θα πληρώσει κάποιους συμβούλους για να κάνουν το φάκελο...

Και μια άλλη ερώτηση.

Με ενημέρωσαν από την τράπεζα (eurobank) χθες πως άμα συστεγάζομαι με άλλους μηχανικούς είναι πιθανόν κατά την αυτοψία να με κόψουν από το πρόγραμμα (αν γίνει δεκτή αρχικά η προτασή μου για το 80%, κάτω από 5ετία). Και να το σκεφτώ πριν κάνω την πρόταση. Γνωρίζει κανείς κάτι???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει επικοινωνίσει κάποιος με τις τράπεζες που έχουν αναλάβει την όλη διαδικασία όσον αφορά κρατήσεις χρεώσεις κλπ, αλλά επειδή πρέπει να επιλέξεις μια τράπεζα από τις συνεργαζόμενες και μετά δεν μπορείς να αλλάξεις την επιλογή σου, εγώ το έκανα.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 

Εθνική, Μarfin, Αγροτική καμία επιβάρυνση και κράτηση (τηλεφωνικώς η πληροφορία).

 

Αττικής .......... ΕΚΠΛΗΞΗ..... 500 ευρώ (ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ ναι) για έξοδα φακέλλου.

Τι και πως ο υπάλληλος τα μασούσε, το συμπέρασμα είναι ότι θέλουνε 500 ευρώ για έξοδα φακέλλου ανεξάρτητα απο το ποσό της επιδότησης (με το κεφάλι μας έχουνε δηλ ... )

 

Αυτό από ερώτηση κατ΄ιδίαν σε υπάλληλο τρ. Αττικής στη Θεσσαλονίκη, ο ειδικός υποτίθεται για ΕΣΠΑ.

 

Αν κάποιος έχει άλλη πληροφόρηση ή αν έχουνε και οι άλλες τράπεζες χαράτσι και πόσο, παρακαλώ ας ενημερώσει.

 

 

Εγώ σήμερα ρώτησα την Alpha Bank και αντί να με ενημερώσουν αυτοί τους ενημέρωσα εγώ! Διάβασαν εκείνη τη στιγμή ένα χαρτί που τους έχει σταλεί από το υπουργείο και μου είπαν ότι δεν προβλέπεται κάποια κράτηση της τράπεζας για την μεσολάβηση. Ας περιμένουμε την έγκριση και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές από το 2. ότι υπάρχει δικαίωμα για συμμετοχή στο πρόγραμμα..

 

http://www.espa.gr/Greek/News.aspx?newsid=140

 

 

2. Ελεύθερος επαγγελματίας (μηχανικός, γιατρός, κλπ.) και με σχέση μισθωτής εργασίας με κάποιον οργανισμό μπορεί να συμμετάσχει στο πρόγραμμα;

Εφόσον ο επιστήμονας – επαγγελματίας δηλώνει έσοδα από την άσκηση ατομικής δραστηριότητας στο σχετικό πεδίο του Ε1 (ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ) και ικανοποιεί και τους λοιπούς όρους του προγράμματος, όπως αυτοί περιέχονται στην σχετικά Υ.Α. Προκήρυξης και αναλύονται στον Οδηγό Εφαρμογής, μπορεί να συμμετάσχει στο πρόγραμμα.

 

 

3. Για τους νέους επαγγελματίες με λιγότερο από 5 έτη άσκησης δραστηριότητας, ισχύει ο κατώτερος μέσος όρος ακαθάριστων εσόδων όπως ισχύει για τους επαγγελματίες με περισσότερα από 5 έτη;

Η προϋπόθεση να υπερβαίνει ο μέσος όρος των ακαθάριστων εσόδων των δύο τελευταίων χρήσεων συγκεκριμένο ποσό ανάλογα με την επαγγελματική δραστηριότητα ισχύει μόνο για τους δυνητικούς δικαιούχους που έχουν κάνει έναρξη πριν την 1/1/2004 οι οποίοι και υπάγονται στην κατηγορία ενίσχυσης 50%.

 

...Tί εννοεί λοιπόν, εχουμε δικαίωμα ή δεν έχουμε???

Τελικά πήρε παράταση μέχρι το Νοέβριο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.