Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρήση χώρου αυλής ως χώρου στάθμευσης (parking)


eliza.pap

Recommended Posts

Πως τρώει δύο θέσεις? Ευθύνετε αυτός και για τις δύο θέσεις που χάνονται?

Από ότι διάβασα δεν έχουν γίνει άλλες κατασκευές, εκτός της καθαίρεσης της περίφραξης.

 

Αν μου επιτρέπεις συνάδελφε να εξηγήσω πως χάνονται δύο θέσεις...

Κάποια στιγμή η Αντιγόνη ανέφερε πως από την είσοδο-έξοδο του άλλου (νόμιμου) γείτονα μέχρι την είσοδο-έξοδο που κατασκεύασε ο παρανομών ίσα -ίσα που χωράει να μπει ένα Smart.

Συμπέρασμα...

Με την κατασκευή που έκανε ο γείτονας της Αντιγόνης δεν δέσμευσε από το δρόμο μόνο το πλάτος της εισόδου του (περί τα 3 με 3,5 μέτρα) αλλά ΚΑΙ την απόσταση ανάμεσα στην είσοδο τη δική του και την προϋπάρχουσα είσοδο του άλλου γείτονα (άλλα 3 με 3,5 μέτρα στα οποία δεν μπορεί να σταθμεύσει αυτοκίνητο).

Συνολική δέσμευση για μη στάθμευση σε δρόμο = 6 εως 7 μέτρα. Τώρα αναλόγως πως παρκάρουν τα αυτοκίνητα ακριβώς σε εκείνο το σημείο, τα 6 με 7 μέτρα μπορεί να είναι και 2 θέσεις (είναι σίγουρα 1μιση). Και αυτή η μισή, σίγουρα "τρώει" άλλη μια ολόκληρη θέση. Και αν πιο πέρα έχει και άλλη είσοδο ο τύπος τότε σίγουρα κάτι τέτοιο συμβαίνει.

 

Ενα παράδειγμα... Στα 14 μέτρα μήκους δρόμου μπορούν να παρκάρουν 3 αυτοκίνητα, σωστά; Αν από τα 14 πάρω τα 6,5.... πόσα αυτοκίνητα μπαίνουν στα 7,5 που μένουν; Πάντως με τίποτα δύο! (εκτός βέβαια αν μιλάμε για 2 Smart :)

 

****************************************

 

Ο γείτονας έχει δεσμεύσει δύο κοινές (επαναλαμβάνω) δύο ΚΟΙΝΕΣ θέσεις στάθμευσης στο δρόμο για να φτιάξει μια α-π-ο-κ-λ-ε-ι-σ-τ-ι-κ-ή θέση στάθμευσης για πάρτη του. Ετσι δείχνουν τα πράγματα και νομίζω υπό αυτό το πρίσμα πρέπει να εξεταστεί το όλο θέμα.

 

****************************************

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ βέβαια Αντιγόνη πως πριν προβείς σε οποιαδήποτε ενέργεια πρέπει να λάβεις σοβαρότατα υπόψιν όλα όσα πολύ σωστά έχουν προαναφερθεί.

 

Και να ρωτήσω με τη σειρά μου κάτι σχετικό...

Εδώ στο Μενίδι που κινούμαι δεσμεύουμε κανονικότατα θέση στάθμευσης και σε οικόπεδα που έχουν πρόσωπο σε δρόμο πλάτους μικρότερου των 7 μέτρων. Σε άλλες περιοχές δεν μου έχει τύχει να βγάλω άδεια σε δρόμο μικρότερου πλάτους. Τι γίνεται στις περιοχές που δουλεύετε εσείς;

(Ξέρω πχ για Καλαμάτα ότι δεν το δέχονται).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με όλα τα τελευταία που μου λέτε είναι η αλήθεια πως έχω λιγάκι μπερδευτεί. Εκεί που είχα σχεδόν πάρει την απόφασή μου να κάτσω στ'αυγά μου, άρχισα να το ξανασκέπτομαι.

 

Η αλήθεια είναι πως στο σπίτι μου δεν έχω κάποια αυθαιρεσία και το αυτοκίνητό μου θα έμπαινε εύκολα στην κατηγορία της σακαράκας. Στο θέμα του αποκλεισμού του αυτοκινήτου του γείτονα, μπορώ σε πρώτη φάση να επιλέξω να παρκάρω μόνο όταν δεν είναι μέσα.

 

Είμαστε όμως πάλι στο εξής ερώτημα: Από πού πρωτοαρχίζω; Πώς μαθαίνω αν έχει ή όχι κάποια άδεια κι αν έχει, αν είναι πράγματι η αναγκαία ή κάποια ψευτοάδεια που του έχει δώσει ο δήμος πχ, ενώ στην πραγματικότητα να χρειάζεται κάτι από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Πελάτης μου θέλει να χρησιμοποιήσει οικόπεδο για να βάλει αυτοκίνητα. Έχει επιχείρηση με μεταχειρισμένα και απλά θέλει να αφήσει κάποια αυτοκίνητα στο οικόπεδο. Όπως κατάλαβα θα είναι ασκεπή. Θέλει να βγάλει άδεια περίφραξης. Χρειάζεται και κάποια άλλη άδεια - έγκριση για αυτό το σκοπό.

Υπάρχει περιορισμός από τις χρήσεις γης?

Δεν πρόκειται φυσικά να γίνει parking επί πληρωμή. Απλά θα βάζει ιδιόκτητα αυτοκίνητα.

Το οικόπεδο θα το νοικιάζει. Δεν είναι ιδιόκτητο.

Αν δεν είναι ασκεπή τότε τι άδεια βγαίνει? Συγγνώμη αλλά δεν έχω εμπειρία σε τέτοια θέματα.

Να πώ ότι στο οικόπεδο δεν υπάρχει κτίσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για να φτιάξεις θέσεις στάθμευσης χρειάζεται άδεια από την Πολεοδομία και συμβόλαιο (μεταγραφή των χώρων στάθμευσης).

Δηλ ακόμη και όταν δημιουργείς ανοικτές θέσεις στάθμευσης βγάζεις άδεια πχ με τίτλο «δημιουργία δύο θέσεων στάθμευσης στην πρασιά υπάρχουσας οικοδομής» ή στην αυλή κλπ.

 

Τώρα αν στη δική σου περίπτωση ορίσεις θέσεις στάθμευσης στο άδειο οικόπεδο δεσμεύεις αυτές τις θέσεις σχεδόν για πάντα. Δηλ αν μελλοντικά κτιστεί θα πρέπει οι θέσεις που έχεις ήδη ορίσει να υπάρχουν στα νέα σχέδια δηλ αδύνατο στην πράξη.

 

Τώρα αν πρέπει να βγάλεις άδεια όπου ορίζεις το οικόπεδο ως χώρο χρήσης πχ επισκευής αυτοκινήτων αυτό δεν το ξέρω. Με την ιδιότητα που θα του προσδώσεις πρέπει να συμφωνούν και οι χρήσεις γης της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι συναδερφοι μιας και το θεμα εχει πολυ ζουμι.Φιλος εχει το εξης προβλημα στη πολυκατοικια που μενει.Δεν μπορει να παει απο το αυτοκινητο του στην εισοδο της πολυκατοικιας.Ο λογος ειναι διπλος,ενας αλλος ιδιοκτητας βαζει το αυτοκινητο του πιο μπροστα απο τη θεση που προεβλεπε το συμβολαιο αγορας και κολλητα με ενα υποστυλωμα ενω ακριβως μπροστα απο αυτο υπαρχει ενα παρτερι που μια γεροντοκορη τρελλαμενη εχει φυτεψει κατι τριανταφυλλιες.Πρεπει λοιπον η να κανει αλμα πανω απο τις τριανταφυλλιες ή να βγει εξω απο τη πυλωτη να πηδηξει τη πορτα της εισοδου της πυλωτης και να μπει απο την εξωπορτα.Φυσικα αν ειναι μονος του πηδαει αλλα οταν εχει το παιδι του ή μεταφερει κατι (σακκουλες κλπ) εχει προβλημα.Σας εχει τυχει κατι αναλογο? Νομικα μπορει να κινηθει? Για καλη γειτονια ξεχαστε το,εχει να κανει με τρελλοκομεια. (να προσθεσω οτι ειναι και αυτος ιδιοκτητης διαμερισματος και θεσης παρκινγκ στη πυλωτη και επειδη θα μεινει εκει μια ζωη δεν θελει να πλακωθει αλλα να κινηθει νομοτυπα).

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μας λες σωστά

Κάπως μπήκε στην Pilotis και πάρκαρε. Επειδή του έκλεισαν τη σύντομη οδό με τα παρτέρια και τα αυτοκίνητα. Μπορεί να βγει πεζός από όπου εισήλθε με το αυτοκίνητο και να μπει από την καγκελόπορτα της Pilotis κάνοντας τον κύκλο. Δεν βρίσω λόγο να πηδά μάντρες. Υπερβάλλει.

 

Τώρα αν αυτό τον κουράζει μπορεί να ζητήσει από αυτόν που παρκάρει πιο μπροστά το αμάξι του να το βάλει στη θέση του. Και αν δεν πείθεται να του κάνει μήνυση.

 

Μπορεί επίσης να κόψει τις τριανταφυλλιές της γειτόνισσας. Η οποία μπορεί επίσης να κάνει μήνυση στο φίλο σου.

 

Διαλέγει και παίρνει. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Μόνο μην αρχίσουν ιστορίες με την Πολεοδομία διότι κάτι θα είναι παράνομο και θα πληρώσουν όλοι μαζί πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Eιανι αληθεια οτι οταν προσπαθεις να περιγραψεις κατι μπερδεμενο συντομα θα υπαρχουν κενα.Μπηκε κανονικα απο την εισοδο της πυλωτης,η πορτα ανοιγει με τηλεχειρισμο και μεχρι να παρκαρει την εχει κλεισει.Η αποσταση δεν ειναι και τοσο μικρη ειδικα αν μεταφερεις και 5-6 σακκουλες με ψωνια η το καροτσακι με το παιδι.Αν βγει εξω,αν δηλαδη κανει το κυκλο οπως λες δεν θα απθει τιποτα αλλα συνηθως επιλεγουμε τον πιο συντομο δρομο και οταν αυτος ειναι παρατυπα κλεισμενος ειναι λογικο να θυμωνεις (ποσο μαλιστα οταν εχεις σκασει με μια 350αρα χιλιαδες ευρω για το διαμερισμα).

Το πιο λογικο ειναι να κανει μηνυση στο τυπο που βαζει κολλητα στη κολωνα το αυτοκινητο του (ο οποιος το κανει για να ανοιγει και η πισω δεξια πορτα γιατι υπαρχει τοιχος απο εκεινη τη πλευρα).

Τσαμπουκαδες μπορει να γινουν πολλοι αλλα επειδη εχουμε να κανουμε με ενα πολιτισμενο ανθρωπο που απλα του ετυχαν καφροι για γειτονες μην τον αναγκασουμε να στειλει καποιον στο νοσοκομειο.

Να πω και κατι σημαντικο,τα σχεδια της αδειας (τα επισημα στη πολεοδομια) δειχνουν 3 θεσεις παρκινγκ στη πυλωτη,τα σχεδια που παρουσιασε ο εργολαβος στους αγοραστες δειχνουν 5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.