Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Πρέπει κι εμείς να γίνουμε έρμαια των τραπεζών... Για άλλη μια φορά αυτοί που έχουν θα ωφεληθούν... Οι υπόλοιποι θα περιμένουμε να λειτουργήσει σωστά το ''σύστημα''...

Link to comment
Share on other sites

Κατι διάβασα από έναν νεαρό δικηγόρο στο troktiko πως το ΕΣΠΑ πάει για κατάργηση λόγω έλλειψης χρημάτων. Δεν ξέρω αν είναι αληθινή μαρτυρία, αλλά το παλικάρι πήρε δάνειο για να ξεκινήσει και να στήσει το γραφείο του και τώρα είναι για κλάματα. Τελοσπαντων....

 

Αυτό που αναφέρεις νομίζω έχει σχέση με επιδότηση του ΟΑΕΔ και όχι του ΕΣΠΑ. Αν θυμάμαι καλά έγραφε πως δεν είχαν λεφτά να του πληρώσουν μια από τις δόσεις του. Τα λεφτά του ΕΣΠΑ είναι από την ΕΕ

Αν διαβάσεις και το αντίστοιχο θέμα του ΟΑΕΔ στο site θα δεις πως έχουν καθυστερήσεις στις πληρωμές

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτό που αναφέρεις συναδελφε, αλλά η αλήθεια είναι ότι και γώ αν με το καλό εγκριθώ (αύριο ας ελπίσουμε να μάθουμε) θα το σκεφτώ πολύ αν θα πραγματοποιήσω την επενδυση....:(

 

Συνάδελφε, τα αποτελέσματα αργούν ακόμα, αφού μετά τις 10/3 θα ακολουθήσει η "δεύτερη και τελική φάση παραδεκτότητας και αξιολόγησης", όπως λέει το e-mail από το ΕΣΠΑ. (Πόσους μήνες άραγε; )

 

Οι όροι χρηματοδότησης (πρώτα πληρωμή του συνόλου και ύστερα από κάποιους μήνες πάλι είσπραξη της επιχορήγησης) είναι αρκετά "σκληροί", ιδιαίτερα για τους νέους και ίσως αποθαρρύνουν ορισμένους από το να υλοποιήσουν τελικά την πρότασή τους.

Καλό θα ήταν βέβαια όσοι έχουν ήδη αποφασίσει ότι δε θα πραγματοποιήσουν την επένδυση, να αποσύρουν τις προτάσεις τους (τι λέω τώρα, θα μου πείτε). Δυστυχώς όμως δεν προβλέπεται κάποια αναδιανομή του ποσού που δε θα απορροφηθεί και έτσι απλώς θα πάει χαμένο, ενώ θα μπορούσαν να είχαν επωφεληθεί περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

μια ερώτηση: επειδή πρέπει να αγοράσω κάποιον εξοπλισμό, αλλά δεν υπάρχουν όλα τα χρήματα αυτή τη στιγμή (και δε γουστάρω να βάλω δάνειο χωρίς να ξέρω ότι κάαααποια στιγμή θα έρθουν τα χρήματα),

αν προβώ σε κάποιες αγορές με μικρότερο ποσό από αυτό που έχω δηλώσει, τι γίνεται;

χρηματοδοτούμαι για το μικρότερο ποσό ή παίρνω τον π**λο;

 

Ευχαριστώ πολύ

Γιώργος, ΗΜΜΥ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα ποσά που έχεις δηλώσει αποτελούν ελάχιστο όριο. Το πρόγραμμα σου επιτρέπει να υπερβείς τον προϋλογισμό αλλά όχι να τον μειώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο όσα έχω καταλαβει πρέπει να προβεις στην αγορα του εξοπλισμου που δηλωσες... Δλδ δεν μπορεις να παρεις άλλο στατικό πρόγραμμα αλλα μπορεις πχ να μην παρει τους 2 υπολογιστες που συμπεριελαβες στον αιτηση σου αλλα μονο τον ένα.. Απλα υπαρχει το κατώτατο οριο των 5000Ε αν θυμαμαι (για τους μηχανικους κατω της 5ετιας)...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στο κείμενο στην εφημερίδα της κυβέρνησης ότι από την στιγμή που θα εγκριθεί η επιδότησή σου είσαι υποχρεωμένος να προβείς στην πλήρη υλοποίησή της.

 

Όσον αφορά τις αλλαγές, καλύτερα να μην το ρισκάρεις πριν επικοινωνήσεις με το ΕΣΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις δαπάνες όσες έχεις δηλώσεις συνολικά.

 

Όχι λιγότερες όχι περισσότερες.

 

Αυτό έχω καταλάβει.

 

Μακάρι να γίνεται να αφαιρέσεις κάποια προϊόντα (κι εγώ τελικά μετανιώνω που έβαλα ένα προϊόν μέσα), αλλά δεν νομίζω να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω. Μπορεις απο τα προιοντα που επελεξες να διαλεξεις στην τιμη που δηλωσες οσα θελεις. Ενα δυο... ολα ή κανενα. Δεν σε υποχρεωνει καποιος να τα παρεις εαν αυτην την χρονικη στιγμη δεν θελεις ή δεν μπορεις ή σου το έκαναν δώρο!!!

Link to comment
Share on other sites

gio νομίζω κάπου ξεκαθάριζε ότι ο,τι έχει δηλωθεί πρέπει και να αγοραστεί.

 

Έβαλες 10 προϊόντα, πρεπει να τα αγοράσεις και τα 10.

 

Μακάρι να μην είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.