Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Αν είχα καταλάβει σωστά, υποτίθεται ότι θα λαμβάναμε συστημένη επιστολή από το Υπουργείο.

 

Αυτό ισχύει ακόμα, ή τζάμπα περιμένω ?

 

Και επίσης, τη βαθμολογία μας πότε θα τη μάθουμε (από περιέργεια κυρίως, αλλά και για να έχουν μέτρο σύγκρισης όσοι απορρίφθηκαν) ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει κατά πόσο μπορεί κανείς να αλλάξει τον εξοπλισμό του. Στην αίτησή μου έχω ένα laptop, ενα desktop, και ένα πολυμηχάνημα. Έχω την δυνατότητα αντί για laptop της SONY να παρω τελικα της HP για παράδειγμα, εφόσον πάντα δεν ξεπερνω το ποσό που επιδοτήθηκα ή ενδέχεται να δουν άλλη μάρκα laptop και να μην το περάσουν;;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Περικλή_91,

 

Βεβαίως και έχεις το δικαίωμα να αλλάξεις και προμηθευτή και μάρκα εφόσον μιλάμε για το ίδιο αντικείμενο..Το γράφει ξεκάθαρα στην προκύρηξη στο άρθρο 11...Υπάρχουν και άλλα post για αυτό το θέμα..Δες το post #831 και πέρα...

 

Ελπίζω να βοήθησα.Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από την τράπεζα και off the record, μου είπανε να μην υπολογίζω σε λιγότερο από 8μηνο την επιχορήγηση.

 

Επειδή και εγώ που ρώτησα αυτή την ανεπίσημη πληροφόρηση είχα, καταλήγω σε αυτό που είχα γράψει σε προηγούμενο post:

"Εγκρίθηκες και έχεις στην τσέπη σου μόνο τη δική σου συμμετοχή? Μην φοβάσαι, ο ενδιάμεσος φορέας είναι εδώ για να σε δανείσει το άλλο 80%!"

Με το ανάλογο κόστος βεβαίως ;)

 

Η Alpha έχει και αντίστοιχη σελίδα που ενημερώνει (αντιγράφω το "ζουμί")

http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=7016

 

"Η Alpha Bank, ως ενδιάμεσος φορέας διαχειρίσεως....προσφέρει ένα ολοκληρωμένο πακέτο χρηματοδοτικών λύσεων με ιδιαίτερα ευνοϊκούς και ανταγωνιστικούς όρους....Βραχυπρόθεσμο δανεισμό με εκχώρηση της επιχορηγήσεως για τις ανάγκες της επενδύσεως.....Εγγυητικές Επιστολές για λήψη προκαταβολής επιχορηγήσεως..."

 

Κάτι αντίστοιχο νομίζω και από ΠΕΙΡΑΙΩΣ

http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=292906&lang=1&nt=96&sid=

 

Τόσο δύσκολο δηλαδή θα ήταν να δώσουν την επιχορήγηση, να κάνεις τις αγορές και μετά να ακολουθήσει ο έλεγχος!?

 

Προσωπικά με το κλίμα αβεβαιότητας που έχει δημιουργηθεί (π.χ. θα δοθεί τελικά η επιχορήγηση και αν ναι, θα δοθεί έστω σε αυτά τα πλαίσια που έχουν οριστεί) θα το σκεφτώ δύο φορές πριν προχωρήσω στην υλοποίηση της πρότασης!

Καλοδεχούμενος φυσικά ο εξοπλισμός αλλά όχι και τόσο αναγκαίος για εμένα ώστε να βρεθώ "μπλεγμένος" με τις τράπεζες περιμένοντας το ΕΣΠΑ να "κουνηθεί"... :confused:

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι πως δεν υπάρχει ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ πλέον στο Ελληνικό Κράτος.

Άλλα σου λέει σήμερα ..... άλλα αύριο. Και με το ενδεχόμενο ακόμα και της χρεωκοπίας ... είναι δυνατόν να βάλει το κράτος το μερίδιο του 25%*65,000,000€= 17,000,000€ για να υλοποιήσει το ΕΣΠΑ.

Και ακόμα ακόμα συνάδελφοι, ας υποθέσουμε ότι όλα καλώς με το κράτος και δεν χρεωκοπεί.....

Οι μέρες που ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ προοιωνίζονται ΜΑΥΡΕΣ και ΛΙΤΕΣ!!!.

Τι σας κάνει να πιστεύετε πως την επένδυση που θα υλοποιήσετε με ζεστό ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΧΡΗΜΑ..... θα την χρησιμοποιήσετε σε δουλειές????

Γιατί θα έχουμε εξοπλισμό ..... αλλά δεν θα υπάρχουν δουλειές για να χρησιμοποιηθεί. !!!

Ελπίζω να τα βλέπω μόνο εγω painted black.

Link to comment
Share on other sites

πάντως όπως ανέλυσε ο sdim πιο πάνω ουσιατικά με την απόδωση του ΦΠΑ το κράτος δε θα βάλει φράγκο

 

το πρόβλημα είναι πως στο υπουργείο οικονομικών κπλ έχουν μάυρα μεσάνυχτα από μαθηματικά δευτέρας δημοτικού οπότε έιναι δύσκολο να το κατανοήσουν

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει την εξης ερωτηση στο εσπα

 

τι εννοειτε "δαπάνες δεν έχουν άλλα χαρακτηριστικά" δηλαδη εγω τωρα που το προγραμμα που θελω να παρω κανει 600 ευρω φθηνοτερα, μπορω να δωσω αυτα τα 600 στην συνθεση του σταθερου υπολογιστη ωστε να παρω καλυτερο επεργαστη ή καποιον επιπλεον σκληρο.

 

 

 

Μου ηρθε σημερα απαντηση

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά μιας δαπάνης είναι δυνατό να αλλάξουν, εφόσον δεν θα υπερβαίνεται το κόστος του συνολικού προϋπολογισμού και δεν θα αλλάξετε την δαπάνη με κάποια άλλη που δεν έχετε αιτηθεί.

 

 

 

αρα αν κατι μειωθηκε μπορουμε να το προσθεσουμε σε καποιο αλλο προιον.(εγω αυτο καταλαβαινω)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.