Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αξίζει να σπουδάσει κανείς Τοπογράφος Μηχανικός;


surveng

Recommended Posts

@lorik

Από τις 3 σχολές των ΤΕΙ που αναφέρεις, καθαρά προσωπικά και βάσει την μέχρι τώρα ζήτηση στην αγορά εργασίας, θα επέλεγα 1. μηχανολογίας, 2. πολιτικών δομικών, 3. πολιτικών υποδομών. Ασε τα επαγγελματικά δικαιώματα καθαρά βάση ζήτησης στο λέω. Το θέμα είναι καταρχήν τι του αρέσει, γιατί άλλο μηχανολόγος άλλο πολιτικός μηχανικός πχ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλάμε για ΤΕΙ και επιμένω καλύτερα να σπουδάσει και να μείνει έξω. Ακόμα και πολλές σχολες ΑΕΙ στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται ιδιαίτερα καλά έξω.

Link to comment
Share on other sites

@lorik

Από τις 3 σχολές των ΤΕΙ που αναφέρεις, καθαρά προσωπικά και βάσει την μέχρι τώρα ζήτηση στην αγορά εργασίας, θα επέλεγα 1. μηχανολογίας, 2. πολιτικών δομικών, 3. πολιτικών υποδομών. Ασε τα επαγγελματικά δικαιώματα καθαρά βάση ζήτησης στο λέω. Το θέμα είναι καταρχήν τι του αρέσει, γιατί άλλο μηχανολόγος άλλο πολιτικός μηχανικός πχ...

Ένα παιδί μηχανολόγος που ρώτησε ο αδερφός μου,του είπε:

1)Tοπογραφιας

2)Πολιτικών Δομικών Έργων

3)Έργων Υποδομής

4)Μηχανολογία

Είπε οτι το καλύτερο είναι Τοπογραφος,γιατί ξέρεις ακριβώς ποια είναι η δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

πφφφ, ζορικα τα πραγματα. το ενδεχομενο να ξαναδωσει, το σκεφτηκε? καλυτερα αλλη μια χρονια παρα ενα λαθος που θα τον ακολουθει για τα υπολοιπα χρονια. αυτεσ οι σχολες, αν εξαιρεσεις καπως τη μηχανολογια, δε λενε κ πολλα. οσο απο δικαιωματα, αστο....

Link to comment
Share on other sites

ένα μεγάλο μπράβο στο ΑΤΕΙ Σερρών.Στο ΑΤΕΙ αυτό υπάρχει ένα πολύ και καλό αξιόλογο τμήμα τοπογραφίας.Πολύ καλές σχολές και οι 3, για την αναγνώριση θα έλεγα ότι σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις και λόγο ευρωπαικής ένωσης δεν θα υπάρχει πρόβλημα στο άμεσο μέλλον.Άλλωστε ελεύθερα μπορεί να συνεχίσει σε απόκτηση μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών κερδίζοντας πολλά και σε αναγνώριση και σε επαγγελματική σταδιοδρομία

Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδί μηχανολόγος που ρώτησε ο αδερφός μου,του είπε:

1)Tοπογραφιας

2)Πολιτικών Δομικών Έργων

3)Έργων Υποδομής

4)Μηχανολογία

Είπε οτι το καλύτερο είναι Τοπογραφος,γιατί ξέρεις ακριβώς ποια είναι η δουλειά σου.

 

Επειδη ΔΕΝ γνωριζουμε ποιος κλαδος θα ειναι σε ''κινηση'' μετα απο 5-6 χρονια δε μπορουμε να πουμε ποια σχολη θα εβγαζε αποφοιτους με καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση.

 

Σημερα που δε κουνιεται παπαρουνα, οι τοπογραφοι (ΑΕΙ) εχουν λιγη δουλεια γιατι την ιδια δουλεια κανουν και οι τοπογραφοι (ΤΕΙ) και οι πολιτικοι μηχανικοι (ΑΕΙ κ ΤΕΙ κλπ) και οι αρχιτεκτονες (ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ κλπ) με υπογραφη αλλου οπως και δασολογοι και δωσιλογοι (ΑΕΙ ΧΑΣΟΥ κλπ...).

 

Ο τοπογραφος (ΤΕΙ) εχει ΜΙΑ μονο δουλεια να κανει. Τοπογραφικα. Τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω. Αν κατεβει ο Αλλαχ ή ο Τσακ Νορις και σε 5-6 χρονια η ανοικοδομιση ειναι στα υψη θα λες (οχι εσυ προσωπικα) γιατι δε πηγε δομικων εργων να ριξει κανενα τουβλο να χορτασει....

 

ΥΓ. εχω την εντυπωση πως το μονο ΤΕΙ τοπογραφιας ειναι αυτο στην Αθηνα (καπου στο Αιγαλεω). Ολα τα υπολοιπα ειναι γεωπληροφορικης κ τοπογραφιας δλδ ενα φεξε μου κ γλιστρησα πραγμα. Ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν έγραψε όπως περίμενε και κατά πάσα περίπτωση θα κινηθεί στα ΤΕΙ.

 

Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσει για Πολυτεχνείο. Έστω και στο πιο μακρινό αν το πιάνει. Προσωπικά έκανα το λάθος και πήγα ΤΕΙ γιατί δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να αλλάξω πόλη. Αν είσαι στην ιδία κατηγορία φόρτσαρε για Πολυτεχνείο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε ελεύθερα μπορεί να συνεχίσει σε απόκτηση μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών κερδίζοντας πολλά και σε αναγνώριση και σε επαγγελματική σταδιοδρομία

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ

Τα μεταπτυχιακά δεν οδηγούν στην απόδοση περισσότερων επαγγελματικών δικαιωμάτων (δικαίωμα υπογραφής). Ο απόφοιτος ενός μεταπτυχιακού έχει τα επαγγελματικά δικαιώματα που απορρέουν από το βασικό του προπτυχιακό.

 

Ίσως εσύ Konst να το εννοείς με την γενικότερη έννοια της αναγνώρισης απλά διαβάζοντάς το κάποιος ίσως βγάλει λάθος συμπεράσματα για αυτό και το αποσαφηνίζω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω την 'αποψη ότι αν κάτι δεν το αγαπάς μπορείς να το αγαπήσεις απλα αρκεί να ασχοληθείς με αυτό.Στο λύκειο μισούσα το software engineering ξεκίνησα να διαβάζω απλα να περάσω τα μαθήματα και τώρα κατάντησα να είμαι εξαρτημένος απο το software σαν να είναι ναρκωτικό.Αν δεν το αγαπάς πίστεψε με οτι μπορείς να το αγαπήσεις και τότε δεν θα έχεις τέτοιου είδος ερωτήματα και ούτε θα σε νοιάζει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.