Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Το να μας κόψουν οι προμηθευτές μια αθεώρητη απόδειξη είσπραξης είναι το πιο απλό πράγμα. Εξάλλου δεν πήραν και λίγα χρήματα...

 

Η έγκριση εντός διμήνου μετράει από τις 16/9 ανεξαρτήτως πότε υποβάλεις το αίτημα.

 

Αυτό από που προκύπτει; Στην ανακοίνωση μιλάει για 2 μήνες από το αίτημα ελέγχου. Δηλαδή αν υποβάλω αίτημα την 16/08 τότε ο έλεγχος θα πρέπει να έχει γίνει μέχρι 16/10.

Link to comment
Share on other sites

...από το πλαίσιο...

 

Θα επικοινωνήσουμε από βδομάδα...παθών κι εγώ αλλά το αφήνω από Δευτέρα γιατί προς το παρόν δεν βγάζω άκρη μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πρόβλημα με τις "βεβαιώσεις προμηθευτή"...ακόμα τις περιμένω. Στις έχουν δώσει;

 

Πάντως αν πλήρωσες μετρητοίς και το λέει και το τιμ. δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα (υποθέτωντας ότι μιλάς για < 1500 ευρώ ανά τιμ.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν νοείται...αν είχες προσωπικό θα έκανες δήλωση Ε-7.

 

Εγώ έβαλα χαρτί από το ΙΚΑ ότι δεν απασχολώ προσωπικό και (πρόσθετα, μάλλον με καλύπτει το χαρτί του ΙΚΑ) μια Υ.Δ. ότι δεν απασχολώ προσ. και ότι δεν έχω υποβάλει ποτέ Ε-7.

 

Δε νοείται με την έννοια ότι δεν απασχολούσα ποτέ προσωπικό άρα δεν έχω υποβάλει ποτέ Ε7. Στις διάφορες ανακοινώσεις, οδηγούς που υπάρχουν για το ΕΣΠΑ δεν διευκρινίζεται αν πρέπει να κάνεις κάτι άλλο σε περίπτωση που δεν έχει κάνει δήλωση Ε7. Με βλέπω να κάνω κ εγω μια ΥΔ ότι δεν απασχολώ προσωπικό και δεν εχω υποβάλλει Ε7.

Link to comment
Share on other sites

jim, όπως έχω γράψει και πιο πάνω, Ε-7 ζητάνε πολλές υπηρεσίες του δημοσίου. Αν δεν έχεις, θεωρητικά, μια Υ.Δ. σε καλύπτει...πάντως μου έχει τύχει να μην την δεχτούν...θέλουν χαρτί από το ΙΚΑ της περιοχής σου...εύκολη διαδικασία...εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ξανά και ξανά την ΚΥΑ και τα παραρτήματα ( http://www.ependyseis.gr/sub/epag/prokirixi.htm ).

 

Δεν βρήκα πουθενά της απαίτηση για το πινάκιο παραλαβής επιταγών/καταθετήριο που αναφέρεται εδώ http://www.espa.gr/el/Pages/NewsFS.aspx?item=225 στο (3)

 

Παρακαλώ όποιος συνάδελφος έχει χρόνο να το ψάξει και να μου πει την γνώμη του.

 

Αν η ΚΥΑ δεν το απαιτεί, τότε δεν μπορούν να κόψουν την επένδυση σε εγκεκριμένη πρόταση που έχει τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, διαφορετικά θα γίνει ομαδική μήνυση (μην ξεχνάμε ότι και οι δικηγόροι είναι στο πρόγραμμα, θα χαρούν να γίνει μια ομαδική μήνυση από μηχανικούς-δικηγόρους-γιατρούς).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.