Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Κατ' αρχας καλημεριζω ολα τα παιδια στο forum, προκειται για το πρωτο μου post.

 

Παιδια εχετε λαβει ολοι συστημενη επιστολη? Εμενα απο ATTICA BANK δεν εχει ερθει ακομα και τα κεντρικα της τραπεζας δεν εχουν ακομα πληρη εικονα τι γινεται με τις επιστολες.

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο φορολογικό νομοσχέδιο προβλέπεται η μεταφορά παθητικού στα επόμενα φορολογικά έτη. Αν ψηφιστεί δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το πότε θα λάβουμε τα χρήματα.

 

 

 

sdim, αυτό που αναφέρεις περιλαμβάνεται στο φορολογικό νόμο που ψηφίστηκε το Μάρτη (παρ. 1β άρθρου 7 Ν.3842/2010).

http://www.mnec.gr/export/sites/mnec/el/nomothesia/law/Documents/n2842_forologiko.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ωραία , ας πούμε πως προβαίνω στην υλοποίηση της αγοράς . Πώς την κάνω ;

- Πηγαίνω και πληρώνω τις μετρητοίς ;

- Δίνω επιταγή ;

- Καταθέτω ονομαστικά στο λογαριασμό του καταστήματος ;

- Καταθέτω τα χρήματα μέσω ειδικού λογαριασμού ;

Στα καταστήματα μου λένε πως χρειάζεται να μου το ξεκαθαρίσει η τράπεζα . Στην τράπεζα όμως δεν γνωρίζουν τίποτα ... Θα ήθελα όμως να ξέρω τι πρέπει να κάνω για να μην έχω προβλήματα αργότερα :( ...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πληρώνεις μόνο μέσω επιταγής ή κατάθεσης στο λογαριασμό του καταστήματος, δεν νομίζω ότι παίζει το σενάριο με μετρητά (έτσι κι αλλιώς έχουν απαγορευτεί οι συναλλαγές πάνω από 1500 ευρώ με μετρητά).

Link to comment
Share on other sites

Για τιμολόγια έως 1500€ πληρώνεις με όποιον τρόπο θες.

Για τιμολόγια άνω των 1500€ πληρώνεις με πιστωτική, με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό, με προσωπική ή με τραπεζική επιταγή. Πληρωμή με μετρητά δεν επιτρέπεται.

Για τιμολόγια άνω των 15.000 νομίζω επιτρέπεται μόνο δίγραμμη επιταγή, κατάθεση σε λογαριασμό και τραπεζική επιταγή.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε , σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Να ρωτήσω κάτι ακόμα ; Γνωρίζουμε τελικά με ποιά διαδικασία θα μας δωθούν τα χρήματα ; (όταν με το καλό ...) . Και σε αυτό ο θέμα δεν ξέρουν να μου απαντήσουν την τράπεζα ... Μα σε τι τέλος πάντων ξέρουν ; :-x

Link to comment
Share on other sites

Από Πειραιώς μου ήρθε την Τετάρτη.

Βεβαίως το courier το έστειλε ένας Παπαδόπουλος Γραφίστας... ???????

Είναι εντελώς κατεστραμένοι στην Πειραιώς όπως και σε όλες τις τράπεζες...

Link to comment
Share on other sites

Αφού προβούμε στην ολοκλήρωση της επένδυσης, θα ζητήσουμε να μας γίνει έλεγχος όπου θα ελέγξουνε όλα τα δικαιολογητικά (δηλώσεις, βεβαιώσεις, τιμολόγια, κτλ).

 

Αφού γίνει ο έλεγχος κάποια στιγμή θα μας δώσουνε μια επιταγή στο όνομά μας με το ποσό της επιδότησης.

 

Ανά πάσα στιγμή το ΕΣΠΑ έχει το δικαίωμα να κάνει και δικό του επιτόπιο έλεγχο, δεν βασίζεται μόνο στην γνώμη της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.