Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

μια ερώτηση:

δεν έχω καταλάβει αν τα χρήματα της επιδότησης θα μας τα δώσουν πριν την αγορά του εξοπλισμού ή μετά. Δηλ αν θέλω να πάρω ένα λαπτοπ 1000ευρώ πρέπει να το πληρώσω πρώτα εγώ και μετά από έλεγχο θα μου δώσουν αυτοί το 80%.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ναι, αφού εγκριθεί η πρόταση, πας αγοράζεις το προιόν και μετά καταθέτεις τα δικαιολογητικά και εισπράτεις την επιδότηση. Το θέμα είναι ότι δεν φτάνει η αγορά ενός μόνο λαπτοπ γιατί υπάρχει ελάχιστο όριο για την πρόταση: 5000 ευρώ για τους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

φιλε και συναδελφε frightnight συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου!

ομολογω οτι διαλευκανες πολλα θολα σημεια για (εμας) τους λιγο πιο αδαεις!!

 

Σ'ευχαριστουμε και καλη επιτυχια στην αιτηση σου

Link to comment
Share on other sites

gio εχεις δίκιο που το επισημαινεις και πρεπει να το βαλω στον οδηγο,στις πληροφοριες για τον εντυπο φακελο......Οταν εχεις πραγματοποιήσει την προταση στα δινει ετοιμα συμπληρωμενα το auditor σε pdf,και απλώς τα κάνεις download τωρα που το είπες το θυμήθηκα

 

μολις ανεβασεις την αιτηση ενημερωσε.

 

θα ειναι το τελειο βοηθημα.8-)

Link to comment
Share on other sites

sundance για δες το Ι1 ,πιστεύω να μιλάμε για το ιδιο πραγμα

 

kakofonixx,επισης καλη επιτυχία,καλή επιτυχία σε όλους

 

vasada,οτι το λέει μέσα το λέει θα κάνω edit τη πηγή,για το τι ακριβώς σημαίνει υπάρχει ασάφεια.

Link to comment
Share on other sites

σωστα.

 

θα διευκολυνε και ενα screenshot του πινακα 7 για μια δαπανη.

ειδικα τα τεχνικα χαρακτηριστικα πολυ ακυρο πεδιο...ειδικα για προγραμματα...

Link to comment
Share on other sites

 

vasada,οτι το λέει μέσα το λέει θα κάνω edit τη πηγή,για το τι ακριβώς σημαίνει υπάρχει ασάφεια.

 

Για δες το αν θελεις γιατι με αφορα αμεσα.

 

Ουτε καν κατι σχετικο δεν εχω διαβασει, τουλαχιστον στις προυποθεσεις δεν υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Για δες το αν θελεις γιατι με αφορα αμεσα.

 

Ουτε καν κατι σχετικο δεν εχω διαβασει, τουλαχιστον στις προυποθεσεις δεν υπαρχει...

 

28/9/09 ΚΥΑ

και 31/9/09 "ενημερωτικός οδηγός"

 

"""• να λειτουργούν με νομική μορφή ατομικής επιχείρησης """

 

αυτό πρεπει να είναι,προς το παρόν δες τι γίνεται οσον αφορά αυτο με τη περιπτωση σου,κι εγω βάζω αυτό προς το παρόν στον οδηγό που αναφέρεται έτσι ακριβώς στις προυποθέσεις.Το "εξαρτημενη εργασία" αναφερόταν απο την αρχή στις ανακοινώσεις του υπουργείου,μεσα στα παραρτήματα ετσι ακριβώς τώρα πια δεν το βρίσκω.

 

sundance εχω κανει edit στο Γ8

 

 

Θα πρέπει να έχουμε ρυθμίσει τις υποχρεώσεις μας οσον αφορά την εισφορά στο ΤΕΕ.Αργότερα στον έντυπο φάκελο θα υπάρχει βεβαίωση άδειας επαγγέλματος σε ισχύ.Να γίνει αυτό πριν την υποβολή. Αυτό δεν το εχω ρωτήσει αλλά νομί ζω οτι είναι έτσι.

 

--------------------------------------------

 

 

ΛΑΘΟΣΕπισήμανση.Βάση "ΟΔΗΓΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ 31/08/09 σε.9" """Η επιλεξιμότητα των δαπανών ξεκινά απο 1η Σεπτεμβρίου 09".Αυτό σημαίνει οτι η ημερομηνία έκδοσης προσφορών πρέπει να είναι μετά την 01/09/09.

ΛΑΘΟΣ

edit

Η πιο πανω πληροφορία είναι λάθος,η οδηγία "ΟΔΗΓΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ 31/08/09 σε.9" """Η επιλεξιμότητα των δαπανών ξεκινά απο 1η Σεπτεμβρίου 09",αφορά μόνο έγγραφα δαπάνης (δελτία αποστολής,πιστωτικά τιμολόγια κλπ.)[Επίσημη πληροφόρηση]

 

Σχόλιο δικό μου.Εσείς προσπαθήστε η ημερομηνία έκδοσης της προσφοράς να είναι απο την 01/09/09 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΙΣΗΜΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ

Ζητάμε προσφορές είτε αυτοπροσώπως είτε με το κανονικό ταχυδρομείο .Στις προσφορές πρέπει απαραίτητα να αναγράφεται το όνομα μας,α/α προσφοράς(κωδικός που αντιστοιχεί στο ονομά μας),γνήσια υπογραφή και σφραγίδα του προμηθευτή όπου θα αναφέρεται το ΑΦΜ η επωνυμία όπως και η φορολογική περιφέρεια που αντιστοιχεί σ' αυτόν.

 

Σύμφωνα με αυτο προσφορές μεσω email απαγορεύονται.

 

Σχόλιο δικό μου.Αν απο το ΕΣΠΑ σας πούν κάτι διαφορετικό εσείς επιλέξτε το πιο ασφαλή τρόπο που είναι με σφραγίδα και υπογραφή.

 

-----------------------------------------------------

Σύμφωνα με επίσημες πληροφορίες απο το ΕΣΠΑ μετα την κατάθεση της πρότασης ηλεκτρονικά,αναμένουμε την έγκριση απο το ΥΠΟΙΟ ταχυδρομικά με συστημένο,και έπειτα καταθέτουμε τον έντυπο φάκελο με το "έντυπο υποβολής",την "αίτηση" και τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη τράπεζα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο site του ΕΣΠΑ ανεβασαν σελίδα με συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις.

Έχει ενδιαφέρον δείτε τη: http://www.espa.gr/Greek/News.aspx?newsid=140

Link to comment
Share on other sites

...υπάρχει ελάχιστο όριο για την πρόταση: 5.000 ευρώ για τους μηχανικούς.

 

Πείτε μου αν οι συλλογισμοί μου είναι σωστοί :

 

1. Το ελάχιστο ποσό (π.χ. 5.000) που αναγράφεται στον πίνακα 2, του άρθρου 5 της Υ.Α. αφορά το σύνολο της δαπάνης (80% + 20%) χωρίς ΦΠΑ. (για νέους μηχανικούς)

2. Αν εγώ αγοράσω έναν Η/Υ αξίας 5.000+19%=5.950 θα πληρώσω το 20% των 5.000 ήτοι 1.000 και θα πληρώσω τον ΦΠΑ 950 ευρώ (άρα πληρώνω συνολικά 1.950), ενώ θα μου επιστραφούν το 80% των 5.000 δηλαδή 4.000.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.