Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαίτηση ανελκυστήρα


myronas k

Recommended Posts

Έχω μια μελέτη για ένα κτήριο γραφείων, ισόγειο + Α' όροφος και η πολεοδομία μου ζητάει ανελκυστήρα μέσα. Έχω όμως την εντύπωση οτι αυτο απαιτείται οταν ο Α' όροφος είναι απο κάποια τετραγωνικά και πάνω. Ξέρει κανένας πόσα είναι αυτά? Πότε ακριβώς δηλαδη απαιτείται ανελκυστήρας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είναι κτήριο γραφείων έχει να κάνει με την δυνατότητα πρόσβασης για ΑΜΕΑ. Εκεί πρέπει να ψάξεις τι χρειάζεται και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα

Αρκετές φορές αναζητώντας διάφορα θέμα , μου λύνονταν οι απορίες απο το φόρουμ του μηχανικός.

Ψάχνοντας αναφορικά με την υποχρεωτική κατασκευή ανελκυστήρα , δεν βρήκα απάντηση.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Σε υπάρχον διώροφο κτίριο του 1957 , κάνω προσθήκη 2 ακόμα ορόφων .

Μπορώ να έχω πρόσβαση και πρώτη στάση , στον υπο κατασκευή υποχρεωτικό ανελκυστήρα , από τον 1ο άνω του ισογείου όροφο ;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον αναφέρεσαι σε υποχρεωτική κατασκευή ανελκυστήρα (πιθανόν η χρήση του κτιρίου είναι για Δημόσιο φορέα ή γραφεία ή εμπορική χρήση ή και ότι άλλο έχει υποχρεωτική κατασκευή ανελκυστήρα) είναι υποχρεωτική η στάση σε όλους τους ορόφους υπέργειους και υπόγειους.

Υπάρχει το αρθ.21 παρ.5 του ΓΟΚ περί παρέκκλισης της υποχρέωσης κατασκευήςΤο θέμα με τη δική σου περίπτωση είναι οτι πας να εφαρμόσεις μια κατασκευή την οποία ίσως να μπορείς να αποφύγεις. Κάτι σαν περαίωση ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουμε την περίπτωση:

Επιτρεπόμενο μέγιστο ύψος 13μ.Πραγματοποιείται : Πιλοτή, Και από πάνω μεζονέτα.Υπάρχει υπόλοιπο δόμησης γιαυτό γίνεται και κεντρικό κλιμακοστάσιο για μελλοντική προσθήκη ορόφου με τα υπόλοιπα τετραγωνικά.Πάνω από τη μεζονέτα υπάρχει η απόληξη.Δεδομένου ότι υπάρχει υπόλοιπος συντελεστής μετράει στη δόμηση η απόληξη.Άρα λοιπόν τι έχουμε εδώ Τετραώροφο?(μετρούμενος και ο ισόγειος όροφος) Απαιτείται σε αυτήν την περίπτωση ανελκυστήρας? Υπάρχει όμως και η περίπτωση μελλοντικά τον υπόλοιπο συντελεστή αντί να τον προσθέσω σε όροφο πάνω από τη μεζονέτα , κάνω αλλαγή χρήσης της πιλοτής σε κατοικία.Τότε θα είναι πραγματική η απόληξη που μέτρησε τώρα στη δόμηση αλλά τότε δε θα χρειάζεται ανελκυστήρας. Μπερδεμένο?

Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουμε με υψόμετρα...

 

Οροφή πιλοτής 2,80

ορ. Α΄ορ. μεζ. +3,00 = 5,80

ορ. Β΄ορ. μεζ. +3,00 = 8,80

και "κουβούκλιο" που μπαίνει στην δόμηση αλλά δεν είναι όροφος ακόμα αλλά και όροφος να γίνει αργότερα το δάπεδό του θα είναι στα 8,80 όχι πάνω από 9,00

 

Μανώλη μήπως δεν κατάλαβα τι θες να πείς;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν και αν γίνει ο 3ος όροφος κάποιος θα βρίζει. Το ερώτημα είναι ποιον θα βρίζει;

Τον εαυτό του που δεν ήθελε ανελκυστήρα ή τον μηχανικό;

Από πείρα λέω πως θα βρίζει τον μηχανικό έστω και αν αυτός ήταν που δεν ήθελε.

Για αυτό Manolis θα σου πρότεινα να εξαντλήσεις όση υπομονή σου έχει απομείνει και να τον πείσεις.

Link to comment
Share on other sites

Faethon11

 

...σοφές κουβέντες...

 

Άρα Μανώλη το φθάνεις στα 8,99 για να μη χρειάζεται κανονικό ανελκυστήρα και τον ψήνεις για πρόβλεψη ενός μικρότερου... όσο πατάει η γάτα πες του θα είναι το φρεάτιο!

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε πρόβλεψη για ανελκυστήρα , αλλά μόνο το φρεάτιο.Για την περίπτωση της προσθήκης.Εαν έμενα όμως στο 9,30μ θα έπρεπε να γίνει από τώρα. Οπότε χαμηλώνω στο 8,90μ με φρεάτιο έτοιμο για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.