Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Στο "οι ενστασεις μου" πανω δεξια γωνία εχει εικονιδιο που εαν βαλεις τον κερσορα πανω του θα λεει "δημιουργια αρχειου" ( η κατι τετοιο).

Μετα πρεπει να αιτιολογησεις. Κανεις κλικ στην ενσταση και συμπληρωνεις οτι χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έβγαλαν βαθμολογία 26...

Πώς υπολογίζεται ρε παιδιά αυτό, δε πρέπει να μας πούνε; Σου πετάνε δηλαδή εκεί ένα νούμερο και αυτό είναι, βολέψου;

 

Υποτίθεται ως κάτω πενταετίας έχω και κάποιο...'μπόνους' ας πούμε. Εντάξει , είμαι με μπλοκάκι, και όσο να 'ναι , ξέρετε πόσο πάνε οι μισθοί με ΔΠΥ....

 

Η γυναίκα μου στην ίδια κατάσταση, 26.7/100. Και η βάση στη Μακεδονία ήταν 88.7

 

Κοπήκαμε και οι 2 λόγω 'Έλειψης πόρων". Αξίζει να κάνω ένσταση ή άδικος κόπος;

Link to comment
Share on other sites

Οι μισθωτοί εξαιρούνται από το πρόγραμμα, αφού αυτό είχε τίτλο "Ενίσχυση Ελεύθερων Επαγγελματιών".

 

Το εισόδημα με το οποίο λάμβανε κάποιος μέρος, ήταν αυτό στον πίνακα 4Δ του Ε1. Το ότι είσαι π.χ. μηχανικός και έχεις εισόδημα ως μισθωτός (Ε1 4A) ή από ατομική επιχείρηση (Ε1 4Γ) δε σε καθιστά συμμετέχοντα στο πρόγραμμα. Φυσικά κάποιος μπορεί να έχει εισόδημα σε παραπάνω από ένα πίνακα του Ε1 (τα γράφω λίγο περιγραφικά).

Το εισόδημα που θα λάμβανε το πρόγραμμα υπόψη του είναι αυτό του κωδικού 501 (καθαρά) και 517 (ακαθάριστα).

 

Τα κριτήρια βαθμολογίας υπάρχουν αναλυτικότατα στην προκήρυξη.

1α.Υποκριτήριο Α.1 Καθαρό (φορολογητέο) εισόδημα από ατομικό επάγγελμα

1β.Υποκριτήριο Α.2 Ακαθάριστα έσοδα από ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος

2. Κριτήριο Β. Καθαρό (φορολογητέο) εισόδημα από ατομικό επάγγελμα προς σύνολο φορολογητέου εισοδήματος

3. Κριτήριο Γ. Πρώτη έναρξη ελευθέριου επαγγέλματος

 

Άρα: κάποιος ο οποίος είναι μισθωτός και μόνο έχει βαθμολογία μηδέν λόγω των κριτηρίων Α1, Α2 και Β.

Αν κάποιος έχει έσοδα και από εμπορική επιχείρηση ή άλλη πηγή εκτός από Ελεύθερος Επαγγελματίας, είναι σε δυσμενέστερη θέση από κάποιον που έχει έσοδο μόνο από Ελεύθερο Επάγγελμα λόγω του κριτηρίου Β.

 

Και πολλά πολλά άλλα σενάρια.

 

Βγήκε και ο παρακάτω πίνακας http://www.espa.gr/Lists/Custom_Announcements/Attachments/208/100607_Epityxontes_exomalynsi.pdf για κάποια άτομα που εγκρίθηκαν τώρα λόγω εξομάλυνσης.

 

Γνώμη προσωπική: Ας μην επιδιδόμαστε συνεχώς σε κυνήγι μαγισσών...

Link to comment
Share on other sites

Οι μισθωτοί εξαιρούνται από το πρόγραμμα, αφού αυτό είχε τίτλο "Ενίσχυση Ελεύθερων Επαγγελματιών".

 

 

Κι όμως, έγω έχω συνάδελφο μηχανικό η οποία στην εταιρία που είμαι είναι μισθωτή αλλά παράλληλα κάνει δουλειές έξω και κόβει κανένα ΑΠΥ και εγκρίθηκε. Και δεν νομίζω να έχει κανένα βύσμα. Έτσι απλά, εγκρίθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Για την Αττική:

"Το όριο βαθμολογίας έγκρισης επενδυτικού σχεδίου του ΠΕΠ «ΑΤΤΙΚΗ » - σε συνάρτηση με την ΥΑ διάθεσης πιστώσεων και την φθίνουσα σειρά κατάταξης για τον άξονα 03 «Αττική» – το οποίο διαμορφώθηκε στις 76,096 μονάδες."

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, έγω έχω συνάδελφο μηχανικό η οποία στην εταιρία που είμαι είναι μισθωτή αλλά παράλληλα κάνει δουλειές έξω και κόβει κανένα ΑΠΥ και εγκρίθηκε. Και δεν νομίζω να έχει κανένα βύσμα. Έτσι απλά, εγκρίθηκε

και εγω γνωριζω τετοια περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, έγω έχω συνάδελφο μηχανικό η οποία στην εταιρία που είμαι είναι μισθωτή αλλά παράλληλα κάνει δουλειές έξω και κόβει κανένα ΑΠΥ και εγκρίθηκε. Και δεν νομίζω να έχει κανένα βύσμα. Έτσι απλά, εγκρίθηκε.

 

Ναι δεν είναι θέμα βύσματος αυτό. Είναι όπως λες ΚΑΙ μισθωτή. Άρα έχει έσοδα ΚΑΙ από ελεύθερο επάγγελμα. Βάσει αυτών των εσόδων (κωδικός 501 και 517) αξιολογήθηκε, είχε το "αρνητικό" για το κριτήριο Β ότι δήλωνε έσοδα ΚΑΙ ως μισθωτή, αλλά η τελικής της βαθμολογία ήταν πάνω από τη βάση της περιφέρειας της.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.