Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμβουλές σκυροδέτησης: Ενέργειες διασφάλισης ποιότητας


 
panos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

147494110_.png.63db72a6bd1874fd63dbee83750b0a60.png

Από αυτό εδώ, "καταλαβαίνω":

  1. Αν η Υπηρεσία χαρακτηρίζει ένα έργο ως "μικρό τεχνικό", τότε το σκυρόδεμά του δεν εμπίπτει στις διατάξεις του ΚΤΣ. Τώρα τι είναι Υπηρεσία, δεν ξέρω - σαν τεχνική υπηρεσία δημοσίου έργου μοιάζει. Επίσης, το αν οι εδαφόπλακες περιβάλλοντος χώρου ανήκουν στην κατηγορία "μικρών τεχνικών έργων", ούτε αυτό προκύπτει (μπορεί ναι, μπορεί και όχι). Τέλος, το τι είναι "μικρές ποσότητες", είναι κι αυτό δυσδιάκριτο.
  2. Αν μιά πλάκα εδάφους είναι πάχους 20εκ και εμβαδού 50τ.μ, τότε με όγκο 0,2*50=10κ.μ. και κατηγορία C12/15 δεν εμπίπτει στον ΚΤΣ. Τώρα, αν δεν είναι C12, τότε εμπίπτει στον ΚΤΣ, οπότε μάλλον εκτοξεύεται στο C30 που έγραψες κι εσύ. Επίσης, αν ο όγκος των πλακών εδάφους είναι άνω των 10κ.μ., επίσης εμπίπτει στον ΚΤΣ, οπότε πάλι C30. Δεν ξέρω...

 

Edited by gp1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 100κμ. Αυτοκίνητα, κανονικά δεν θα μπαίνουν, αλλά δεν μπορεί και να αποκλεισθεί, σε σπάνιες περιπτώσεις.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Α είναι αρκετά! Ξεκινάμε με C12 στα 48-50€ (υλικό μόνο) και ανεβαίνουμε 2€ για κάθε ποιότητα. Είχε νυστάξει βέβαια ο μάστορας χτες το βράδυ που τον πήρα, αλλά δεν νομίζω να έπεσε πολύ έξω.

Άρα ξεκινάς με 5.000€ προμήθεια υλικού για τη χειρότερη ποιότητα κ καταλήγεις στις 6.000 για C30. Βάζεις κ ένα Φ16/15 Α+Κ κ θα τη βρουν μετά από 4.000 χρόνια άθικτη :P

Εμπειρικά τελείως το C16 τρίβεται με τα αυτοκίνητα, οπότε ξεκινά το από C20 τουλάχιστον. (Ε μετά ένα 500 έμεινε για C30).

Τώρα για τον κανονισμό ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω. Η μλκια είναι ότι αν γίνει στραβή (που με το C12 δεν αποκλείεται) εκεί θα ανατρέξουν όλοι κ μάντεψε ποιος θα φταίει!

Αυτά προς το παρόν. Άντε καλημέρα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή Κυριακή και ευχαριστώ για την (εμπεριστατωμένη) απάντηση. Μιάς και πιάσαμε τον ΚΤΣ, αφού αυτός προβλέπει C8/10 (που δεν προβλέπει ο Ευρωκώδικας 2), μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε C8/10 (αντί C12/15) για σκυροδέματα καθαριότητος γενικώς; (Άσχετα δηλαδή από τις εδαφόπλακες που λέγαμε)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α πρωινός κ εσύ! Καλή Κυριακή λοιπόν!

Δεν ξέρω, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δεν μου φαίνεται καλή ιδέα πάντως. Ίσως για κάτι προσωρινό, για μόνιμο τμήμα κατασκευής, με τους κινδύνους που συζητάγατε πιο πριν, δεν νομίζω να αξίζει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.