Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Multisoft Statics - Metalcad


DionisisK

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

αυτές τις μέρες ταλανίζομαι με την αγορά νέου προγράμματος και έχω διαβάσει τα πόστ σχετικά με τα προγράμματα στατικων της αγοράς. Ψάχνοντας επίσης στο search δεν βρηκα κάτι για το πρόγραμμα του τίτλου. Το έχει δουλέψει κανένας ή ξέρει κανείς κάτι να πει όπως για τα υπόλοιπα.

 

Είδα ότι γενικά δεν υπάρχει χρυσή τομή....Τα πάντα είναι σχετικά και εξαρτώνται από τον τρόπο δουλειας και τις απαιτήσεις καθενός. Εγώ προσωπικά δουλεύω Stereostatika αλλά νομίζω ότι θέλω κάτι παραπάνω συν του οτι χρειάζομαι και πρόγραμμα για μεταλλικά.

 

Θα με βοηθούσε πολυ να ακούσω μία άποψη και γι αυτό το πρόγραμμα...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας επίσης στο search δεν βρηκα κάτι για το πρόγραμμα του τίτλου. Το έχει δουλέψει κανένας ή ξέρει κανείς κάτι να πει όπως για τα υπόλοιπα....

Το χρησιμοποιώ από την εποχή του παλιού κανονισμού κι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Εύκολο στην εκμάθηση, απλό στη χρήση, μπορείς και κάνεις εύκολα ότι αλλαγή θέλεις, κι επίσης βγάζει πολύ καλά εξαγόμενα σχέδια (δεν χρειάζονται παρά ελάχιστη επεξεργασία). Ακόμα και σε πολύ περίεργα σχήματα κτιρίων, τα καταφέρνει μια χαρά.

Ενημερώνεται συνέχεια και με χαμηλό κόστος, η δε υποστήριξη είναι δωρεάν. Τα αποτελέσματά του είναι αρκετά αξιόπιστα, τα έχω ελέγξει και με προγράμματα άλλων συναδέλφων. Γενικά νομίζω ότι η αγορά του Statics ήταν από τις καλές επιλογές που έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

To metalcad το παλεψα για τρεις μερες μονο και το παρατησα, δεν μου αρεσε καθολου η λογική 2d επίλυσης του φορέα και γενικά της αποσπασματικής επιλυσης τμημάτων του φορέα με μια λογική τελείως δικία του.

Π.χ οπου βαζεις τεγίδα-μηκίδα θεωρεί οτι εχεις και περιορισμό των μηκών λυγισμου και πολλα αλλα, (π.χ στη γερανογέφυρα περνας μονο μονιμα και κινητά)που με εκαναν πολυ αρνητικό ακομα και για απλή προδιαστασιογηση.

Link to comment
Share on other sites

To metalcad το παλεψα για τρεις μερες μονο και το παρατησα, δεν μου αρεσε καθολου η λογική 2d επίλυσης του φορέα και γενικά της αποσπασματικής επιλυσης τμημάτων του φορέα με μια λογική τελείως δικία του.

Π.χ οπου βαζεις τεγίδα-μηκίδα θεωρεί οτι εχεις και περιορισμό των μηκών λυγισμου και πολλα αλλα, (π.χ στη γερανογέφυρα περνας μονο μονιμα και κινητά)που με εκαναν πολυ αρνητικό ακομα και για απλή προδιαστασιογηση.

Πόσο παλιά το είχες δει? Γενικά έχει βελτιωθεί αρκετά, αλλά η 2d λογική παραμένει, αν κι έχει και 3d option. Στο θέμα της γερανογέφυρας έχεις δίκιο. Όμως τα μήκη λυγισμού, μπορείς να τα αλλάξεις σε δικές σου τιμές αν δεν συμφωνείς μ' αυτά που υπολογίζει το πρόγραμμα, αλλά εμένα μου φαίνεται λογικό οι μηκίδες ή οι τεγίδες να κόβουν το μήκος λυγισμού κατά τη διεύθυνσή τους.

 

Το Statics το έχεις δουλέψει κάθολου? Νομίζω ότι είναι πολύ καλό πρόγραμμα και πλήρως αυτοματοποιημένο για κάποιες χρονοβόρες διαδικασίες. Αυτήν την αυτοματοποίηση έχουν προσπαθήσει να περάσουν και στα μεταλλικά, αλλά τα μεταλλικά είναι λίγο ποιο πολύπλοκα από το σκυρόδεμα. Πάντως και το MetalCAD εμένα τη δουλειά μου την κάνει.

Link to comment
Share on other sites

tech_junky , πέσε μου σε παρακαλώ , το 3D δουλεύει ; Εμένα πάντα μου δίνει σφάλματα , όσο απλοϊκό φορέα και αν βάλω .

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο πρόγραμμα το Statics (πρόγραμμα χωρικού μοντέλου που επιλύει κατασκευες από όποιοδήποτε υλικό σαν τα Fespa,Stereostatika,Next κ.τ.λ.) και άλλο το MetalCad το οποίο επιλύει μεταλλικές κατασκευές καθαρά.

 

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο το Statics για μπετά και γενικά είμαι ικανοποιημένος. Πιστεύω ότι είναι αρκετά εύχρηστο, έχει πολύ εύκολη εισαγωγή του φορέα, ρυθμίσεις που αφορούν την εξιδανίκευση, τους οπλισμούς και τέλος βγάζει καλά σχέδια ξυλοτύπων. Να ξέρεις ότι είναι πρόγραμμα μόνο με γραμμικά μέλη και επομένως όλα τα προσομοιώνει έτσι (ακόμη και φέρουσα τοιχοποιία..).

 

Παρόλα αυτά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για κανένα πρόγραμμα. Εγώ δεν σου λέω ποιο πρόγραμμα να πάρεις και να μην πάρεις γιατί εάν δεν δω συγκριτικό αποτελεσμάτων μεταξύ τους ότι και να λέω είναι λόγια του αέρα.

 

Για μένα στα προγράμματα αυτά τα ελληνικά παίζει μεγάλο ρόλο ο τρόπος προσομοίωσης του πυρήνα. Νομίζω ότι κάθε πρόγραμμα έχει διαφορές σε αυτόν τον τομέα κάτι που επηρεάζει και τα αποτελέσματα.

 

Εγώ προσωπικά δουλεύω Stereostatika αλλά νομίζω ότι θέλω κάτι παραπάνω συν του οτι χρειάζομαι και πρόγραμμα για μεταλλικά.
Από το Stereostatika στο Statics τι παραπάνω θα έχεις αφού θα είναι τα ίδια προγράμματα σχεδόν?! Το Metalcad (ελπίζω να μην κάνω λάθος) είναι άλλο πρόγραμμα από το Statics και μπορείς να το πάρεις ξεχωριστά, είναι τύπου Instant δηλαδή καθαρά "μεταλλάδικο").Εάν θες κάτι παραπάνω πάρε Robot,Etabs κ.τ.λ. αλλά μετά θα τραβάς μεγάλο ζόρι ακόμη και για ένα απλό κτιριάκι. Αφού έχεις το Stereostatika γιατί δεν το συνδέεις με το Etabs αφού αυτά τα δύο συνεργάζονται?
Link to comment
Share on other sites

... αλλά εμένα μου φαίνεται λογικό οι μηκίδες ή οι τεγίδες να κόβουν το μήκος λυγισμού κατά τη διεύθυνσή τους...

 

Οι τεγίδες, επειδή συνδέονται και με τα αντιανέμια οροφής (τα οποία με τη σειρά τους συνδέονται με τους στύλους, των οποίων η μετακίνηση περιορίζεται από τα κατακόρυφα αντιανέμια), μειώνουν το μήκος λυγισμού των δοκών με τις οποίες συνδέονται.

Οι μηκίδες από την άλλη συνήθως δε συνδέονται με κανένα κεκλιμένο στοιχείο ώστε να μειώνουν το μήκος λυγισμού, άρα κανονικά θα πρέπει να μη λαμβάνονται υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

tech_junky , πέσε μου σε παρακαλώ , το 3D δουλεύει ; Εμένα πάντα μου δίνει σφάλματα , όσο απλοϊκό φορέα και αν βάλω .
Το 3d το έχω, αλλά σπάνια το χρησιμοποιώ. Προτιμώ το 2d για πολλούς λόγους. Αν θέλω 3d επίλυση προτιμώ να το στέλνω στο Statics.
Link to comment
Share on other sites

Οι μηκίδες από την άλλη συνήθως δε συνδέονται με κανένα κεκλιμένο στοιχείο ώστε να μειώνουν το μήκος λυγισμού, άρα κανονικά θα πρέπει να μη λαμβάνονται υπόψη.
Ακόμα και χωρίς κεκλιμένα μέλη, οι μηκίδες εμποδίζουν σημαντικά την παραμόρφωση των υποστηλωμάτων προς τη διεύθυνση του άξονά τους. Πάντως είναι πράγματι ένα καλό ζήτημα για συζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.