Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβουλές σκυροδέτησης: Ενέργειες διασφάλισης ποιότητας


 
panos

Recommended Posts

8-) Ποιόν κανονισμό? Το μπετό ξεραίνεται για μερικά χρόνια Οι μεγάλες πλάκες έχουν και μεγάλο πάχος, οπότε και περισσότερες μέρες.

 

Τον ΚΤΣ.(Κανονισμός Τεχνολογίας Σκυροδέματος)

 

Πραγματικά δεν είχα πρόθεση να σου επιτεθώ,αλλά όμως από τις απαντήσεις σου δικαιώνομαι για την ενέργειά μου να σε διορθώσω.Πάντα με καλή πρόθεση,γιατί όπως σου είπα ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ Κ ΙΔΙΩΤΕΣ που δεν γνωρίζουν το αντικείμενο.......κ είναι η πιό σοβαρή εργασία!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιάννη-ιος ειλικρινά χωρίς να παραγνωρίζω την εμπειρία σου αλλά και το μεράκι σου για την οικοδομή (βλ. αντισεισμικές πατέντες) θα πρέπει να σου τονίσω ότι στις θεσμοθετημένες κοινωνίες όποιος έχει την ευθύνη πρέπει να έχει και τον έλεγχο αλλά και την εξουσία και επομένως τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Και στον χώρο της οικοδομής ο μοναδικός κλάδος που έχει εξολοκλήρου την ευθύνη απέναντι στον νόμο είναι αυτός των μηχανικών. Αυτή η ευθύνη έχει αποδοθεί απλόχερα (sic) από την πολιτεία στους μηχανικούς αναγνωρίζοντας σε μας ότι φέρουμε επαρκώς το επιστημονικό υπόβαθρο για την μελέτη και εκτέλεση των οικοδομοτεχνικών έργων. Και παραγνωρίζοντας λοιπόν ότι αυτή την στιγμή κάνουμε ανοιχτή συζήτηση σε ένα καθαρά επιστημονικό αντικείμενο πράγμα μάλλον άκομψο, για φαντάσου έναν στρατηγό που θα έκανε διάλογο σε θέματα επιλογών στρατηγικής με τα στελέχη και τους στρατιώτες του!

Καταλήγοντας θα ήταν πιο δόκιμο να κάνεις τις όποιες επισημάνσεις σου ζητώντας το σχόλιο κάποιον εξειδικευμένων μηχανικών του forum στο συγκεκριμένο αντικείμενο παρά να θέτεις προς εφαρμογή γενικούς κανόνες υπό μορφή guidelines!

Link to comment
Share on other sites

εντάξει το ομολογώ μου έκανες τη μούρη κρέας.προπαντώς εκείνο με τα πρόσθετα φορτία (τα οποία όχι δεν συμπεριλαμβάνονται στην ανάλυση!!) που ταλαντώνουν την οικοδομή σπάνε τις κολώνες (αχ παλιοφορτία!!)και στο τέλος πέφτει!!εντάξει, έχω κουλουριαστεί σε μια γωνιά και κλαίω.να σε ρωτήσω κάτι, στα μέρη σου κάνετε 30εκ μόνωση κάνετε? δλδ τόσο καλά έχετε ρίξει τις πλάκες που μετά δεν μπορείτε να τις φέρετε?αυτό με τα ηφαίστεια ομολογώ με συγκίνησε, έγινα πλουσιότερος άνθρωπος γιατί δεν το εγνώριζα.όπως δεν ήξερα και τον χάλυβα που όχι απλά οξειδώνεται αλλά φουσκώνει κιόλας.να σου πω και κάτι τελευταίο γιατί είμαι πολύ πιτσιρικάς και συνεπώς πολύ θρασύς.δεν περίμενα ότι θα αποτελείς εξαίρεση στον κανόνα της οικοδομής που λέει ότι όλοι όσοι ασχολούνται με αυτή ξέρουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ! μία είναι η περίπτωση που κανείς δεν ξέρει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ,όταν του ζητήσουν να αναλάβει ευθύνη.

ΜΦΧ-ταπεινόν και καταφρονεμένον νουτσάκιον.

Link to comment
Share on other sites

Το επικίνδυνο είναι να φορτώνεις την πλάκα με 20-30 cm μόνωση, για να φέρεις την κλίση 1% και μετά να σου παίρνει και υγρασία από κάτω, και να μην ξέρει που να πάει.

 

Ρε σύ Γιάννη,διαχώρισε λίγο τις δημοσιεύσεις σου (επιστημονικές-εμπειρικές) ή τουλάχιστον βάζε ένα τίτλο.

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΡΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑ,ΕΙΝΑΙ ΥΓΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΥΔΡΑΤΜΩΝ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ.Σχετίζεται με ύπαρξη ή όχι φράγματος υδρατμών!Δεν προλαβαίνω (κ δεν έχω το χρόνο) να διορθώνω τα λεγόμενά σου!Έχεις κ άλλα που θέλουν υποσημειώσεις αλλά πρέπει να δω κ τις ταινίες μου!:lol:

 

Θα μας τρελάνεις βρε!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Παρεξηγηθήκατε που είπα την γνώμη μου. Λιπών συγνώμη δεν θα το ξανακάνω. Είχατε την ευκαιρία να μάθετε πολλά από μένα τα οποία δεν τα λένε τα ποιηματάκια. Αλλά να σεβόσαστε την γνώμη του αλλού όπως και γω την δικιά σας. Σταματάω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως κάποιος (μηχανικός ή ιδιώτης) που μπαίνει σε ένα forum μηχανικών και κάνει μια ερώτηση περιμένει απαντήσεις και "να μάθει πολλά" από μηχανικούς. Η γνώμη εμπειροτεχνών μπορεί να συζητηθεί αλλά δεν μπορώ να την δεκτώ ως απάντηση, τουλάχιστον όχι σε ΑΥΤΟ το χώρο.

 

Δεν αμφιβάλω πως υπάρχουν εκεί έξω εμπειροτέχνες που γνωρίζουν περισσότερα από πολλούς μηχανικούς σε πρακτικά θέματα σκυροδέτησης. Δεν μπορώ όμως να ακούω σχολιασμούς επί των κανονισμών, επί παραδοχών μελετών και μηχανισμών καταρρεύσεων. Υπάρχει μια διαχωριστική γραμμή πέρα από την οποία σταματάει η πατέντα και αρχίζει η επιστήμη και προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ να την περνάει ο οποιοσδήποτε.

 

Παραμείνατε λοιπόν στην πατεντολογία και αφήστε τη στατική στους επιστήμονές της.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει πολλούς εμπειροτέχνες με παγκόσμιο δίπλωμα αντισεισμικής τεχνολογίας? Έλα στο οπλισμένο σκυρόδεμα και αντισεισμικές πατέντες να δούμε ποιος είναι ο επιστήμονας. Έλα να μου καταρρίψεις στατικά την πατεντολογία.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει πολλούς εμπειροτέχνες με παγκόσμιο δίπλωμα αντισεισμικής τεχνολογίας? Έλα στο οπλισμένο σκυρόδεμα και αντισεισμικές πατέντες να δούμε ποιος είναι ο επιστήμονας. Έλα να μου καταρρίψεις στατικά την πατεντολογία.

 

Ρε συ Γιάννη,ψάχνεις αναγνώριση?Την έχεις!

Ήδη συμμετέχεις σε μία ΠΟΛΥ εξειδικευμένη κουβέντα που εμείς έχουμε φάει δεκαετία κ βάλε για να καταλαβαίνουμε τί λέμε κ εσύ μπορείς κ την παρακολουθείς (κ ενεργά μάλιστα) χωρίς καν να είσαι μηχανικός!

 

Αλλά κοίταξε όμως:μέχρι να αναγνωριστεί κ να πιστοποιηθεί η πατέντα σου,ας ακολουθήσουμε τους κανονισμούς κ την πεπατημένη,που τουλάχιστον μας καλύπτουν τον πισινό σε περίπτωση ''στραβής'',ενώ αυτά που διορθώθηκαν στα λεγόμενά σου δεν καλύπτουν τίποτε κ μάλιστα προκαλούν κακοτεχνίες.Δώσε μας λοιπόν αυτό το δικαίωμα να έχουμε την άποψή μας κ ας τη θεωρείς λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή σας σεβαστή. Αλά μην με λέτε εμπειροτέχνη τι στιγμή που είμαι εργοδηγός

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει πολλούς εμπειροτέχνες με παγκόσμιο δίπλωμα αντισεισμικής τεχνολογίας? Έλα στο οπλισμένο σκυρόδεμα και αντισεισμικές πατέντες να δούμε ποιος είναι ο επιστήμονας. Έλα να μου καταρρίψεις στατικά την πατεντολογία.

 

Αν αναφέρεσαι προσωπικά σε μένα, δεν γνωρίζω ούτε έναν με "παγκόσμιο δίπλωμα αντισεισμικής τεχνολογίας", για την ακρίβεια δεν γνωρίζω ούτε το ίδιο το δίπλωμα που αναφέρεις καθώς δεν είναι κάτι με το οποίο έχω ασχοληθεί.

 

Ασχοληθήκαμε πολλοί με τις δημοσιεύσεις σου επ' αυτού και νομίζω ότι πήρες αρκετές σοβαρές γνώμες και προτάσεις. Δεν σου επιτέθηκα, απλά σημείωσα ότι θέλω εδώ μέσα να ακούω απόψεις μηχανικών. Για αυτό είμαι μέλος του forum και γι' αυτό διαθέτω χρόνο να διαβάζω τις ενότητες που με απασχολούν.

 

Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι η γνώμη σου για τον τρόπο σκυροδέτησης ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Εργοδηγούς γνωρίζω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ με τέτοιες γνώσεις και δεν χρειάζομαι επιπλέον πληροφόρηση. Όχι τουλάχιστον μέσα σε ΑΥΤΟ το forum.

 

Το να με προκαλείς να μπω στο θέμα σου και να "καταρρίψω στατικά την πατέντα" είναι πολύ καλό marketing για να το διατηρείς στην επιφάνεια. Εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να ασχοληθώ με την περίπτωσή σου γιατί δεν μου αρέσει ο τρόπος σου. Μείνε αν θες στο forum προσπαθώντας να αποδείξεις "ποιος είναι ο επιστήμονας". Απλά (αν σου είναι εύκολο) περιόρισε τις συμμετοχές σου στα θέματα της "επιστήμης" σου και όχι επί παντός επιστητού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.