Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής Κλίμακας σε τοπογραφικό διάγραμμα


Recommended Posts

Ο συντελεστής Κο δεν αλλάζει απο περιοχή σε περιοχή? Δηλαδή άλλος στην πάτρα και άλλος στην Χίο?

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής Κο αφορά τη μερκατορική προβολή. Για το ΕΓΣΑ ο Κο εξαρτάται από γ. μήκος της περιοχής σε σχέση με τον κεντρικό μεσυμβρινό αναφοράς (αν θυμάμαι καλά περνάει από το αστεροσκοπείο αθηνών). Οσο απομακρύνεσαι απο αυτόν τόσο μεγαλύτερες γραμμικές παραμορφώσεις θα έχεις.

 

Με τα GPS τι γίνεται σχετικά με τον Κο? Τον δηλώνεις κάπου?

Link to comment
Share on other sites

προσοχη στα οργανα που δέχονται crid factor δηλ συντ, Κο στην χάραξη υπολογίζουν τον συντελεστή στην συλλογή στοιχείων οχι!

τα καινουργια οργανα που δουλεύουν σε περιβ. win. οπως η σειρά 7000

της topcon o συντ υπολ και στις δύο περιπτώσεις εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αρχηγέ μου, bspyro τη λογική αναπτύσσω. Το πως θα λειτουργήσει ο καθένας στο TS του είναι δικιά του ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

μια ερώτηση:

για τον συντελεστή λόγω υψομέτρου , αν πούμε ότι βρίσκομαι σε ένα τριγωνομετρικό με υψόμετρο h1,

και δημιουργώ μια στάση με υψόμετρο h2,

ποιο h θα βάλω στον τύπο 1-h/R, μήπως το : (h1+h2)/2 ?

αυτό που θα βρώ πρέπει μετά να το πολαπλασιάσω με τον συντελεστή κλίμακας της περιοχής μου και το γινόμενό τους

με την μετρηθείσα απόσταση?

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

σε γενικές γραμμές η αναγωγή υψομέτρου R/(R+H) όπου R=6373000 και Η=μέσο υψόμετρο

η εφαρμογή του τύπου δίνει συντελεστή <1

πολλαπλασιάζοντας τον συντελεστή αυτόν με τον συντελεστή αναγωγής στο προβολικό επίπεδο

έχεις πολύ καλή προσέγγιση για τις τρέχουσες τοπογραφικές εργασίες

Link to comment
Share on other sites

κύριε Χάρη

καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

σε περίπτωση που ακόμα δεν βαρεθήκατε να απαντάτε, θέλω να ρωτήσω και τα εξής:

1. ο συντελεστής κλίμακας που μας δίνει το coord_gr στο σύστημα ΤΜ3 θεωρείται ακριβής?

πχ για χ=206421 μου δίνει συντελεστή κλίμακας=0,999901.

2. εγκυκλοπαιδικά ρωτώντας, γιατί εφαρμόζοντας ακόμα και τους συντελεστές που μου αναλύσατε

παραπάνω πως υπολογίζονται, βρίσκω μια απόκλιση στις αποστάσεις μεταξύ τριγωνομετρικών των οποίων θεωρούνται γνωστές οι συντεταγμένες?

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε arischris

δεν έχω βαρεθεί

απλά πρέπει να ξέρεις τι ελέγχεις

έχουμε λοιπόν αναγωγή λόγω υψομέτρου κ1=R/(R+H) R=6373000 και Η=μέσο υψόμετρο

αναγωγή στο προβολικό επίπεδο για σύστημα προβολής ΤΜ3 κ2=m0*(1+((XM-200000)^2/(2*R^2*mo^2))) με XM=μέσο Χ m0=0,9999 και R=6373000

και τελικά Κ=Κ1*Κ2

επαναλαμβάνω οι απλουστευμένοι αυτοί τύποι ισχύουν για τρέχουσες τοπογραφικές εργασίες

για γεωδαιτικές εργασίες είναι πιό σύνθετοι και απαιτούνται και άλλες αναγωγές

για να μην μετράς και συγκρίνεις με συντεταγμνένες που δεν ξέρεις πως προέκυψαν,κάνε ένα δικό σου έλεγχο

μέτρα δύο σημεία σε απόσταση 1χλμ με στατικό εντοπισμό με GPS,δεν χρειάζεται εξάρτηση, μετέτρεψε τις συντεταγμένες απο ΕΓΣΑ σε ΤΜ3 και μέτρα με τον γεωδαιτικό σταθμό, βάζοντας βέβαια πίεση,θερμοκρασία και σωστές σταθερές κατόπτρου και οργάνου και τα ξαναλέμε

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.