Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Τα "Ημερομηνία πρώτης έναρξης" και "Ημερομηνία τρέχουσας έναρξης" έχουν διευκρινιστεί μια χαρά στις οδηγίες που έχουν αναρτηθεί στο site του προγράμματος (και το έχουμε πει κι εδώ). Εγώ θα σας προτρέψω (η δουλειά μου) να μπείτε στον κόπο να διαβάσετε τις συζητήσεις που έγιναν.

 

Είτε εγκριθεί ένα πρόγραμμα επιδότησης/ενίσχυσης είτε όχι πάντα μπορείς να αποσυρθείς. Η διαφορά είναι πως όταν έχεις πάρει κάποια χρήματα θα πρέπει να τα επιστρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα "Ημερομηνία πρώτης έναρξης" και "Ημερομηνία τρέχουσας έναρξης" έχουν διευκρινιστεί μια χαρά στις οδηγίες που έχουν αναρτηθεί στο site του προγράμματος (και το έχουμε πει κι εδώ). Εγώ θα σας προτρέψω (η δουλειά μου) να μπείτε στον κόπο να διαβάσετε τις συζητήσεις που έγιναν.

 

Είτε εγκριθεί ένα πρόγραμμα επιδότησης/ενίσχυσης είτε όχι πάντα μπορείς να αποσυρθείς. Η διαφορά είναι πως όταν έχεις πάρει κάποια χρήματα θα πρέπει να τα επιστρέψεις.

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τα "Ημερομηνία πρώτης έναρξης" και "Ημερομηνία τρέχουσας έναρξης" έχουν διευκρινιστεί μια χαρά στις οδηγίες που έχουν αναρτηθεί στο site του προγράμματος (και το έχουμε πει κι εδώ). Εγώ θα σας προτρέψω (η δουλειά μου) να μπείτε στον κόπο να διαβάσετε τις συζητήσεις που έγιναν.

 

Είτε εγκριθεί ένα πρόγραμμα επιδότησης/ενίσχυσης είτε όχι πάντα μπορείς να αποσυρθείς. Η διαφορά είναι πως όταν έχεις πάρει κάποια χρήματα θα πρέπει να τα επιστρέψεις.

 

Εγώ πάλι έχω μπει στον κόπο να διαβάσω όλες τις σελίδες του site που αναφέρονται στο πρόγραμμα και δεν έχω καταλάβει ποια είναι η ημερομηνία τρέχουσας έναρξης...

Είναι η ημερομηνία πρώτης έναρξης?

Ναι αν δεν έχει γίνει επανέναρξη-μεταβολή-επέκταση. Η μεταβολή Κ.Α.Δ τελικά θεωρείται μεταβολή?

Οπότε μήπως είναι η ημερομηνία που όλοι μας αλλάξαμε Κ.Α.Δ στην εφορία?

Ή μήπως είναι η 01/12/2008, από τότε δηλαδή που ισχύουν οι νέοι Κ.Α.Δ?

Έτσι θεωρείται ότι έχουν διευκρινιστεί μια χαρά?

Ή μήπως εγώ δεν καταλαβαίνω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει επικοινωνίσει κάποιος με τις τράπεζες που έχουν αναλάβει την όλη διαδικασία όσον αφορά κρατήσεις χρεώσεις κλπ, αλλά επειδή πρέπει να επιλέξεις μια τράπεζα από τις συνεργαζόμενες και μετά δεν μπορείς να αλλάξεις την επιλογή σου, εγώ το έκανα.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 

Εθνική, Μarfin, Αγροτική καμία επιβάρυνση και κράτηση (τηλεφωνικώς η πληροφορία).

 

Αττικής .......... ΕΚΠΛΗΞΗ..... 500 ευρώ (ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ ναι) για έξοδα φακέλλου.

Τι και πως ο υπάλληλος τα μασούσε, το συμπέρασμα είναι ότι θέλουνε 500 ευρώ για έξοδα φακέλλου ανεξάρτητα απο το ποσό της επιδότησης (με το κεφάλι μας έχουνε δηλ ... )

 

Αυτό από ερώτηση κατ΄ιδίαν σε υπάλληλο τρ. Αττικής στη Θεσσαλονίκη, ο ειδικός υποτίθεται για ΕΣΠΑ.

 

Αν κάποιος έχει άλλη πληροφόρηση ή αν έχουνε και οι άλλες τράπεζες χαράτσι και πόσο, παρακαλώ ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα.διάβασα το νήμα σποραδικά (θα είμαι ειλικρινής) αλλά δεν βρήκα απάντηση.θα δοκιμάσω την τύχη μου και αν έχει ξανασυζητηθεί ζητώ συγνώμη.μπορούμε ως δαπάνη να δηλώσουμε extra module ενός προγράμματος που ήδη έχουμε?π.χ έχω το στατικό και θέλω να πάρω και την αναβάθμιση με τα πεπερασμένα ή τα μεταλλικά,ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Η αντιστοιχιση του ΚΑΔ δεν θεωρειται μεταβολη, πηρα τηλεφωνο και αυτο μου ειπανε.

Οποτε αν δεν υπαρχει αλλη μεταβολη σαν τρεχουσα ημερομηνια βαζουμε αυτη της εναρξης.

Link to comment
Share on other sites

Η αντιστοιχιση του ΚΑΔ δεν θεωρειται μεταβολη, πηρα τηλεφωνο και αυτο μου ειπανε.

Οποτε αν δεν υπαρχει αλλη μεταβολη σαν τρεχουσα ημερομηνια βαζουμε αυτη της εναρξης.

 

Επίσης δεν θεωρείται μεταβολή η αλλαγή έδρας

Link to comment
Share on other sites

ο λογιστής, έκανε την αντιστοίχηση του παλιού ΚΑΔ στον νέο στις 20-2-09. δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με την ημερομηνία, εε??

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.