Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

με την υπάλληλο να παραδέχεται ότι αυτό είναι όντως μεταβολή και ως τέτοια θα έπρεπε να δηλωθεί.

 

taxideftis δεν καταλαβα ,απλη αντιστοιχηση δεν έκανες; Εμενα μου ειπαν οτι αυτο δεν θεωρειται μεταβολη που τροποποιει την εναρξη.

Link to comment
Share on other sites

taxideftis δεν καταλαβα ,απλη αντιστοιχηση δεν έκανες; Εμενα μου ειπαν οτι αυτο δεν θεωρειται μεταβολη που τροποποιει την εναρξη.

 

Απλή αντιστοίχηση έκανα που για την εφορία όμως αυτό είναι μεταβολή, όχι όμως για το ΕΣΠΑ. Οπότε το ΕΣΠΑ δίνει οδηγεία (λανθασμένα κατά την εφορία) να μην συμπηρώνουμε κάτι στο πεδίο μεταβολής αν πρόκειται μόνο για αντιστοίχιση. Βέβαια μου είπαν ότι έχοντας κάποιος συμπληρώσει το πεδίο μεταβολής έστω και λόγω της αντιστοίχισης (όπως εγώ) δεν υπάρχει θέμα αφού τα στοιχεία του καθενός θα διασταυρωθούν μέσω του Taxis όπου και θα δουν ποιά είναι η πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

taxideftis

 

Mην παιρνεις πληροφοριες απο το ΕΣΠΑ για θεματα που πρεπει να απαντα η εφορια.

 

Τα φορολογικα στοιχεια που θα βαλουμε στη φορμα του ΕΣΠΑ θα διασταυρωθούν μεσω taxisnet.

 

Eμενα και απο το ΕΣΠΑ και απο την εφορια μου ειπαν οτι η αντιστοιχηση δεν τροποποιει τη πρωτη εναρξη και βαζουμε την πρωτη ως τρεχουσα.Αυτο λεει και το faq του ΕΣΠΑ ,τωρα λενε αλλο;

 

ΠΡΟΣΟΧΗ παιδια μ'αυτο ,μη καταληξουμε με μια προταση που δεν θα ταυτοποιειται στα φορολογικα στοιχεια.

 

Το θεμα παραμένει ανοιχτο,παλι εχουμε απο το ΕΣΠΑ αλληλοσυγκρουομενες οδηγιες!

Link to comment
Share on other sites

taxideftis

 

Mην παιρνεις πληροφοριες απο το ΕΣΠΑ για θεματα που πρεπει να απαντα η εφορια.

 

Τα φορολογικα στοιχεια που θα βαλουμε στη φορμα του ΕΣΠΑ θα διασταυρωθούν μεσω taxisnet.

 

Eμενα και απο το ΕΣΠΑ και απο την εφορια μου ειπαν οτι η αντιστοιχηση δεν τροποποιει τη πρωτη εναρξη και βαζουμε την πρωτη ως τρεχουσα.Αυτο λεει και το faq του ΕΣΠΑ ,τωρα λενε αλλο;

 

ΠΡΟΣΟΧΗ παιδια μ'αυτο ,μη καταληξουμε με μια προταση που δεν θα ταυτοποιειται στα φορολογικα στοιχεια.

 

Έχεις δίκιο fright, γενικά θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στην συμπλήρωση των στοιχείων μας. Μου κάνει εντύπωσει πάντως που στην εφορία σου είπαν ότι η αντιστοίχηση δεν είναι μεταβολή. Ζήτησες μια ανάλυση των στοιχείων σου από τότε που ξεκίνησες? Εγώ το έκανα για να είμαι σίγουρος και είδα κατά γράμμα ότι η αντιστοίχηση που μου έκανε η λογίστρια περάστηκε σαν ΜΕΤΑΒΟΛΗ και ως τέτοια την αναφέρει στο χαρτί που μου έδωσε.

 

Ελπίζω αυτό να είναι μόνο ένα θέμα κακής ενημέρωσης και όχι ένας πιθανός τρόπος ξεσκαρταρίσματος!

Link to comment
Share on other sites

Μεταβολή λέει και μενα η βεβαιωση που πήρα αλλά ομως μου ειπαν να μη τροποποιησω την ημερομηνια εναρξης.Θα ξαναρωτήσω αυριο εφορια.Ρωτησε κι εσυ σε παρακαλω για να ειμαστε σιγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο fright, γενικά θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στην συμπλήρωση των στοιχείων μας. Μου κάνει εντύπωσει πάντως που στην εφορία σου είπαν ότι η αντιστοίχηση δεν είναι μεταβολή. Ζήτησες μια ανάλυση των στοιχείων σου από τότε που ξεκίνησες? Εγώ το έκανα για να είμαι σίγουρος και είδα κατά γράμμα ότι η αντιστοίχηση που μου έκανε η λογίστρια περάστηκε σαν ΜΕΤΑΒΟΛΗ και ως τέτοια την αναφέρει στο χαρτί που μου έδωσε.

 

Ελπίζω αυτό να είναι μόνο ένα θέμα κακής ενημέρωσης και όχι ένας πιθανός τρόπος ξεσκαρταρίσματος!

 

Δεν τίθεται θέμα ξεσκαρταρίσματος. Αναφέρω απλά ότι και η αλλαγή επαγγελματικής έδρας από την εφορία θεωρείται μεταβολή αλλά από το ΕΣΠΑ όχι!

 

Ειδικά η αντιστοίχηση ΚΑΔ που ήταν κοινός παρανομαστής για όλους -ες μας και μία διαδικασία που την "επέβαλε" η ίδια η εφορία για την καλύτερη οργάνωσή της (πιστεύω), είναι λογικό να μην θεωρείται μεταβολή.

Link to comment
Share on other sites

η αντιστοίχηση που μου έκανε η λογίστρια περάστηκε σαν ΜΕΤΑΒΟΛΗ και ως τέτοια την αναφέρει στο χαρτί που μου έδωσε.

 

 

Απο το taxisnet ειναι αυτο ε;

 

Πριν μερικές μέρες που ζήτησα από την ΔΟΥ μου ένα έγγραφο για να δω την κατάσταση του ΚΑΔ μου, είδα ότι η βεβαίωσή τους αναφέρει την πρώτη έναρξη με τον παλιό ΚΑΔ και στη συναίχεια ΜΕΤΑΒΟΛΗ 1/1/2008 για την αντιστοίχιση με τον καινούργιο ΚΑΔ.

 

Οι δραστηριοτητες παρεμειναν ιδιες; To ρωτάω μήπως δεν έκανες απλη αντιστοιχηση αλλα κατι αλλο.Μου φαινεται πολυ περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Απο το taxisnet ειναι αυτο ε;

 

Ναι, ηλεκτρονικά τα καταθέτει ή κάνει τις αλλαγές. Απλά εγώ επειδή ήθελα να ήμουν σίγουρος για τον ΚΑΔ που έχω την δεδομένη στιγμή, πήγα και ζήτησα από την εφορία να μου πουν και αυτοί με έβαλαν να κάνω μια μικρή διαδικασία (αίτηση, πρωτόκολλα κτλ) όπου φάνηκε καθαρά ότι πρόκειται για μεταβολή.

 

Τίποτα άλλο δεν άλλαξα φίλε μου, μόνο αντιστοίχηση κύριας και δευτερευούσης δραστηριότητας.

 

Πιστεύω πάντως πως δεν είναι και μεγάλο θέμα και αμφιβάλλω κατά πόσο θα λάβουν υπ'όψη αυτά που έχουμε δηλώσει εμείς εφόσον όλα μας τα στοιχεία είναι ήδη καταχωρημένα και μπορούν να τα ελέγξουν μόνοι τους, πάντα βέβαια είναι καλύτερο να τα έχουμε ξεκαθαρίσει όλα από πριν ώστε να μην έχει πάτημα η γραφειοκρατία και μας δημιουργήσει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

οκ taxideftis το ρωταω κι εγω αυριο και εφορια και εσπα,τωρα δεν μπορεσα να βγαλω γραμμη στο εσπα.

 

Σου ξαναεπισημαινω παντως οτι και απο την εφορια αυτη τη πληροφορια ειχα παρει οτι η αντιστοιχηση δεν θεωρειται μεταβολη γιατι ετσι κι αλλιως ηταν υποχρεωτικη.Αρα καλο ειναι και εσυ να το αφησεις ανοιχτο το θεμα και να τους ξαναρωτησεις αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ στην εφορία έκανα την αντιστοίχηση , αλλά έβαλα σαν κύρια δραστηριότητα τον γενικό ΚΑΔ , 71.12. Στην συνέχεια και σε συνενόηση με το μητρώο έκανα πάλι μια μεταβολή με την αιτιολογία "Λάθος αντιστοίχηση στον κύριο ΚΑΔ " και άλλαξα τον γενικό με ένα αναλυτικότερο 71.12.13 (στην ουσία καταργείς τον γενικό και προσθέτεις τον άλλο).

Η μεταβολή , που οποιαδήποτε αλλαγή στην εφορία χαρακτηρίζεται σαν μεταβολή, έχει ημερομηνία 24/09.

Επειδή ήθελα να έχω απάντηση από ΕΣΠΑ για αυτή την αλλαγή πριν καταθέσω την αίτηση , στέλνω το παρακάτω email και μου απαντήσανε έπειτα από 1 μέρα

 

Email :

 

Αξιότιμοι κύριοι

 

Θα ήθελα να υποβάλω μια ερώτηση σχετικά με τους ΚΑΔ των μηχανικών.

 

Όταν έγινε η αντιστοίχηση των παλαιών ΚΑΔ με τους καινούριους στην εφορία δηλώθηκε ο γενικός ΚΑΔ για τους μηχανικούς δηλαδή ο 71.12.00.00 (σαν κύρια δραστηριότητα).

Λόγω του προγράμματος πήγα στην Εφορία για να μπορέσω να κάνω εξειδίκευση στον 71.12.13.00 .

Στο μητρώο μου είπαν ότι μπορώ να αλλάξω τον γενικό ΚΑΔ που είχα δηλώσει στην αντιστοίχηση με τον αναλυτικότερο 71.12.13.00 με την αιτία μεταβολής " λάθος στην αντιστοίχηση" , ακυρώνοντας τον 71.12 αντί να προβώ στην προσθήκη του 71.12.13.00 σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα και ότι δεν θα υπάρξει κάποιο προβλημα στην όλη διαδικασία , για το ΕΣΠΑ.

Μετά τις διαβεβαιώσεις προχώρησα στην αλλαγή του ΚΑΔ από 71.12.00.00 στον 71.12.13.00.

Παρόλα αυτά υπάρχει σαν ημερομηνία μεταβολής στην παραπάνω αλλαγή η 24/09/2009 (πάλι υπάρχει η διαβεβαίωση από την εφορία ότι δεν υπάρχει πρόβλημα)

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην όλη διαδικασία.Στον ηλεκτρονικό έλεγχο θα φαίνεται η αιτία μεταβολής (π.χ όπως η προσθήκη (εξειδίκευση) αναλυτικότερου ΚΑΔ σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα όπου εκεί σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα) ή θα υπάρξει πρόβλημα στην διαδικασία?

Παρακαλώ να μου δώσετε μια απάντηση για να δω αν χρειάζεται κάποια αλλαγή από την πλευρά της εφορίας (διότι οι ίδιοι λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα), πριν καταθέσω την αίτηση.

 

 

Απάντηση :

 

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την επίσημη ιστοσελίδα για το Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο Αναφοράς (ΕΣΠΑ) http://www.espa.gr.'>http://www.espa.gr.

 

Σχετικά με τα ερωτήματα που θέσατε και αφορούν στην Προκήρυξη του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την ενίσχυση Επιστημόνων-Ελευθέρων Επαγγελματιών σας πληροφορούμε ότι η διαδικασία της μεταβολής (εξειδίκευσης) του ΚΑΔ από 71.12 σε 71.12.13 γίνεται δεκτή από το πρόγραμμα, οπότε δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα επιλεξιμότητας.

 

Πιστεύουμε οι παραπάνω πληροφορίες να σας φανούν χρήσιμες. Θα χαρούμε να επικοινωνήσετε ξανά μαζί μας και να σας εξυπηρετήσουμε. Το http://www.espa.gr θα σας ενημερώνει για οτιδήποτε νεότερο προκύπτει.

 

 

Εύχομαι να μην έχουν καταλάβει λάθος γιατί θα τους το τρίψω στην μούρη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.