Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

μειωθηκε το ποσο παρα παρα πολυ),ομως αυτο δεν ειναι και τοσο σημαντικο.Το σημαντικοτερο ολων ειναι οτι κατα την αποψη μου ,που εχω αναλυσει αλλου ,εισερχομαστε σε μια περιοδο μεγαλης κρισης.

 

Tι εννοείς parist43 δεν καταλαβαίνω.Οτι επειδη ειναι και προκειται να είναι δύσκολα τα πράγματα έπρεπε να πανε τα λεφτα στους "δυνατούς";Aυτοι οταν διαφήμισαν το προγραμμα δεν ειπαν οτι θα ενισχυθούν οι αδύναμες ομάδες;Παλι για να πολεμησουν την ανεργια κανανε οτι κανανε;"Τροφη στα αφεντικα για να φανε και οι εργατες";

 

Μ΄ αυτα και μ' αυτα βρισκομαστε εκει που βρισκομαστε σημερα.

 

O πίνακας αυτος που έβγαλαν μονο τη διαφανεια δεν καλύπτει.Απο την ανακοινωση όμως καταλαβαινω οτι αυτος και θα ειναι.Μη περιμενετε να υπαρξει αλλος.

Link to comment
Share on other sites

osif76 δυστυχώς άλλα λέω εγώ αλλού το πας εσύ οπότε δεν έχει νόημα να το κουράζουμε το θέμα αφού τα βλέπεις όλα μια χαρά και δίκαια με την επιδότηση άσε εμάς τους ΚΑΚΟΥΣ ζηλιάρηδες να λέμε τα δικά μας

Link to comment
Share on other sites

Επιδοτήθηκα και εγώ. Τα κριτήρια μου ήταν, νέος μηχανικός 3 ετίας απο επαρχία και χωρίς κανένα μέσο, και για αυτό εξεπλάγην όταν την πήρα. Τώρα, το που θα βρω τα χρήματα να πάρω τον εξοπλισμό, μάλλον κάνα δανειάκι από δω και από κει γιατί ελπίζω με την αναβάθμιση ειλικρινά να καταφέρω να προσελκύσω κόσμο που μέχρι τώρα δεν ερχόταν σε μένα και εύχομαι να καταφέρω να κάνω απόσβεση κάποτε. Ελπίζω όλοι όσοι επιδοτήθηκαν να κάνουν χρήση της επιδότησης γιατί διαφορετικά είναι άδικο για αυτούς που πραγματικά την ήθελαν και δεν κατάφεραν να την πάρουν.

Σε αυτούς που όχι και άδικα εδώ που τα λέμε, πιστεύουν ότι αδικήθηκαν, εννοείται ότι θα πρέπει να κάνουν κάτι και εννοείται ότι και εμείς που την πήραμε αν χρειαστεί θα τους βοηθήσουμε σε ότι μας ζητήσουν. Καλό είναι να φροντίζουμε τους εαυτούς μας αλλά όχι πατώντας πάνω σε άλλους ανθρώπους!

Και μια ερώτηση, ποιό είναι το επόμενο βήμα για εμάς που την πήραμε την επιδότηση?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θα χει επίσης να δούμε τι ποσοστό και με τι ποσό επιδοτήθηκαν οι κάτω κ άνω πενταετίας μηχανικοί.....Αμφιβάλλω οτι είναι μοιρασμένα τα ποσά-ποσοστά...

 

Με την προοπτική οτι πολλοί που έχουν εγκριθεί δε θα προχωρήσουν στη δαπάνη λόγω των γνωστών προβλημάτων,θεωρείτε απίθανο να υπάρξουν επιλαχόντες, παρόλο που δεν έχει ανακοινωθεί κάτι τέτοιο? (Δε θέλω να δίνω ελπίδες,εξάλλου δεν ελπίζω σε τίποτα πια)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είχα τεκμαρτά πέρισυ περίπου 6 με 7 χιλιάδες και πρόπερσι γύρω στις 14.000.

Στις επιδοτήσεις του ΟΑΕΔ έπαιζε μέσο. Είχα κάνει την αίτηση 2ος , περιμένοντας από τις 6.00 το πρωί , και στον πρώτο γύρο την πήραν περίπου 70 άτομα με εμένα εκτός. Ευτυχώς περίσσεψαν λεφτά από άλλες πόλεις και την πήρα στη δεύτερη κατανομή.

Λέω ότι έπαιξε μέσο γιατί ξέρω γνωστούς μου με χαμηλότερο βαθμό πτυχίου και αριθμό πρωτοκόλλου πολύ μεγαλύτερο που εγκρίθηκαν από την πρώτη κατανομή.Άλλα κριτήρια δεν υπήρχαν στον ΟΑΕΔ.

Επίσης αυτές οι επιδοτήσεις είναι πολύ σημαντικές για νέους μηχανικούς χωρίς πλάτες. Από τα 4 software και 1 υπολογιστή που δήλωσα , αν δεν έμπαινα στο ΕΣΠΑ θα έπαιρνα μόνο ένα νέο λογισμικό.

Από την επιδότηση του ΟΑΕΔ , πέρα από τα έπιπλα , μου έμεινε το Robot που το χρησιμοποίησα αρκετά για μεταλλικές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι παίρνουμε τα λεφτά μόνο με τα προτιμολόγια . Μετά πρέπει να προβούμε στην αγορά για τυχόν ελέγχους.

Αλλιώς κινδυνεύουμε να χρεωθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.σιγα μη σου δωσουν λεφτα με προτιμολογια.τοτε κανεις δεν θα παει να αγορασει.

μαλλον θα πρεπει να γινουν ολες οι αγορες,να πληρωθουν ολα απο εμας και μετα απο κανενα χρονο θα πεσει ,αν δεν εχουμε σαν κρατος

χρεωκοπησει,η επιδοτηση

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.