Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβουλές σκυροδέτησης: Ενέργειες διασφάλισης ποιότητας


 

Recommended Posts

Απορίες:

- Επιτρέπεται να ξεπλένονται τα φτερά της βαρέλας μετά την προσθήκη του υπερρευστοποιητή; (1-2 λίτρα νερού)

- Αν η μοναδική μονάδα στην περιοχή είναι πιό μακρυά από τους προβλεπόμενους χρόνους, με επιβραδυντή, τί κάνουμε; Παραγγέλνεται υψηλότερη κατηγορία σκυροδέματος;

 

Τελικά, ευθύνη για το τί βγαίνει από την βαρέλα, ποιός έχει; Η μονάδα παραγωγής ή ο επιβλέπων;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ν.Μ.

 

Αν είστε αυτός που νομίζω,το φόρουμ μόλις ΔΙΑΚΤΙΝΙΣΤΗΚΕ κάποια έτη φωτός μπροστά!

 

Σε τέτοια περίπτωση,είναι τιμή μας να είστε μέλος στον ίδιο διαδικτυακό χώρο μαζί μας........

 

Οι υπόλοιποι αρπάξτε την ευκαιρία να ξεστραβωθείτε!!!!

 

edit:το μόνο που μένει πλέον,είναι να ψήσουμε κ τον Τάσιο!

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη ειναι και δικη μου, ειναι και ευκαιρια αμοιβαιας επικοινωνιας με μαχομενους μηχανικους που αντιμετωπιζουν καθημερινως προβληματα στην πραξη, στην ελληνικη τεχνικη κολαση. Συντομα θα οργανωθει στο ΤΕΕ μια διαλεξη με το θεμα:

"Συγχρονες εξελιξεις στην τεχνολογια σκυροδεματος" και την οποια, οποιος θελει μπορει να παρακολουθησει.

Χαιρετισμους,

Νικος Μαρσελλος

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι μεγάλη μου τιμή κύριε marsel.n εάν είχα την γνώμη σας στο θέμα που έχω ανοίξει......Οπλισμένο σκυρόδεμα και αντισεισμικές πατέντες. Ευχαριστώ. Γιάννης Λυμπέρης

Link to comment
Share on other sites

τις πεδιλοδοκους τις ριχνετε μονοκομματες καθ'υψος ή πρωτα πελμα και μετα κορμος?

 

τι κινδυνους εγκυμονει η 2η περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

κανονικά πρέπει κουστούμι πέδιλο και δοκάρι και οι καλουπατζήδες θέλουν κυνήγι γιατί προσπαθούν να το αποφεύγουν και να σκυροδετούν σε δυο χρόνους.αν ρωτας τι γίνεται έξω θα έλεγα είναι 50-50, έχω δει και τα δύο με την ίδια συχνότητα. για το άλλο, ανεπιτυχής συνάφεια και δημιουργία αρμού σε κάτι που μελετήθηκε ως "όλον" (πεδιλοδοκός).

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις και περιμετρικά τοιχεία πως θα σκυροδετήσεις αλλιώς? σίγουρα δεν είναι καλό αλλά νομίζω δεν έχεις και πολλές επιλογές. σε πανεπιστημιακές σημειώσεις για την ιστορία, σε φώτος, τη δείχνει διακοπτόμενη

 

επίσης αυτή η διακοπή γίνεται σε γέφυρες με προκατ δοκάρια. εκει δεν υπάρχει πρόβλημα? (βέβαια γίνονται και κάποιοι έλεγχοι ερπυσμού κλπ) αλλά παρόλα αυτά σκυροδετούνται σε 2 φάσεις και τα μεγέθη εκει ειναι μεγαλύτερα απ'οτι της πεδιλοδοκού

 

'ετσι κι'αλλιως εκει που μπορεί να εμφανιστούν μεγάλα μεγέθη, αυτά περιορίζονται στα μεγάλα κτιριακά απο τα περιμετρικά τοιχεία και τότε η πεδιλοδοκός ειναι απλά ένα συνδετήριο δοκάρι (με τους γνωστούς ελέγχους). προσωπικά θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και σίγουρα είναι από τα μικρότερα προβλήματα στην οικοδομή

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις και περιμετρικά τοιχεία πως θα σκυροδετήσεις αλλιώς?

 

δλδ ρίχνεις πέλμα και μετά κορμό και τοιχία μαζί?..καλό.πιο πολύ έχω δει πέλμα και κορμό, αναμονές Φ10/15 και μετά τοιχεία.εν πασει περιπτώσει, συμφωνώ μαζί σου στο "είναι από τα μικρότερα προβλήματα στην οικοδομή"!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.