Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβουλές σκυροδέτησης: Ενέργειες διασφάλισης ποιότητας


 
panos

Recommended Posts

Βρε παιδιά, ας μην κάνουμε επίθεση επί προσωπικού. Ακούστε τί έχει να πει ο καθένας και κρίνετε τα λόγια του...

 

Προσωπικά αν και διαφωνώ με κάποια από όσα είπε ο Γιάννης και διόρθωσε ο zavi, έχω να πω τα ακόλουθα:

 

- Εκφράστηκαν απόψεις που χαρακτηρίζουν μια άλλη εποχή, αλλά έτσι γίνοταν τότε! Ψάξτε σε σπίτια του '80 να δείτε πόση κλίση έχουν οι πλάκες!

- Δυστυχώς ή ευτυχώς οι μηχανικοί έχουν αλλάξει και είναι περισσότερο by the book. Ευτυχώς για εμάς δυστυχώς για άλλους.

- Θα ήθελα από έναν έμπειρο εργοδηγό όπως ο Γιάννης, σε αυτό το θέμα να βοηθήσει όχι αναλύοντας την τεχνολογία σκυροδέματος, αλλά δίνοντας μας πρακτικές συμβουλές στο τί να προσέχουμε κατά την σκυροδέτηση... Πχ πως μπορεί η πρέσσα να νερώσει το σκυρόδεμα και πως να το αποφύγω αυτό; Ποια κολπάκια χρησιμοποιούν οι χειριστές των μηχανιμάτων για να "σπάσουν" το μπετό; Τί να κάνω όταν το μπετό είναι σφιχτό -παρά την προσθήκη ρευστοποιητή- και δυσκολέυει την σκυροδέτηση;

 

Αυτή την εμπειρία χρειαζόμαστε να μας μεταδώσεις Γιάννη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

alexp81 μιλάς σαν να είναι το φόρουμ αποκλειστικά δικό σου, Αναφέρομε προσωπικά σε σένα γιατί εσύ είσαι που διαχώρισες την αντισεισμική ευρεσιτεχνία από την στατική. Αν δεν ασχολείσαι με Διεθνείς ευρεσιτεχνίες μάθε ότι είναι η προέκταση της επιστήμης, και του υπαρκτού. Αν θες να μην ακούς τις απόψεις μου δικαίωμα σου.Αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να μου αφαιρείς το δικαίωμα άποψις. Όσο για το μάρκετινγκ που ανέφερες η ιστοσελίδα μου έχει 3600000 επισκέψεις και εδώ μόνο 13000 Δεν το έκανα για μάρκετινγκ αλλά για να σου αποδείξω ότι η επιστήμη δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο δικό σου. Εσύ μου την λες συνέχεια όχι εγώ...Έχω παρατηρήσει και κάτι άλλο. Εγώ όταν λέω μία άποψη για ένα θέμα πάντα την αιτιολογώ,σωστά ή λάθος. Οι απαντήσεις που παίρνω είναι πάντα επί του κανονισμού, χωρίς όμως τεκμηρίωση άποψης. Εκεί μπερδεύομαι, γιατί είναι σαν να με ρίχνετε στο κενό χωρίς αλεξίπτωτο.

Link to comment
Share on other sites

Το forum δεν είναι δικό μου η άποψή μου όμως είναι. Και αυτή είναι ότι μπαίνω εδώ για να ακούσω στο κάθε θέμα απόψεις μηχανικών.

 

Δεν διαχώρισα την ευρεσιτεχνία σου από την επιστήμη, σε άλλο θέμα αντιθέτως σου προτείνω "επιστημονικά" προγράμματα για ανάλυση της μεθόδου σου. Για αυτό το θέμα μιλάω που παραδίδεις μαθήματα στατικής και μηχανισμών κατάρρευσης σε διπλωματούχους μηχανικούς.

 

Δε σου αφαιρώ το δικαίωμα να λες την άποψή σου, απλά σου προτείνω να μην το κάνεις. Αν για τους δικούς σου λόγους επιμένεις να σχολιάζεις και άλλα θέματα, πάω πάσο. Πιθανόν πράγματι να ενδιαφέρουν πολλούς αυτά που έχεις να πεις.

 

Η επιστήμη όχι μόνο δεν είναι προνόμιο δικό μου αλλά και κανενός. Δεν διεκδίκησα σε κάποιο ποστ αποκλειστικότητα.

 

edit: Μετά από την παρέμβαση του συντονιστή που προσπαθεί να επαναφέρει το θέμα εκεί απ' όπου ξεκίνησε προτείνω να λήξουμε εδώ την όποια αντιπαράθεση και να συνεχίσουμε εντός θέματος. Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά μπήκα εδώ μέσα γιατί με ενδιέφερε το θέμα και κατέλληξα να ψάχνω επιχειρήματα για το αν είμαι επιστήμονας. Επειδή λοιπόν ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, ας πάμε παρακάτω μήπως και κάποτε γίνω...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει alexp81 σε κατάλαβα. Για μένα το θέμα θεωρείτε λήξαν.

Link to comment
Share on other sites

Υπερδοσολογια ρευστοποιητη τελικα επηρεαζει αρνητικα την αντοχη,την τελικη η εστω βραχυπροθεσμα;

Σε οσα τεχνικα χαρακτηριστικα διαβαζω λενε οτι οχι,αλλα μονο την πηξη.

Υπαρχει κατι πειραματικο γι' αυτο(για την αντοχη);που να αναφερει τις ακριβεις συνθηκες για να εχουμε ενα δεικτη αναφοράς;

 

Αυτο που μπορω να το βρω ΕΛΟΤ ΕΝ 934-2:Τ2

Link to comment
Share on other sites

Υπερδοσολογια ρευστοποιητη τελικα επηρεαζει αρνητικα την αντοχη,την τελικη η εστω βραχυπροθεσμα;

Σε οσα τεχνικα χαρακτηριστικα διαβαζω λενε οτι οχι,αλλα μονο την πηξη.

Υπαρχει κατι πειραματικο γι' αυτο(για την αντοχη);που να αναφερει τις ακριβεις συνθηκες για να εχουμε ενα δεικτη αναφοράς;

 

Αυτο που μπορω να το βρω ΕΛΟΤ ΕΝ 934-2:Τ2

 

Ελαχιστα αποτελεσματα δοκκιμιων στο Εργαστηριο μας στις πολυ λιγες περιπτωσεις υπερδοσολογιας υπερευστοποιητη εδειξαν μονο καθυστερηση πηξης.Βεβαια υπαρχει ο κινδυνος απομειξης αλλα αυτο μονο επι τοπου μπορει να ελεγχθει

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πανω απο 10 αιτιες εμφανισης χαμηλων αντοχων , σε συμβατικα δοκιμια σκυροδεματος :

1.κακη δειγματοληψια σκυροδεματος ,βλεπε ΣΚ-350/ ΚΕΔΕ .

2.κακη ληψη δοκιμιων σκυροδεματος ,βλεπε ΣΚ-303 /ΚΕΔΕ .

3.κακη συντηριση δοκιμιων σκυροδεματος , βλεπε ΣΚ-304 / ΚΕΔΕ .

4.προσθηκη νερου στη βαρελα ( απαγορευεται 6.9/ ΚΤΣ-97 ).

5.ασυντηρητα δοκιμια στο Εργαστηριο .

6.πρεσα θραυσεως με προβληματα (κεφαλη,διακριβωση πρεσας,κλπ.)

7.μη τηρηση αναλογιων συνθεσεως σκυροδεματος (π.χ. τσιμεντο , νερο )

8.βρωμικα αδρανη (αργιλλος,παιπαλη ανω 16% π.χ. 18-20% κλπ)

9.μη τηρηση του χρονου μεταφορας < 1.5 ωρα / 1+50 λεπτα, με επιβραδυντ.)

10.πετσικαρισμενες μητρες, απο φελιζολ , αδιακριβωτες κλπ.

Αρα το να βγαλει κανεις συμπερασμα χωρις επιπλεον στοιχεια ειναι πολυ επισφαλες. Τα καρωτα "ευκολα τα παιρνεις ,δυσκολα να τα ερμηνευσεις " οπως λεει και ο Neville A.M. στα αρθρα του ! Ν.Μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.