Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Κι εγώ με 100 βαθμολογήθηκα αλλά δεν πρόκειται να προβώ σε οποιαδήποτε αγορά πριν τις 25 Ιουλίου. Όπως το ίδιο κάνουν και όλοι οι φίλοι μου που έχουν εγκριθεί. Ας μάθουμε πρώτα και τις ποινές που θα προβλέπονται για τα "άτακτα" μέλη της ΟΝΕ, ας αγοράσει κανένας άλλος και ...βλέπουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει υλοποιήσει κανείς ως τώρα άραγε;

Υλοποίησα, προχώρα και συ και μην παστελώνεις στα σεντούκια το παραδάκι:D

Link to comment
Share on other sites

Μην υλοποιήσετε όσοι δεν είστε σίγουροι ή έχετε πληροφόρηση από "μέσα"....Να είμαστε και πιο σίγουροι ότι θα τα πάρουμε εμείς8-)

Link to comment
Share on other sites

Περίμένω να ξεκινήσει η διαδικασία των ενστάσεων και θα κινηθώ και νομικά αν δεν πάρω την επιχορήγηση, γιατί με δικηγόρο που μίλησα ήταν παράνομο που μείωσαν το μπάτζετ μετά την λήξη των αιτήσεων από 250.000.000€ σε 70.000.000€

 

Υπάρχει νομικό έρεισμα σε αυτό; Προφανώς ήταν αντιαναπτυξιακό και μάλλον μείωση εσόδων συνεπάγεται για το κράτος παρά εξοικονόμηση χρηματων, αλλά τι μπορούμε να βάλουμε στην ένσταση σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΖΩΑ

 

Αγαπητέ Κύριε/Κυρία

 

Σας ενημερώνουμε ότι το πληροφοριακό σύστημα για την υποβολή ενστάσεων άνοιξε κατά λάθος.

Ως εκ τούτου, για λόγους ίσης αντιμετώπισης, η ηλεκτρονική ένσταση που υποβάλλατε για την επενδυτική πρόταση ΕΕπ-***** θεωρείται άκυρη.

 

Η υποβολή των ενστάσεων μπορεί να υποβληθεί, όπως προβλέπεται από την Υπουργική Απόφαση προκήρυξης, σε δεκαπέντε ημέρες από την κοινοποίηση της απορριπτικής απόφασης στους υποψήφιους δηλαδή από την ημέρα που θα παραλάβουν την επιστολή επί αποδείξει και όχι από την ημέρα της ηλεκτρονικής ανάκτησης της.

Για το λόγο αυτό πρέπει να υπάρξει ένα εύλογο διάστημα για την αποστολή και επίδοση των απορριπτικών στους υποψηφίους μετά από το οποίο θα ενεργοποιηθεί η ηλεκτρονική διαδικασία υποβολής ενστάσεων.

 

Για την ακριβή ημερομηνία έναρξης της υποβολής ενστάσεων θα ενημερωθείτε ηλεκτρονικά από τα site μας.

Με την ενεργοποίηση της διαδικασίας θα μπορέσετε να υποβάλετε εκ νέου το αίτημα ένστασης.

 

ΜΟΔ Α.Ε. – Τεχνική Υποστήριξη Πληροφοριακού Συστήματος Κρατικών Ενισχύσεων

 

Άρα περιμένουμε

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, έγω έχω συνάδελφο μηχανικό η οποία στην εταιρία που είμαι είναι μισθωτή αλλά παράλληλα κάνει δουλειές έξω και κόβει κανένα ΑΠΥ και εγκρίθηκε. Και δεν νομίζω να έχει κανένα βύσμα. Έτσι απλά, εγκρίθηκε.

 

το 2008 ήμουν με σύμβαση ορισμένου χρόνου με παράλληλες δουλειές έξω και ΑΠΥ και βαθμολογήθηκα με 0.69/100

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νομικό έρεισμα σε αυτό;

 

Μα υπήρξε υπουργική απόφαση που να τροποποιεί την αρχική και να μειώνει τα 250 σε 70?Εδω εκαναν τροποποίηση για την αλλαγή ημερομηνιας της προθεσμίας υποβολής των προτάσεων και δεν θα έκαναν γι'αυτό?

 

Όμως,στο ependyseis.gr είχα δει οτι υπάρχει και γενική νομοθεσία για το ΕΣΠΑ που αφορά όλα τα προγράμματα.Θα πρέπει να δούμε εκεί μήπως προβλέπει την κατα βούληση απο το κρατος αυξομείωση του ποσού...χωρις υα..

Link to comment
Share on other sites

Μα υπήρξε υπουργική απόφαση που να τροποποιεί την αρχική και να μειώνει τα 250 σε 70?Εδω εκαναν τροποποίηση για την αλλαγή ημερομηνιας της προθεσμίας υποβολής των προτάσεων και δεν θα έκαναν γι'αυτό?

 

Όμως,στο ependyseis.gr είχα δει οτι υπάρχει και γενική νομοθεσία για το ΕΣΠΑ που αφορά όλα τα προγράμματα.Θα πρέπει να δούμε εκεί μήπως προβλέπει την κατα βούληση απο το κρατος αυξομείωση του ποσού...χωρις υα..

 

Σιγά μην ήθελαν και υπουργική Απόφαση για να μειώσουν το ποσό... μα τί συζητάτε τώρα?? Έχετε συνηδητοποιήσει σε τί κατάσταση βρίσκεται η χώρα?? Έχετε καταλάβει ότι ούτε 250 αλλά ούτε αυτά τα 70 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ για αυτήν την επιχορήγηση...???? Προχτές μόλις, δέν ξέρω πόσοι το διαβάσατε, η Κατσέλη ζήτησε δάνειο 2 δίς νομίζω από την Ε.Κ.Τ. για να υλοποιηθούν τα προγράμματα ΕΣΠΑ διότι δεν υπάρχει ΜΙΑ... και η ΕΚΤ επιφυλαχθηκε να απαντήσει, μάλιστα είπαν ότι ενδέχεται να δώσει κάποιο ποσό, αλλά θα υπάρξει διαπραγματευση ποιά προγράμματα ΕΣΠΑ θα μείνουν στην απ'έξω... κι εσείς κάνετε ενστάσεις και βάζετε και δικηγόρους??? Όποιος θέλει ας έρθει να του παραχωρήσω εγώ την επιχορήγησή μου, το πιθανότερο (μην πώ σχεδόν σίγουρο) είναι ότι αυτοί που θα υλοποιήσουν δεν θα πάρουν φράγκο, δεκάρα τσακιστή!!!!

Προσωπικά, άν δεν ακούσω ότι αυτά τα χρήματα υπάρχουν, αν δε δώ να ξεκολλάνε άλλα παρόμοια προγράμματα που ήδη έχουν "τρέξει" και αυτοί που επένδυσαν περιμένουν εδώ και 3-4 μήνες για να πάρουν χρήματα που έπρεπε να έχουν πάρουν από τον Φλεβάρη, δεν πρόκειται να κάνω καμιά αγορά. Όλοι αυτοί οι αληταράδες που μας κυβερνάνε κατα καιρούς πάλι εις βάρος μας πάνε να δημιουργήσουν "εικονική ανάπτυξη" και να κινήσουν την αγορά... εις βάρος της τσέπης μας για την ακρίβεια... Και ερωτώ : ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΟΙ "ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ" ΑΦΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΔΙΝΕΤΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ, ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΡΙΣΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΤΕ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΛΕΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΕΝΕΧΥΡΟΥ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΜΑΣ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΠΙΣΩ... ? Τόσο πολύ μυαλό χρειάζεται ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.