Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβουλές σκυροδέτησης: Ενέργειες διασφάλισης ποιότητας


 
panos

Recommended Posts

Φίλοι μου θα αναφέρω τις εμπειρίες μου πάνω σε αυτό το θέμα.Κόκκομετρική διαρύθμιση σκυροδέματος. Το σκυρόδεμα αποτελείται από το χαλίκι, την άμμο, το τσιμέντο,και κατά την παρασκευή του, και το νερό. Όλα αυτά τα υλικά, είναι αδρανεί υλικά.Οι αναλογίες των παραπάνω υλικών είναι συγκεκριμένες. Το χαλίκι πρέπει να είναι τριγωνικό, για να πλησιάζει το ένα το άλλο όσο πιο κοντά γίνεται. Η άμμος πρέπει να καταλαμβάνει τα κενά και μόνο αυτά που αφήνει το χαλίκι, και να είναι χονδρόκοκκη και άσπρου χρώματος, γιατί η άσπρη άμμος δεν περιέχει χώμα, και έτσι είναι πιο ισχυρή. Το τσιμέντο εξασφαλίζει την συνοχή των ανωτέρω αδρανών υλικών.Το τσιμέντο είναι προιόν τεχνικό,και για την παρασκευή του ακολουθούμαι την φυσική διεργασία του ηφαίστειου. Το νερό είναι το μέσον της χημικής αντίδρασης σκλήρυνσης του τσιμέντου. Όπως όταν κάνουμε μία συγκόλληση, πρέπει να βάζουμε λίγη κόλα και μεγάλη πίεση για να πετύχουμε ισχυρή συγκόλληση, το ίδιο πρέπει να επιδιώκουμε και στο μπετό.Συγκεκριμένα αν βάλουμε πολύ άμμο, θα απομακρύνουμε τα χαλίκια το ένα από το άλλο. Αυτό θα αδυνατίσει την δύναμη του σκυροδέματος, διότι όπως ξέρουμε το χαλίκι είναι το πιο σκληρό υλικό από τα άλλα. Αν βάλομε πολύ τσιμέντο, πάνω από 750 κιλά στο κυβικό μέτρο δεν είναι καλό, γιατί και αυτό απομακρύνει τα χαλίκια και την άμμο μεταξύ των, και δεν έχουν συνοχή, οπότε και δύναμη. Το ίδιο ισχύει και με το νερό, το οποίο μάλιστα αφήνει κενά διότι είναι το μόνο που εξατμίζετε. Συμπέρασμα για καλό σκυρόδεμα,α) η σωστή αναλογία,β) καθώς και η δόνηση για καλύτερη συμπύκνωση,γ) και νερό χωρίς αλάτι, διότι το αλάτι αφήνει το οξυγόνο να περάσει μέσα στο σκυρόδεμα, και να οξειδώσει το σίδερο. Όταν το σίδερο οξειδωθεί,μεγαλώνει κατά τρις φορές η διάστασή του, με αποτέλεσμα, να σπάει το σκυρόδεμα.δ) Ακόμη η επικάλυψη του σιδήρου από το σκυρόδεμα πρέπει να είναι 3 cm για να μην περνά το οξυγόνο.ε) Βρέξιμο της πλάκας κατά την σκυρόδεση,ζ)αλλά και πολύ βρέξιμο του ξυλότυπου πριν την σκυρόδεση. Προπαντός τις γωνίες, των κολονών για πολύ ώρα,και αυτό διότι το ξύλο στην γωνία είναι πιο πολύ από το σκυρόδεμα, και επειδή και αυτό διψάει για νερό, ξεραίνει πιο γρήγορα το γωνιακό σκυρόδεμα από το υπόλοιπο σώμα αυτού, με αποτέλεσμα να κάνει ράγισμα κατα την ξήρανση.Γιαυτό πολύ νερό στις γωνίες των κολόνων πριν την σκυρόδεση, για να μην διψάνε για νερό και κάνουν κράκ στις γωνίες, και περνάει το οξυγόνο και οξειδώνει τον οπλισμό με τα γνωστά αποτελέσματα. Και όχι μπετοφόρμ, γιατί δεν πιάνει καλά ο σοβάς. Στην τελευταία πλάκα, ή όπου χρειάζεται η πλάκα να έχει κλίση για την απορροή των υδάτων 1% καλό είναι, η κλίση αυτή να δίδετε στον ξυλότυπο, (από τον πάτο των δοκών) ώστε η διατομή της πλάκας να παραμένει καθ όλο το εμβαδόν της το ίδιο.Σε περίπτωση πτώσης της θερμοκρασίας στους 0 ή σε αρνητικές θερμοκρασίες, δεν κάνουμε σκυρόδεμα. Στην περίπτωση που έχουμε κάνει σκυροδέτηση και μετά έχουμε αρνητικές θερμοκρασίες, τότε μπορούμε να κάνουμε τα εξής. Να ρίξουμε ροκανίδια, ή άμμο, ή να σκεπάσουμε την πλάκα με νάιλον. Στις αρνητικές θερμοκρασίες, δεν προσμετράτε ο χρόνος ξήρανσης της πλάκας. Ο χρόνος αυτός πριν το ξεκαλούπωμα είναι πόντος και μέρα. Δηλαδή εάν το πάχος της πλάκας είναι 14 cm θα χρειαστεί να μήνη καλουπωμένη 14 μέρες. Τα δοκάρια λίγο αργότερα. Μ.Φ.Χ Γιάννης - ιος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.Το τσιμέντο είναι προιόν τεχνικό,και για την παρασκευή του ακολουθούμαι την φυσική διεργασία του ηφαίστειου.

 

2.Το ίδιο ισχύει και με το νερό, το οποίο μάλιστα αφήνει κενά διότι είναι το μόνο που εξατμίζετε.

 

3.Όταν το σίδερο οξειδωθεί,μεγαλώνει κατά τρις φορές η διάστασή του, με αποτέλεσμα, να σπάει το σκυρόδεμα.

 

4.Και όχι μπετοφόρμ, γιατί δεν πιάνει καλά ο σοβάς.

 

5.Στην τελευταία πλάκα, ή όπου χρειάζεται η πλάκα να έχει κλίση για την απορροή των υδάτων 1% καλό είναι, η κλίση αυτή να δίδετε στον ξυλότυπο, (από τον πάτο των δοκών) ώστε η διατομή της πλάκας να παραμένει καθ όλο το εμβαδόν της το ίδιο.

 

6.Σε περίπτωση πτώσης της θερμοκρασίας στους 0 ή σε αρνητικές θερμοκρασίες, δεν κάνουμε σκυρόδεμα.

 

7. Στην περίπτωση που έχουμε κάνει σκυροδέτηση και μετά έχουμε αρνητικές θερμοκρασίες, τότε μπορούμε να κάνουμε τα εξής. Να ρίξουμε ροκανίδια, ή άμμο, ή να σκεπάσουμε την πλάκα με νάιλον.

 

8.Στις αρνητικές θερμοκρασίες, δεν προσμετράτε ο χρόνος ξήρανσης της πλάκας. Ο χρόνος αυτός πριν το ξεκαλούπωμα είναι πόντος και μέρα.

 

 

Φίλε Γιάννη

 

Με όλο το σεβασμό για την καλή σου εικόνα,αυτά που παραθέτεις δεν είναι επιστημονικές συμβουλές.Εϊναι εμπειρίες μαστόρων του 1950.Εξηγώ:

 

1.Μπαρδόν?Τί ηφαιστείου?Εγώ μέχρι τώρα είχα μάθει ότι προέρχεται από καύση ασβεστόλιθου.

 

2.Το νερό δεν πρέπει να εξατμιστεί.Το σκυρόδεμα είναι κολλοειδές,του οποίου η σκλήρυνση επιτυγχάνεται από την προσρόφηση μορίων νερού από μόρια τσιμέντου.ΠΡΕΠΕΙ πάσει θυσία να κρατηθεί το νερό εντός του όγκου του σκυροδέματος ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για 14 ημέρες!

3.Μπαρδόν????????

 

4.Υπάρχει υαλόπλεγμα γι' αυτή τη δουλειά.Αν το έχεις δει να σοβατίζουν χωρίς υαλόπλεγμα,η συμβουλή δεν είναι να βάλουν ξυλότυπο,αλλά μπετοφόρμ κ υαλόπλεγμα για να πιάσει το επίχρισμα.

 

5.ΑΙΣΧΟΣ.Οι κλίσεις δίνονται στη στρώση της μόνωσης.Αυτό που προτείνεις είναι επικίνδυνο για τη σκυροδέτηση.....Μας βλέπουν κ ιδιώτες!

 

6.Σκυροδέτηση επιτρέπεται από 4 έως 32 βαθμούς Κελσίου.Εκτός αυτού του διαστήματος,χρειάζονται ειδικά πρόσμικτα,χωρίς καμία εγγύηση από το παρασκευαστήριο όμως.......

 

7.Ή να ψεκάσουμε την πλάκα με ειδικά γαλακτώματα κ να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.....

 

8.Αυτό είναι εμπειρικός κανόνας κ δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τον κανονισμό!!!!Αυτό που προτείνεις ΔΕΝ λαμβάνει υπ' όψιν τις μεγάλες διαστάσεις της πλάκας!(λυγηρότητα γαρ..........)

Στ' αλήθεια φίλε Γιάννη σε συγχαίρω για τις συμβουλές σου,όμως να προσέχουμε κ τί λέμε,ειδικά όταν μιλάμε για την πιό σοβαρή οικοδομική εργασία.......

 

@kfill:Συνάδελφε θα έπρεπε να με προλάβεις στις παρατηρήσεις αντί να βιαστείς.....!(καθαρά καθαρά καθαρά συναδελφικά,προς αποφυγή παρεξηγήσεων...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλά αυτά που λες τα πιστεύεις.....μας βλέπουν και κρινόμαστε. Εγώ θα το σκεφτώ αν σε συγχαρώ για τις δικές σου. Παραπλανάς τον κόσμο? 1) αυτόν τον ασβεστόλιθο τον έκαψε το ηφαίστειο πρώτα και τον έβγαλε στην επιφάνεια,Αυτό λέγετε διεργασία ηφεστείου και μετά τον ξανά καίμε εμείς.2 Και τι κάνουμε μετά 14 μέρες, το βάζουμε τιμωρία ?3) Αν δεν το ξέρεις μάθε τω, και ας είναι του 50. 4)Και η κόλλα πλακιδίων όταν την περάσεις με την οδοντωτή σπάτουλα πλακιδίων, κάνει δουλειά. Το πρόβλημα είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις προσπαθούμε να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα. 5) Το επικίνδυνο είναι να φορτώνεις την πλάκα με 20-30 cm μόνωση, για να φέρεις την κλίση 1% και μετά να σου παίρνει και υγρασία από κάτω, και να μην ξέρει που να πάει.Τα πρόσθετα φορτία της πλάκας μεγαλώνουν την αδράνεια της πλάκας στο σεισμό, με αποτέλεσμα να σπάνε οι κολώνες. Προπαντός τα πρόσθετα φορτία στον τελευταίο όροφο αντιδρούν σαν εκκρεμές στον σεισμό, μεγαλώνοντας σταδιακά την ταλάντωση της οικοδομής, με αποτέλεσμα την κατάρρευσή της 6) σωστό 7)σωστό, αλλά και οι άλλοι τρόποι δεν είναι λάθος. 8-) Ποιόν κανονισμό? Το μπετό ξεραίνεται για μερικά χρόνια Οι μεγάλες πλάκες έχουν και μεγάλο πάχος, οπότε και περισσότερες μέρες. Αυτές είναι οι απαντήσεις μου φίλε noutsaki.

Link to comment
Share on other sites

γιάννη,εξήγησε μας αν θες, όπως έκανε ο zavi, αναλυτικά τις ενστάσεις σου.περιττώ να σου πω ότι o zavi δεν τα είδε αυτά που γράφει στον ύπνο του, αντιγράφει τους ΕΚΩΣ-ΚΤΣ-ΚΤΧ...

Link to comment
Share on other sites

γιάννη,εξήγησε μας αν θες, όπως έκανε ο zavi, αναλυτικά τις ενστάσεις σου.περιττώ να σου πω ότι o zavi δεν τα είδε αυτά που γράφει στον ύπνο του, αντιγράφει τους ΕΚΩΣ-ΚΤΣ-ΚΤΧ...

 

Και αυτά που λέω εγώ φίλε noutsaki δεν είναι μαστορικές εμπειρίες του 50. Είναι από τα βιβλία του ιδρύματος Ευγενίδου, Γενική Δομική.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτά που λέω εγώ φίλε noutsaki δεν είναι μαστορικές εμπειρίες του 50. Είναι από τα βιβλία του ιδρύματος Ευγενίδου, Γενική Δομική.

 

άρα μαστορικές εμπειρίες του 50!

Link to comment
Share on other sites

άρα μαστορικές εμπειρίες του 50!

 

O Ευγενίδης δεν ήταν μάστορας Και πες μου αν συμφωνείς με τον ΕΚΩΣ, ή με μένα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά αυτά που λες τα πιστεύεις.....μας βλέπουν και κρινόμαστε. Εγώ θα το σκεφτώ αν σε συγχαρώ για τις δικές σου. Παραπλανάς τον κόσμο?

 

Κοίτα,Γιάννη,εγώ είμαι διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός κ το ΤΕΕ μου έχει δώσει την άδεια άσκησης επαγγέλματος με την προυπόθεση να υπακούω στις διατάξεις του Νόμου,τους κανόνες της τέχνης κ της επιστήμης.Όπου δεν υπάρχει επιστήμη υπάρχει τέχνη.Στα σχόλιά μου,ΥΠΑΡΧΕΙ η επιστήμη,άρα η τέχνη έρχεται δευτερεύουσα.

 

Πολύ σωστά λες ότι μας βλέπουν κ κρινόμαστε.

 

Δεν με ενδιαφέρει αν θα με συγχαρείς ή όχι για τις δικές μου απόψεις,για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν είναι δικές μου,είναι κανονισμοί κυρωμένοι κ δημοσιευμένοι στην εφημερίδα της κυβερνήσεως!Τις δικές μου δεν τις έχω πει ακόμη.....

 

Το αν παραπλανώ τον κόσμο,μπορείς να το διαπιστώσεις παίρνοντας το ποστ μου κ κάνοντας μία καταγγελία στο ΤΕΕ να περάσω πειθαρχικό!Θα μου έκανες τρομερή διαφήμιση αν προχωρούσες όντως σε αυτή την ενέργεια!Εϊμαι πρόθυμος να σου δώσω τα στοιχεία μου,αρκεί να μου δώσεις κ τα δικά σου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου θα αναφέρω τις εμπειρίες μου πάνω σε αυτό το θέμα....

 

Και αυτά που λέω εγώ φίλε noutsaki δεν είναι μαστορικές εμπειρίες του 50. Είναι από τα βιβλία του ιδρύματος Ευγενίδου, Γενική Δομική.

 

Γιάννη μας μπερδεύεις λίγο. Τελικά αναφέρεις τις εμπειρίες σου, ή αντιγράφεις βιβλία του ιδρ. Ευγενίδου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.