Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Δεν βλέπω κάποια αλλαγή.

 

Πλέον στη σελίδα http://www.ependyseis.gr φαίνεται ποια πρόταση είναι επιδοτούμενη και ποια όχι.

 

Λογικά θα αρχίσουν σιγά σιγά και τα e-mail και οι επιστολές.

 

Για μίση ώρα (16:30-17:00) το site ήταν εκτός λειτουργίας "λόγω αναβάθμισης" και με το που ξανά λειτούργησε φορτώθηκαν τα νέα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες υπήρχε τουλάχιστον από Δευτέρα. Δεν έγινε σήμερα.

 

Πλέον στη σελίδα http://www.ependyseis.gr φαίνεται ποια πρόταση είναι επιδοτούμενη και ποια όχι.

 

Λογικά θα αρχίσουν σιγά σιγά και τα e-mail και οι επιστολές.

 

Για μίση ώρα (16:30-17:00) το site ήταν εκτός λειτουργίας "λόγω αναβάθμισης" και με το που ξανά λειτούργησε φορτώθηκαν τα νέα...

 

Αφού διαλέξουμε: Οι Yποβολές μου, στο Κατάσταση Έργου θα γράφει Επιχορηγούμενη ή Μη Επιχορηγούμενη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι έγραφε Ταυτοποιημένη ή Μη Ταυτοποιημένη μέχρι χθες το μεσημέρι, αλλά δεν έχει και καμία σημασία.

Link to comment
Share on other sites

κατω απο πενταετια και εγω, με εισοδημα γυρω στις 12.000, παραμεθοριος, και κοπηκα. το κακο ειναι οτι το γραφειο που εκανα την αιτηση ηταν σιγουρο για την επιδοτηση και μπηκα στην διαδικασια αγορας αξίας 3.500, για κατι που οντως χρειαζομουν αλλα χωρις επιδοτηση θα πηγαινα σε κατι οικονομικοτερο. η απογοητευση μου ειναι ολοφανερη. τι να κανουμε κακος εμπιστευτικα το κρατος και τους "τριτους" (επενδυτικα γραφεια), ας προσεχα...

συγχαρητηρια σε αυτους που εγκριθηκαν και ελπιζω οντως να εκμεταλλευτουν την ευκαιρια αυτη...

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός κάτω 5ετίας με εισόδημα 25.000 και πήρα τελικά την επιδότηση.

 

Επειδή έχει τεθεί σχετικό ερώτημα, διευκρινίζω ότι προφανώς και όσοι επιδοτήθηκαν μπορούν να παραλείψουν κάποιο από τα items της δήλωσης τους (π.χ. να μην προβούν τελικά στην αγορά του laptop και φυσικά να μην επιδοτηθούν για αυτό), καθώς και να επιλέξουν να αγοράσουν κάτι μικρότερης αξίας. Δεν μπορούν να αλλάξουν τα βασικά χαρακτηριστικά του αντικειμένου, άρα αν δηλώσαμε μία οθόνη 24'' με τιμή € 500, πρέπει να πάρουμε οθόνη 24'' κόστους € 500 ή λιγότερο (αν είναι μεγαλύτερης αξίας δεν επιδοτούμαστε για το επιπλέον ποσό).

 

Πιστεύω ότι λόγω κρίσης πολλοί θα θελήσουν να προμηθευτούν κάτι οικονομικότερο (πάνω φυσικά από τα αντίστοιχα ελάχιστα όρια που θέτει το πρόγραμμα). Το θέμα είναι τι θα γίνει με το υπόλοιπο ποσό επιδότησης που κάποιος το δικαιούνταν αλλά δεν το πήρε ? Θα επωφεληθούν ίσως κάποιοι επιλαχόντες ?

 

Τέλος, πιστέυω ότι σιγά-σιγά θα αρχίσουν τα παζάρια και οι προσφορές από τα διάφορα καταστήματα. Πάντως με μια γρήγορη ματιά διαπίστωσα ότι το Πλαίσιο δεν έχει ρίξει τις τιμές του σε πολλά είδη σε σχέση με τον περασμένο Σεπτέμβριο, αν και λογικά μετά από σχεδόν 8 μήνες αυτό θα έπρεπε να έχει γίνει.

 

Αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές δεν έχουν πέσει γιατί αντίστοιχα έχουν αυξηθεί οι διεθνείς τιμές των chip. Μνήμες (ειδικά αυτές) και επεξεργαστές άρχισαν να παίρνουν την ανιούσα μετά τα χαμηλά του περασμένου Οκτώβρη.

Link to comment
Share on other sites

Θα επωφεληθούν ίσως κάποιοι επιλαχόντες ?

 

Αυτό με τους "επιλαχόντες" πάντως παιδιά, μην το δένουμε και κόμπο. Πουθενά δεν έχω διαβάσει να προβλέπεται τέτοια διαδικασία. Και δε νομίζω να βγαίνει και βάσει χρονοδιαγράμματος. Δηλαδή πιστεύετε ότι θα υπάρξει δεύτερος κύκλος με 4μηνες προθεσμίες υλοποίησης προτάσεων κλπ.; Έχω την εντύπωση ότι τα χρήματα που θα "περισσέψουν" από όσους δεν υλοποιήσουν τελικά τις προτάσεις τους, απλά ...χάνονται. Εξ'ου και το μόνιμο πρόβλημα χαμηλής απορρόφησης κονδυλίων.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.