Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Καταρχάς να πω συγχαρητήρια σε όσους πήραν την επιδότηση.

Δεύτερο, να αναφέρω ότι ανήκω στους μηχανικούς κάτω 5ετιας που ΔΕΝ πήρα επιδότητηση.

Εργάζομαι εδώ και 2 χρόνια ως μηχανικός, με σύμβαση έργου (δλδ 12 μισθούς και πληρώνω μόνη μου το ΤΣΜΕΔΕ) με καθαρά εισοδήματα 800€ /μήνα.

Εννοείται ότι αισθάνομαι αδικημένη που δεν πήρα τα χρήματα της επιδότησης ΑΛΛΑ ...ήξερα ότι δεν έχω πολλές πιθανότητες αφού αφενώς θα έκανα την αίτηση στην Αττική (δλδ περισσότερες αιτησεις γι'αυτήν την περιφέρεια λόγω πληθυσμού) και αφετέρου τα καθαρά μου εισοδήματα είναι αρκετά χαμηλά (επομένως αν έκαναν αίτηση αρκετοί με σχετικά υψηλό εισόδημα θα βρισκόμουν εκτός κατάταξης).

Αυτό που με στεναχωρεί είναι καταρχάς η δραματική μείωση του κονδυλίου από τα 250.000.000 στα 70.000.000 που έβγαλε εκτός πολλούς από εμάς.

Δεύτερον, αντί να δοθούν κίνητρα στους νέους μηχανικούς που δεν έχουν μεγάλα εισοδήματα και παλεύουν να τα βγάλουν πέρα, εκτοπίζονται για άλλη μία φορά..

Σ'αυτά που ανέφεραν οι προλαλλήσαντες για τις ενστάσεις θα δοκιμάσω να κάνω, εκτός βέβαια αν μας ζητούν να πληρώσουμε 40€ παράβολο (βλ. ΑΣΕΠ)....

Link to comment
Share on other sites

Η τραπεζα γενικα γιατι να υπαρχει...!!!

 

Δειτε το ''money as dept'' για να παρετε μια γνωμη..... καλο δανεισμο....!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ το βλέπω και δεν το πιστεύω ακόμα.

είναι το όνομά μου στην λίστα. έχω επιλεγεί για την επιδότηση ή θα έχει και άλλο ξεκαθάρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με στεναχωρεί είναι καταρχάς η δραματική μείωση του κονδυλίου από τα 250.000.000 στα 70.000.000 που έβγαλε εκτός πολλούς από εμάς.

έγινε κάτι τετοιο;;;;

μα καλά εδώ δεν μπορούμε να απορροφήσουμε τα ποσά των επιδοτήσεων

ενώ η αγορά έχει παγώσει

 

και αυτοί μειωσανε το ποσό;;;;

υπάρχδει είσημη ανακοίνωση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ανακοινώθηκε από το Νοέμβριο. Συνολικά έκαναν αίτηση γύρω στα 26.000 άτομα και επιδοτήθηκαν γύρω στα 8.500 άτομα.

Αν δεν είχαν μειώσει το κονδύλιο θα τα είχαν πάρει όλοι.

Αλλά αυτό δεν είναι παράξενο. Που είναι άραγε εκείνα τα προγράμματα του ΕΣΠΑ για τη μεταποίηση με 60% που προκυρήχθηκαν το Σεπτέμβριο , 3 εβδομάδες πριν τις εκλογές ;

Και το πρόγραμμα ''Εξοικονομώ κατ'οίκον'' το μειώσαν από τα 200 στα 70 εκ. Ε.

Ακούγεται ότι θα ξαναβγει και 2ος κύκλος από αυτό το πρόγραμμα. Οπότε όσοι δεν είναι στη λίστα , ας μην απογοητεύονται τελείως.

Eπίσης πιστεύω πως θα υπάρξουν πολλοί που δε θα προβούν στην επένδυση. Το να κάνεις μια ηλεκτρονική αίτηση δε σου κοστίζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή "όλοι γνωρίζουμε ότι δεν γνωρίζουμε" πως βγήκαν τα αποτελέσματα, προτείνω αυτοί που εγκρίθηκαν να γράψουν τα "χαρακτηριστικά" τους, μήπως και βγει κάτι.

Κάνοντας την αρχή: Εγκρίθηκα με περίπου 20.000 καθαρό εισόδημα και τρία χρόνια ελ.επ.. Την πρόταση μου την έκανε μελετητής και όχι εγώ.

 

εγω εγκριθηκα με ακαθαριστο εισοδημα 18000-19000 ανα ετος και ειμαι ελ.επ. πενταετιας.

την προταση την κατεθεσα μονος μου και δεν εκανα ουτε ενα ευρω υπερτιμολογιση

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από την περιφέρεια του καθενός. Λογικά για Αθήνα θα χρειάζονταν μεγαλύτερα ακαθάριστα έσοδα.

Επίσης όσοι είχαν έσοδα από μισθωτές υπηρεσίες είχαν χαμηλό συντελεστή.

Εξαιρούνται αυτοί που ήταν με σύμβαση έργου σε δήμους , νομαρχίες και περιφέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρούνται αυτοί που ήταν με σύμβαση έργου σε δήμους , νομαρχίες και περιφέρειες.

 

Aυτο στην τελικη ανακοινωση του προγραμματος δεν υπηρχε...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.