Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής Κλίμακας σε τοπογραφικό διάγραμμα


Recommended Posts

Μια ερώτηση σχετικά με τον συνετελεστή κλίμακας ΕΓΣΑ που προέκυψε μετά από παιχνίδι με το menu του οργάνου μου (sic!)

Έως τώρα, υψόμετρο στάσης έβαζα 0,00 και διόρθωνα την αποτύπωσή μου ως προς το υψόμετρο σε δεύτερο χρόνο.

Πρόσφατα, έδωσα το ακριβές υψόμετρο της στάσης (~80μ) στο menu του total και πρόσεξα ότι αυτόματα άλλαξε τον Σ.Κ. ΕΓΣΑ κατά - 0,00001.

 

Ο συντελεστής κλίμακας ΕΓΣΑ λοιπόν εξαρτάται (εκτός από το Χ) και από το υψόμετρο κάθε σημείου?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Άρα το όργανο κάνει σούμα 2 συντελεστές (Σ.Κ. ΕΓΣΑ και υψομέτρου) και μου δίνει μια σταθερά η οποία δεν είναι τελικά ο συντελεστής ΕΓΣΑ? Ενδιαφέρον..

Link to comment
Share on other sites

yian τι εννοείς ακριβώς? Δεν κατάλαβα τι έγινε...

 

Θέλεις να πεις ότι ορίζεις στο όργανο π.χ. scale factor = 0,9996000, μετά βάζεις υψόμετρο στάσης Η=80m και μετά ξαναπάς στο scale factor και βλέπεις τιμή 0,9996100?

 

Μου κάνει εντύπωση, πρώτη φορά το ακούω και δεν δικαιολογείται αυτή η "πρωτοβουλία" από πλευράς οργάνου, βάσει της θεωρίας της γεωδαισίας.

Ακόμα και την απόκλιση της κατακορύφου να ήξερε το όργανο (???!!) τα 80m υψομέτρου δεν μεταβάλουν το κ. Λάβε υπόψιν σου ότι ακόμα και 80m στην οριζοντιογραφία επίσης δεν μεταβάλλουν το κ κατά 0,00001. Με τίποτα. Αν ήταν έτσι πηγαίνοντας 80x10x4=3.200 μέτρα προς ανατολή ο συντελεστής θα γινόταν μονάδα από 0,9996!

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Νομίζω ότι η αναγωγή λόγω υψομέτρου από ΜΣΘ που λέτε πιο πάνω δεν δύναται να μεταβάλλει το Κ για μόλις +80 μέτρα, ας με διορθώσει κανείς αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

ορισμένα έχουν και κάποιες ρυθμίσεις για ατμοσφαιρική πίεση και θερμοκρασία

ρώτα λίγο και την εταιρεία που αγόρασες το όργανο.......

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχουν ρυθμίσεις για ατμοσφαιρική πίεση και θερμοκρασία που ήταν και είναι στις default τιμές βάσει του τελευταίου καλιμπραρίσματος του οργάνου.

Ωστόσο επειδή και εμένα με παραξένεψε η πρωτοβουλία του οργάνου, θα ρωτήσω και τον αντιπρόσωπο που το αγόρασα για περαιτέρω διευκρινήσεις.

 

ntanos αυτό που αναφέρεις συμβαίνει. Μηδενίζοντας το υψόμετρο της στάσης, δεν αλλάζει ο συντελεστής και παραμένει όπως ακριβώς τον εισάγω.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω τοσα χρονια στο "πεδιο μαχης - υπαιθρο", ο συντελεστης κλιμακας Κ, επηρεαζεται μονο απο το Χ του σημειου. Επισης, βασει των de facto δεδομενων των χαρτογραφικων προβολων, ολες οι χαρτογραφικες προβολες αναφερονται στην Μεση Σταθμη Θαλασσας. Οποτε σε ενα total station απλα εισαγουμε τον συντελεστη κλιμακας της εκαστοτε περιοχης και δινουμε υψομετρο μηδεν (0), εαν αυτο ζητειται. Το γεγονος οτι υπαρχει η δυνατοτητα εισαγωγης υψομετρου >0, υφισταται για την υποστηριξη των αεροφωτογραφιων ετσι ωστε να γινει σωστα και με μεγαλυτερη ακριβεια ενας ορθοφωτοχαρτης. (Για τα τελευταια στοιχεια ενημερωθηκα απο την εταιρεια αγορας του δικου μου γεωδαιτικου σταθμου. Συγνωμη εαν με παραπληροφορησαν).

Link to comment
Share on other sites

Οποτε σε ενα total station απλα εισαγουμε τον συντελεστη κλιμακας της εκαστοτε περιοχης και δινουμε υψομετρο μηδεν (0), εαν αυτο ζητειται. Το γεγονος οτι υπαρχει η δυνατοτητα εισαγωγης υψομετρου >0, υφισταται για την υποστηριξη των αεροφωτογραφιων ετσι ωστε να γινει σωστα και με μεγαλυτερη ακριβεια ενας ορθοφωτοχαρτης. .....

 

κάπου σε έχασα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το είπατε, τις ρυθμίσεις πίεσης θερμοκρασίας κλπ. τις πειράζετε καθόλου;

Εγώ απο τότε που πήρα το όργανο τις έχω στις default τιμές χειμώνα καλοκαίρι.

Έχουν κάποια ουσιαστική σημασία στις μετρήσεις ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.