Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξίζει να σπουδάσει κανείς Τοπογράφος Μηχανικός;


surveng

Recommended Posts

επίσης βασικό είναι να ξεκαθαρίσεις τι θα πει αξίζει. Ποια είναι τα κριτήρια σου και πόσο βαραίνει το καθένα από αυτά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικώς το θέμα είναι πολύ δύσκολο... Ερώτηση σαν τη δική σου θα μπορούσε να θέσει κάθε κλάδος... Αλλά σίγουρα δεν πρόκειται να καταλήξεις πουθενά....

Δηλαδή αν αναρωτιώμαστε εμείς για τις σπουδές μας, τί να κάνει η Γαλλική φιλολογία? Η Φιλοσοφική? Αντε τότε, να γίνουμε όλοι γιατροί γιατί και οι δικηγόροι αναρωτιώνται....

 

Είσαι μάγκας να εξασφαλίσεις εσένα και τα παιδιά σου χωρίς να σπουδάσεις τίποτα? Παράτα τα και πήγαινε να μορφωθείς... Οχι να σπουδάσεις, να μορφωθείς... Να απασχοληθείς με λογοτεχνία, με ποίηση, με ζωγραφική, με hobby, με ταξίδια, να ξεστραβωθείς, να δεις πως ζούν και λίγο παραπέρα....

Αυτά είναι ανάγκες του μυαλού και τροφή του πνεύματος... Οχι να κάνεις τον μπανιστηριτζή πίσω από το όργανο...και να αντιμετωπίζεις τον κάθε χαραμοφάη στις υπηρεσίες (ειδικά εσείς οι τοπογράφοι, έχετε τους χειρότερους, από πολεοδομίες μέχρι δήμους).

 

Τι αγάπες και λουλούδια λέμε για τι δουλειά μας? Εγώ την αγαπώ, αλλά δεν παύει να μου δημιουργεί έλκος στα 40 μου, δεν παύει να με αγχώνει να καλύψω τις επιταγές μου...

 

Αν θέλεις αλήθειες και όχι τη νάρκωση που επιβάλλουμε εμείς όλοι οι δούλοι της καθημερινότητας στον εαυτό μας, έτσι πρέπει να σκέφτεσαι...

Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΕΣ.... ΜΙΑ ΚΙ ΕΞΩ... (Συγγνώμη για τα κεφαλαία, αλλά πρέπει να μας εντυπώνονται και μερικά πράγματα)...

 

Ξέρω δεν σε κάλυψα με την απάντησή μου αλλά δεν ήταν αυτός ο στόχος μου...

Περισσότερο ήθελα να αλλάξω τη λογική της συζήτησης... προς το παράλογο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι λίγο στον αέρα, όπως και οι πιθανές απαντήσεις. Αξίζει να γίνεις τοπογράφος? Μήπως αξίζει καλύτερα πολιτικός μηχανικός, αρχιτέκτονας. μήπως γιατρός? Όλες οι επιστήμες έχουν την αξία τους, η οποία προκύπτει από το χρόνο και τον κόπο που έχει αφιερώσει ο καθένας για να συγκεντρώσει τις απαιτούμενες γνώσεις και την εμπειρία. Η αξία της επιστήμης με την αξία στην αγορά είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Αν όμως νιώθεις ότι η αξία της επιστήμης σε ικανοποιεί (εσένα προσωπικά, άσε τους άλλους) να είσαι σίγουρος ότι θα βρείς αργά ή γρήγορα και το δρόμο σου στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

 

Είσαι μάγκας να εξασφαλίσεις εσένα και τα παιδιά σου χωρίς να σπουδάσεις τίποτα? Παράτα τα και πήγαινε να μορφωθείς... Οχι να σπουδάσεις, να μορφωθείς... Να απασχοληθείς με λογοτεχνία, με ποίηση, με ζωγραφική, με hobby, με ταξίδια, να ξεστραβωθείς, να δεις πως ζούν και λίγο παραπέρα....

Αυτά είναι ανάγκες του μυαλού και τροφή του πνεύματος... Οχι να κάνεις τον μπανιστηριτζή πίσω από το όργανο...και να αντιμετωπίζεις τον κάθε χαραμοφάη στις υπηρεσίες (ειδικά εσείς οι τοπογράφοι, έχετε τους χειρότερους, από πολεοδομίες μέχρι δήμους).

 

Τι αγάπες και λουλούδια λέμε για τι δουλειά μας? Εγώ την αγαπώ, αλλά δεν παύει να μου δημιουργεί έλκος στα 40 μου, δεν παύει να με αγχώνει να καλύψω τις επιταγές μου...

 

Αν θέλεις αλήθειες και όχι τη νάρκωση που επιβάλλουμε εμείς όλοι οι δούλοι της καθημερινότητας στον εαυτό μας, έτσι πρέπει να σκέφτεσαι...

Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΕΣ.... ΜΙΑ ΚΙ ΕΞΩ... (Συγγνώμη για τα κεφαλαία, αλλά πρέπει να μας εντυπώνονται και μερικά πράγματα)...

 

 

 

Θα συμφωνήσω. Και με εσένα και με τον rigid_joint στο ποστ #4. Η ερώτηση όμως του αρχικού πόστερ, πιστεύω ότι αυτή ακριβώς ήταν: "Θα μπορώ να ζω;".

Για λειτούργημα δεν πρόκειται ούτως ή άλλως. "Λειτούργημα" (υπό προϋποθέσεις μάλιστα) είναι μόνο του Γιατρού και του Δασκάλου. Και η απάντηση είναι: "ανάλογα πως θα χειριστείς καταστάσεις μετά-ενδεχομένως ναι και μάλιστα άνετα".

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χωράφια, αυτό που αξίζει είναι να τα καλλιεργήσεις.

 

και σε επαφή με τη γη εισαι και εισόδημα βγάζεις και θα ζήσεις 100 χρόνια.

 

 

 

Σίγουρα κάποιοι που ασχολούνται με τη γη και διαβάζουν τις παραπάνω γραμμές θα κουνάνε το κεφάλι τους τώρα, αλλά είμαι βέβαιος ότι από την κούραση δεν έχουν αντοχή να ακουμπήσουν τα δάκτυλα στο πληκτρολόγιο και να απαντήσουν!

Link to comment
Share on other sites

αυτό σίγουρα, πάντα κάποιοι θα κουνάνε το κεφάλι, αυτό συμβαίνει παντού και πάντα. κάτι χιλιάδες μηχανικούς των 700 που διαβάζουν το thread να δεις τι κάνουν το κεφάλι, κάνουν και γκριμάτσα

Link to comment
Share on other sites

Όντας φοιτητής Παναγιώτη ισως δεν εχω ακόμα ξεκαθαρίσει ακριβώς τι αξίζει.

Το σίγουρο είναι οτι για εμένα είναι σημαντικό να νιωθεις περήφανος για το επαγγελμα το οποίο κάνεις.Γιατι πιστευω οτι αυτο σε κανει να πας παραπερα και να γουσταρεις οταν ολα ειναι δυσκολα...Οι επαγγελματίες τοπογραφοι είναι?Απέναντι στους αλλους μηχανικους?Η αναλώνονται μονο σε συζητήσεις του τύπου ποιος παιρνει τη δουλεια του αλλου.....Γιατι διακρινω και εδω αλλα και γενικοτερα ηθικο χαμηλο οπως προειπα.

Ύστερα,βλεποντας διάφορες συζητησεις στο forum με διαφορετικο,εχθρικό,ύφος πολλές φορες η καθε μια, σε κανει να αναρωτιεσαι πιστευω διαφορα...

Επιπλεον,αυτο που ηθελα να εκμαιευσω απο εσας ηταν αν ειστε ευχαριστημενοι απο την καθημερινοτητα του τοπογραφου.Ο καθένας φυσικα θα πει ναι ή οχι για τους δικους του λόγους..Μπορει για τους λόγους που εσύ εισαι , εγω να μην ειμαι ευχαριστημενος..Αλλα δεν εχει σημασια.Γνωμες διατυπώνουμε.Πιστευω οτι αν δεν βιωσεις την καθημερινότητα οποιουδήποτε επαγγελματος, δεν καταλαβαινεις αν αυτο αξιζει.

Δεν ξερω αν αυτα ακουγονται ρομαντικές φοιτητικες βλακιες αλλα...

Link to comment
Share on other sites

... Η αναλώνονται μονο σε συζητήσεις του τύπου ποιος παιρνει τη δουλεια του αλλου.....

 

Περίμενα πολλά να ακούσω για τις συζητήσεις που γίνονται στο forum, αλλά ποτέ αυτή την κουβέντα :confused:

 

Από ποιό thread έβγαλες αυτό το συμπέρασμα? Είναι δυνατόν να βασίζεσαι σε ένα παρόμοιο επιχείρημα για να στηρίξεις τον προβληματισμό σου?

 

.... βλεποντας διάφορες συζητησεις στο forum με διαφορετικο,εχθρικό,ύφος πολλές φορες η καθε μια, σε κανει να αναρωτιεσαι πιστευω διαφορα...

QUOTE]

 

Υποστηρίζεις σοβαρά αυτή τη θέση? Σ' αυτό το forum αλλά και γενικά στο internet, όπως λέει και ο zavi, που παραδόξως δεν έχει συμμετάσχει, ακόμη, στη συζήτηση, εκφράζει ο καθένας ελεύθερα τις απόψεις του και σε μερικές περιπτώσεις οι τόνοι ανεβαίνουν μεν αλλά σε καμία περίπτωση, σ' αυτό το forum, το τονίζω, δεν έχει διαπιστωθεί εχθρικό ύφος. Μάλλον έχεις κάνει λάθος εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ισως ο χαρακτηρισμος εχθρικο να ειναι πιο εμφατικος απο οτι πρεπει και αρα αστοχος. Αλλα στο topic "ποσα λεφτα θα παιρνατε" κατα την αποψη μου η ατμοσφαιρα ειναι τουλαχιστον τεταμενη.Τελος παντων, οπως λες και εσυ αποψεις εκφραζουμε..ελευθερα..

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι οτι για εμένα είναι σημαντικό να νιωθεις περήφανος για το επαγγελμα το οποίο κάνεις.Γιατι πιστευω οτι αυτο σε κανει να πας παραπερα και να γουσταρεις οταν ολα ειναι δυσκολα...

 

Αυτό είναι ζήτημα αυτοεκτίμησης. Γιατί να μη νιώθεις περήφανος ανεξαρτήτως του επαγγέλματος σου;

 

Οι επαγγελματίες τοπογράφοι είναι?Απέναντι στους άλλους μηχανικούς?Η αναλώνονται μόνο σε συζητήσεις του τύπου ποιος παίρνει τη δουλειά του άλλου.....Γιατί διακρίνω και εδω αλλα και γενικότερα ηθικό χαμηλό όπως προείπα.

 

Και εγώ και οι συνάδελφοι θίγουμε τα κακώς κείμενα. Στο forum προσπαθούμε κυρίως να βρούμε λύση σε προβλήματα που μας απασχολούν και δεν υπερηφανευόμαστε για τις επιτυχίες μας.

Τα τοπογραφικά διαγράμματα αποτελούν στην αρχή της επαγγελματικής μας δραστηριότητας την κύρια ενασχόληση μας και το μεγαλύτερο τμήμα του εισοδήματος μας. Γι' αυτό ίσως να βλέπεις το "εχθρικό κλίμα" προς τους άλλους συναδέλφους ίσως γιατί παρατηρούμε φαινόμενα απαξίωσης της δουλείας μας από ανθρώπους χωρίς γνώσεις και δικαιώματα (πχ εμπειροτέχνες, να μη ξεκινήσουμε πάλι κουβέντα ΤΕΙ vs ΑΕΙ).

 

Επιπλέον,αυτό που ήθελα να εκμαιεύσω από εσάς ήταν αν είστε ευχαριστημένοι από την καθημερινότητα του τοπογράφου... Πιστεύω ότι αν δεν βιώσεις την καθημερινότητα οποιουδήποτε επαγγέλματος, δεν καταλαβαίνεις αν αυτό αξίζει.

 

Εξαρτάται από πόσο ματαιόδοξος είσαι, τι ικανότητες έχεις, τι τύχη έχεις... τι ζητάς από τη ζωή σου. Όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με το αν είσαι τοπογράφος ή μάστορας ή αγρότης ή γιατρός ή οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.