Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρήση χώρου αυλής ως χώρου στάθμευσης (parking)


eliza.pap

Recommended Posts

Καλημέρα. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει, προκειμένου ένας χώρος αυλής να χαρακτηριστεί με άδεια από την Πολεοδομία ως χώρος γκαράζ, τι διαδικασία απαιτείται, και τι προϋποθέσεις πρέπει να τηρούνται? (ελάχιστες διαστάσεις, κλπ)

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για δέσμευση χώρου για ασκεπείς θέσεις στάθμευσης στον ακάλυπτο χώρο οικοπέδου απαιτείται Πράξη ίδρυσης χώρου στάθμευσης αυτοκινήτων σε συμβολαιογράφο αφού προσκομίσουμε ένα Δ.Κ.

 

Ως προς τις προδιαγραφές

Ν-960/79 ΦΕΚ-194/Α/25-8-79

Αποφ.-98728/7722/93 ΦΕΚ-167/Δ/2-3-93

 

Συμπληρωματικά σου λέω ότι η επιφάνεια στάθμευσης υπολογίζεται στη κάλυψη του οικοπέδου αφού προσαυξήσουμε το ποσοστό κάλυψης κατά 10% και δεν υπολογίζεται στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Τις προδιαγραφές κατασκευής χώρων στάθμευσης (Αποφ.-98728/7722/93 ΦΕΚ-167/Δ/2-3-93) μπορείς να τις κατεβάσεις από ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας.

Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Ενας γείτονας γκρέμισε το μαντρότοιχό του και τον ακάλυπτο τον βάπτισε αυτόματα parking (για ένα αυτοκίνητο). Μέχρι πριν από μία εβδομάδα είναι σίγουρο ότι δεν είχε βγάλει σχετική άδεια. Πώς θα μπορέσω να μάθω αν εξακολουθεί να είναι παράνομος; Αν παρκάρω μπροστά και εν απουσία μου φωνάξει τροχαία και μου γράψει πρόστιμο πώς κατοχειρώνομαι; Και αν εν συνεχεία μπορέσει και βγάλει τη σχετική άδεια εγώ πώς θα ενημερωθώ;

Γενικά ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω;

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί σε πειράζει που έφτιαξε θέση στάθμευσης ο άνθρωπος; Ζημίωσε την ιδιοκτησία σου;

Η καλή γειτονία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, μην ξεκινήσεις έναν πόλεμο καταγγελιών αν δεν υπάρχει λόγος...

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω, σύμφωνα με το ΓΟΚ ο ακάλυπτος πρέπει να φυτευτεί και μάλιστα σε ποσοστό 70%. Λογικά λοιπόν δεν πρέπει να επιτρέπεται η χρήση του ως χώρου στάθμευσης.

 

Συμφωνώ για τα περί καλής γειτονίας, όμως διαφωνώ με τη μετατροπή όλων των ελεύθερων χώρων σε χώρους διευκόλυνσης του ΙΧ.

Link to comment
Share on other sites

antigoni σε ενοχλεί το γεγονός ότι θέλει να παρκάρει ο γείτονας σου το αυτοκίνητο του στην αυλή του?

Γιατί θέλεις να ανοίξεις πολέμο χωρίς λόγο?

Συμφωνώ 100% με την anka!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα εχω μια απορια. Απαγορευεται καποιος να βαλει το αυτοκινητο του μεσα στο χωραφι του; Δε μπορει να το βαλει στην αυλη του; Δηλαδη αν εγω δεν αφησω το αυτοκινητο μου στο δρομο αλλα το βαλω στο χωραφι μου κατω απο μια ελια για να εχει σκια, ειμαι παρανομος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.