Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Όλο και πιο δύσκολα τα βλέπω:

Ο επενδυτής μαζί με τα τα Τυπικά Δικαιολογητικά του Παραρτήματος Ζ της Υπουργικής Απόφασης Προκήρυξης υποβάλλει επίσης τα ακόλουθα:

 

1. Αρχικές Προσφορές (αν αυτές έχουν αλλάξει ΚΑΙ τις νεότερες που τυχόν υπάρχουν προκειμένου να αποδεικνύεται η συνάφεια μεταξύ της πρότασης που υποβλήθηκε και αυτής που τελικά υλοποιήθηκε)

 

Σχεδόν όλα που πήρα είναι διαφορετικά ή είναι άλλη έκδοση.

Θέλουν δηλαδή και καινούργιες προσφορές; Έγώ δεν έχω πάρει καμμία!

 

2. Δελτίο Αποστολής και το αντίστοιχο Τιμολόγιο (το πρωτότυπο παραστατικό το οποίο αφού σφραγιστεί από την τράπεζα επιστρέφεται στον επενδυτή). Σε περίπτωση αγορών από το εξωτερικό απαιτείται πρωτότυπο τιμολόγιο, πρωτότυπα αποδεικτικά μεταφοράς και έγγραφα εκτελωνισμού εάν η αγορά πραγματοποιήθηκε εκτός χωρών ΕΕ

 

Από το εξωτερικό πήρα μόνο ένα Order Confirmation. Αποδεικτικά μεταφοράς δεν υπάρχουν αφού ήταν downloadable software.

 

3. Απόδειξη Είσπραξης/πινάκιο παραλαβής επιταγών/καταθετήριο (το πρωτότυπο παραστατικό το οποίο αφού σφραγιστεί από την τράπεζα επιστρέφεται στον επενδυτή)

 

Δεν έχω απόδειξη είσπραξης. Μόνο τα τιμολόγια. Επαρκούν;

Καταθετήριο έχω αυτό που έχω τυπώσει από το win banking. Κάνει;

 

4. Ότι άλλο στοιχείο, δικαιολογητικό ή παραστατικό (πχ εγγυήσεις, πιστοποιητικά γνησιότητας, πιστοποιήσεις φορέων, οδηγίες χρήσης κλπ) αναφέρεται στον οδηγό του προγράμματος κατά περίπτωση, ή κρίνει απαραίτητο ο επενδυτής ότι πρέπει να προσκομιστεί προκειμένου να υπάρχει συνάφεια της δηλωθείσας με την πραγματοποιηθείσα επένδυση και τα ανάλογα παραστατικά.

 

Θα μας μουρλάνουν; Τι να πρωτοπάω; 2 κιβώτια θέλω για να τα πάω όλα αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουν να σου κόψουν τιμολογιο με σημερινες ημερομηνίες για να'σαι καλυμενος με το εσπα και ας το παρεις οταν έρθει?

 

 

 

Δυστυχως δεν το κάνουν αυτο και δυστυχως δεν καταφερνω να το βρω πουθενα το robot σε καμια απο τις δυο εταιρίες (ο προμηθευτής μου ηταν η ace αρχικα).Τωρα το πρόβλημα μου ειναι οτι πέφτω συνολικα απο τα 10000 (απο τα οποία θα έπαιρνα τα 8000) που ειχα βαλει στα 6000. Το ποσο που επιχορηγειται πρεπει να ειναι τα 5000 δηλ το 80% ,η το ποσο που θα δηλωσεις συνολικά να ειναι 5000? Και αν παραλείψω ένα αντικείμενο σίγουρα δε θα έχω πρόβλημα να πάρω τα χρήματα?

 

Παιρνω και στο espa απο τη δευτέρα και δεν το σηκώνει κανεις.....!

 

Καλα σωθηκες τωρα με το ΕΣΠΑ κ τα τηλεφωνα. Για καποιες διευκρινησεις που ηθελα παραλιγο να πλακωθουμε. Επισης καποια θεματα δεν ξερουν να σου τα απαντησουν κ για να μη "ρισκαρεις" δηθεν σου λενε μη το κανεις καλυτερα...

Στη θεση σου αν σε παιρνει οικονομικα θα επαιρνα αλλο προγραμμα.Ευκαιρία ειναι γιατι στην ουσια το παιρνεις με 80% εκπτωση . Παρε καποιο που κανει καποια πραγματα που δε τα κανει το Robot πχ/ Αργησες εσυ αλλα φταιει κ η Αutocad κ στη θεση σου θα της εστελνα ενα mail για την περιπτωση αυτη... του στυλ "με αναγκαζετε να παρω αλλο προγραμμα??"

Εχω στειλει ερωτημα στο Εσπα να δω αν μπορω να παρω ενα λογισμικο στη θεση ενος γεωδαιτκου σταθμου αλλα ακομα δεν πηρα απαντηση. Επειδη βλεπω να απαντανε (αν απντησουν) μετα τις 16/8 τι λετε εσεις? Εχει κανει καποιος απο σας αναλογη ερωτηση για τετοιυ ειδους αλλαγη? Πιο συγκεκριμενα στην αρχικη λιστα με τις δαπανες ειχα συμπεριλαβει και μια προσφορα με ενα γεωδαιτκο σταθμο, τωρα προτιμω-εχω μεγαλυτερη αναγκη για ενα λογισμικο που δεν ειχα συμπεριλαβει στις αρχικες προσφορες..

Link to comment
Share on other sites

Απορίες σχετικά με την ηλεκτρονική αίτηση:

 

1) Τι διαφορά έχει η ερώτηση 3.1.7 από την 3.1.8 ?

 

2) Μηχανικός με βιβλία Β' Κατηγορίας και το κλασικό μπλοκάκι θεωρείται ατομική επιχείρηση ή αυτό απαιτεί ειδική έναρξη στην Εφορία ?

Link to comment
Share on other sites

1)Καμία

 

2)Είναι.

 

@jim

 

όχι,δεν μπορείς.Θες να ακούσεις και το ωραίο?Αν δεν έχεις ΚΑΔ ΑΚΡΙΒΩΣ τις τοπογραφικές μελέτες,τότε δεν επιδοτείσαι.

 

@όλους:

 

Αν ο ΚΑΔ δεν συμφωνεί ΑΚΡΙΒΩΣ με τον εξοπλισμό,τότε δεν επιδοτείται.Π.Χ.αν κάποιος βάλει το FESPA στον εξοπλισμό του,να φροντίσει να έχει ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΔ τις στατικές μελέτες.Τουλάχιστον αυτό το μαργαριτάρι συμπεραίνεται από τις πρόσφατες βλακώδεις ανακοινώσεις.

 

Ελπίζω να μην γίνει έτσι στην πράξη,γιατί θα κλάψω με μαύρο δάκρυ...........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ zavi

'Ελα όμως που έχω ΚΑΔ για στατικές μελέτες κ θέλω να συμπεριλάβω στατικό λογισμικό που δεν ειχα συμπεριλάβει ο μα..ας πέρσι κ που αν το είχα βάλει έστω έτσι να υπάρχει θα είχε εγκριθεί . Και τελικά ο λόγος που δε θα πάρω το γεωδαιτικό σταθμό είναι αυτός που λες. Στην ουσία δεν το χρειάζομαι. Ελάχιστες φορές. Έτσι το έβαλα για να "γεμίσει" ο προϋπολογισμός.

Και λέω τώρα οτι αλλάζω το γεωδαιτικό σταθμό με ένα στατικό πρόγραμμα κ το παρουσιάζω για επιδότηση. Κινδυνεύω να χάσω όλη την επιδότηση (δηλαδή και για τις υπόλοιπες δαπάνες που συμφωνούν με την αρχική) ή μόνο το τμήμα αυτής? Δηλαδή να το κάνω κ ότι γίνει ή θα βρεθώ να μην πάρω ευρω πισω?

 

Υ.Γ. δε νομίζω οτι θα σου πούν κάτι για το ΚΑΔ. παράδειγμα εγώ κάνω στατικά και πάω για επίβλεψη. Γουστάρω να κάνω επίβλεψη με το γεωδαιτικό σταθμό. Τον στήνω κ βαράω σημάδια να δω πλάτη,ύψη, ανοίγματα γενικώς διαστάσεις των υποστυλωμάτων - δοκών κτλ.. Το παίζω δηλαδή τρελός μηχανικός ή πάω ρε παιδί μου κ χαράζω εκσκαφή - θεμελίωση με τη βοήθεια του γεωδαιτικού σταθμού. Ποιος θα κρίνει ότι δεν μου χρειάζεται γεωδαιτκός σταθμός? Αν μπουν σε αυτή τη διαδικασία ελέγχου δε θα πάρει κανείς μας λεφτα ή αν τα πάρουμε θα τα πάρουμε σε 10χρονια..

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

jim αν αγοράσεις στατικό πρόγραμμα χωρίς να έχεις δηλώσει στην υποβολή την αγορά κάποιου στατικού προγράμματος, είναι σαφές ότι θα στο κόψουν. Δεν θα σου κόψουν όλη την επένδυση...

 

zavi η ηλεκτρονική βεβαίωση υποβολής των νέων ΚΑΔ λες να κάνει; Εγώ μάλλον θα πάω από εφορία να πάρω σφραγισμένο χαρτί...

 

Εγώ έβαλα στην υποβολή τον ΚΑΔ 71.12.1 - Υπηρεσίες Μηχανικών που τα περιλαμβάνει όλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα στην υποβολή τον ΚΑΔ 71.12.1 - Υπηρεσίες Μηχανικών που τα περιλαμβάνει όλα ;)

 

Εγώ είχα τον 71.12.00.00 και τα βλήματα στην Εφορεία μου,όταν τους είπα για ''ανάλυση ΚΑΔ'' όπως μου είπαν τα βλήματα του ΕΣΠΑ,μου ανέλυσαν σε 71.12.11.00 και 71.12.12.00,κρατώντας και τον 71.12.00.00 ως δευτερεύουσα δραστηριότητα!!!!:lol:

 

Οπότε,μπορεί κ να πάρω το τρίτο το μακρύτερο τώρα,γιατί τότε δεν το πρόσεξα,εξ' άλλου δεν ήταν σίγουρο ότι θα εγκριθώ και αφέθηκα στις αγκάλες του καλού μας συνέταιρου,της Εφορείας!!!!!!!:lol:

 

Αν είναι όντως έτσι κ είναι τόσο αυστηρός ο έλεγχος,ΠΗΡΑ το 3ο το μακρύτερο!!!!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα...ειδικά όσον αφορά τους ΚΑΔ.

 

Αυτό που θέλουν να κάνουν με τους ΚΑΔ είναι να σιγουρευτούν για χοντράδες. Για παράδειγμα, αν έχεις δηλώσει τον ΚΑΔ για γεωτεχνικές μελέτες, πώς μπορείς να ζητάς στατικό πρόγραμμα; Ομοίως, αν έχεις δηλώσει στατικές μελέτες, τι το θες το gps;

 

Eίδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια

Κ εγώ δε νομίζω να ασχοληθούν πολύ τα ΚΑΔ του καθενός...

 

Λοιπόν έχω πρόταση... χαχαχα

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να θέλει γεωδαιτικό σταθμό και να μη το έχει δηλώσει στις προσφορές δαπανών αλλά να έχει δηλώσει στατικό πρόγραμμα που τελικά να μη το θέλει?? Να κάνουμε τράμπα τέλος πάντων? :)

Τώρα που γυρίζει παιδιά.... Ενα Τοpcon GPT 3105N έχω δηλώσει μη πάει χαμένο το κακόμοιρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουν να σου κόψουν τιμολογιο με σημερινες ημερομηνίες για να'σαι καλυμενος με το εσπα και ας το παρεις οταν έρθει?

 

Εγω εχω παρει τα περισσοτερα πραγματα αλλα θα ήθελα στη θεση καποιου τεχνολογικου εξοπλισμου που ειχα συμπεριλαβει αρχικα (γεωδαιτκο σταθμό) να παρω ενα λογισμικο. Θα μου πειτε τωρα το θυμηθηκες? Δυστυχώς μέσα σε ενα χρόνο αλλαξαν οι ανάγκες μου κ τωρα χρειάζομαι περισσότερο ενα λογισμικό παρα το γεωδαιτικό σταθμο. Εκανα ερωτημα για το αν θα επιχορηγηθεί μια τετοια αλλαγη αλλά το βλεπω χλωμό... Τι λετε εσείς?

 

Μαζί με το τιμολόγιο πρέπει να έχεις και δελτίο αποστολή με ημ/νία πριν από τις 16/8. Επομένως δεν γίνεται αυτό που λες.

 

Δεν θα σου επιτρέψουν αντί για μηχάνημα να πάρεις λογισμικό. Είναι σημαντική διαφορά αντικειμένου. Το λένε ξεκάθαρα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.