Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Terry Eννοώ ότι αυτά τα έσοδα φαίνονται ως έσοδα από ελευθέριο επάγγελμα .

Δηλαδή όσοι είχαν 8μηνη ή 12μηνη σύμβαση έργου ήταν τυχεροί σε σχέση με αυτούς που φαίνονταν ως μισθωτοί με σύμβαση ορισμένου χρόνου.

Τα έσοδα από μισθωτές υπηρεσίες σου ρίχνουν το γενικό δείκτη με βάση τα 3 κριτήρια αξιολόγησης που υπήρχαν στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι από εσάς που δεν πήρατε θετική απάντηση δεν είχατε κάνει υπερτιμολόγιση;

 

Δεν εκανα ούτε λεπτο του ευρω υπερτιμολόγηση σε κανενα. και ομως κόπηκα.

Link to comment
Share on other sites

gio , μήπως είχες εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες ή από άλλες πηγές ;

 

Στο κριτήριο Β αναφέρεσαι ε; Μόλις τώρα το είδα. Αυτό από μόνο του, αποτελεί σ-κ-ά-ν-δ-α-λ-ο! Από που και ως που να εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής επειδή είμαστε ειλικρινείς και δεν αποκρύπτουμε εισοδήματα; Θα πρέπει να τους δώσω λόγο δηλαδή επειδή δηλώνω κάτι ψίχουλα από ενοίκια και είναι λόγος αυτός να με κόψουν από το πρόγραμμα; Δηλαδή το ότι εισπράττω 3 χιλιάρικα το χρόνο από την εκμίσθωση ενός 2αριού, αποτελεί ένδειξη ότι δεν έχω ανάγκη την επιδότηση που αφορά το επάγγελμά μου;

Και μόνο για αυτό όχι μόνο προσωπικά θα κάνω ένσταση, αλλά αποφάσισα να το τραβήξω ακόμα παραπέρα! Και φυσικά από εδώ και στο εξής μαύρα όλα! Νοικάρηδες που μπορούν να δηλώσουν ότι διαμένουν κάπου αλλού και προκειμένου να γλυτώσουν λίγα ευρώ ενοίκιο το κάνουν, υπάρχουν δόξα τω θεώ πολλοί! Άει σιχτήρ για μια ακόμα φορά...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ιδεα μου ή ηταν ρητα δηλωμενο οτι οσοι δουλευουν ωσ μισθωτοι (σε ιδιωτικες εταιριεσ με προσληψη κλπ) δεν επιτρέποταν να κανουν αιτηση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη ψυχραιμία.

Και εγώ έχω ένα πολύ μικρό εισόδημα από ενοίκιο(μισό 4άρι) και πήρα την επιδότηση.

Απλώς αν έχεις εισόδημα 20000 Ευρώ και τα 15000 Ευρώ είναι από ενοίκια δεν θα πάρεις την επιδότηση. Τα εισοδήματα από άλλες πηγές δεν μετράνε.

 

Πάντως για όλα υπάρχει μία εξήγηση. Αναφέρομαι σε αυτούς που δεν πήραν την επιδότηση...

Είτε είναι στους επιλαχόντες είτε υπάρχει άλλο πρόβλημα στην αίτηση τους.

Εγώ έκανα 2 ίδιες αιτήσεις για φίλους δικηγόρους και ο ένας πήρε επιδότηση και ο άλλος όχι. Μάλλον είναι στους επιλαχόντες.

 

Επίσης το να βγαίνει κάποιος κατόπιν εορτής (και αφού έχει μείνει απέξω) και να λέει ότι τα κριτήρια δεν είναι σωστά, δεν προσφέρει κάτι ούτε βγάζει κάπου. Αυτό θα έπρεπε να είχε γίνει από την αρχή και οργανωμένα. (ΤΕΕ, βουλευτές, υπουργείο, ΜΜΕ κτλ.)

 

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν έχει γίνει έλεγχος στην ουσία της αίτησης. Δηλαδή αν κάποιος έβαλε έπιπλα τον έκοψαν; Αν κάποιος έβαλε 2 laptop, του έκοψαν το ένα; Είναι κάποιος που εγκρίθικε και πήρε λιγότερα χρήματα από ότι είχε η αιτησή του;

 

Στο κριτήριο Β αναφέρεσαι ε; Μόλις τώρα το είδα. Αυτό από μόνο του, αποτελεί σ-κ-ά-ν-δ-α-λ-ο! Από που και ως που να εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής επειδή είμαστε ειλικρινείς και δεν αποκρύπτουμε εισοδήματα; Θα πρέπει να τους δώσω λόγο δηλαδή επειδή δηλώνω κάτι ψίχουλα από ενοίκια και είναι λόγος αυτός να με κόψουν από το πρόγραμμα; Δηλαδή το ότι εισπράττω 3 χιλιάρικα το χρόνο από την εκμίσθωση ενός 2αριού, αποτελεί ένδειξη ότι δεν έχω ανάγκη την επιδότηση που αφορά το επάγγελμά μου;

Και μόνο για αυτό όχι μόνο προσωπικά θα κάνω ένσταση, αλλά αποφάσισα να το τραβήξω ακόμα παραπέρα! Και φυσικά από εδώ και στο εξής μαύρα όλα! Νοικάρηδες που μπορούν να δηλώσουν ότι διαμένουν κάπου αλλού και προκειμένου να γλυτώσουν λίγα ευρώ ενοίκιο το κάνουν, υπάρχουν δόξα τω θεώ πολλοί! Άει σιχτήρ για μια ακόμα φορά...

Link to comment
Share on other sites

gio , μήπως είχες εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες ή από άλλες πηγές ;

Ναι, ειχα με συμβαση για 18 μηνες μισθωτη υπηρεσία....:shock:...λες να ειναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Με IE8 έμπαινα μέχρι πριν μερικές μέρες κανονικά, τώρα δε μπαίνει. Δοκίμασα και με Firefox και με Google Chrome. Τίποτα. Βάζω username/pass και με επαναφέρει στη σελίδα login. Δεν είναι θέμα browser.

 

Αφού βάλεις username/pass και πατήσεις "Είσοδος" σε επαναφέρει στη σελίδα login. Μόλις γίνει αυτό, πήγαινε στην address bar, και σβήσε τη διεύθυνση από το "mis" και μετά, αφήνοντας δηλαδή το "http://www.ependyseis.gr/mis". Λογικά θα καταφέρεις να μπεις (εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα τουλάχιστον, έτσι τα κατάφερα...)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.