Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμβουλές σκυροδέτησης: Ενέργειες διασφάλισης ποιότητας


 
panos

Recommended Posts

ΟΚ δεν χαλάω χατίρι σε κανένα. Δελτίο συμμόρφωσης σε πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο markor ρώτησε για το συγκεκριμένο θέμα. τα υπόλοιπα που λέτε έτσι κι' αλλιώς προβλέπονται αν θέλει να τα τηρήσει

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ο λογος για διασφαλιση ποιοτητας τι γινεται βρε συναδελφοι με εκεινες τις επιτροπες ελεγχου των εργοστασιων παραγωγης σκυροδεματος;;

Link to comment
Share on other sites

Α δεν έμαθες?

Δεν συγκροτούνται λέει γιατί πολύ απλά σχεδόν όλα τα εργοστάσια έκλεισαν.......................από την πολύ δουλειά!

(Πλάκα κάνω)

 

Έλα ντε τι έγινε?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οσον αφορα την σκυροδετηση με βροχοπτωση,καπου ειχα διαβασει οτι το οζον αυξανει την χαρακτηριστικη αντοχη του σκυροδεματος (ενισχυει την κρυσταλλικη δομη αυτου). Δηλαδη υποστηριζε οτι οταν εχουμε ασθενεις βροχοπτωσεις το οζον που πεφτει μαζι με το νερο της βροχης εχει ευεργετικα αποτελεσματα στην αντοχη του σκυροδεματος.Επιπλεον ειχα ακουσει σαν φημη,οτι παλαιοτερα σε εργα στην μεση ανατολη,"δικοι μας" προσεθεταν οξιζενε στα δοκιμια σκυροδεματος για να αυξησουν τις αντοχες..

Link to comment
Share on other sites

@atsalovergas

Και ασβεστόνερο πρόσθεταν για αύξηση αντοχής δοκιμίου

Δεν ξέρω για εσάς, εγώ έχω 10 μήνες να δω ή να ακούσω βαρέλα ή πρέσα, άσε και για τον γλυκό ήχο του δονητή, όταν ακουμπάει σίδερο, άσε!!!!!!

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γενική Γραμματεία Δημοσίων Έργων

Ημερίδα: «Έλεγχος Ποιότητας Κατασκευών»

Επιθεώρηση Μονάδας Έτοιμου Σκυροδέματος

Πλέσσα Ιωάννα

Μηχ/κός Μεταλλείων-Μετ/ργός

 

 

 

"Την τελευταία τριετία έγιναν δειγματοληπτικά εικοσιέξι (26) έλεγχοι σε μονάδες παραγωγής έτοιμου σκυροδέματος σε όλη την Ελλάδα από την επιτροπή του ΚΕΔΕ και εννέα (9) έλεγχοι σε μονάδες στις Περιφέρειες Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και Δυτικής Ελλάδας από τις επιτροπές αυτών των Περιφερειών. Σε όλες τις περιπτώσεις διαπιστώθηκαν παραβάσεις ."

 

Τα παραπανω δημοσιευτηκαν στις 20/6/2011 .

Για πληρη ενημερωση

www.ggde.gr/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=3769

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και που να δεις τι γίνετε στα ιδιωτικά. πάντως +1 απο εμένα. Εμένα πάντως μου αρέσει το πόρισμα αλλα δεν μας λέει πόσοι έφαγαν πρόστιμο ή ακόμα και πόσοι μηχανικοί έφαγαν πρόστιμο διότι δεν μπορείς συνάδελφε να βάλεις 20/25 στο παραθαλάσσιο αλλα και πόσοι μηχανικοί της πολεοδομίας έφαγαν πρόστιμο διότι το ανέκριναν.

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@KF, Ροδόπουλος.

Και τι έγινε; Χέστηκε η φορβάς εν αλωνίω!!!

Ένα κεραμίδι να βάλουμε στο κεφάλι μας.

Πολλοί θα το δούνε, λίγοι θα το καταλάβουν!

Ο στατικός έλεγχος, τουλάχιστον σε επίπεδο Πολεοδομίας, τι ευθύνες έχει; Καμία!

Το συγκρότημα παραγωγής, ως προς τι έχει ευθύνες; Εδώ έχουν προ τυπωμένο στα δελτία αποστολής την περιεκτικότητα τσιμέντου!

Άσε που δεν έχουν (οι περισσότερες εταιρίες) εγκεκριμένες συνθέσεις σκυροδέματος. Άσε που σε κλέβουν στις ποσότητες άγρια!

Για τι πράγμα μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.