Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηχομόνωση μεσοτοιχείας / εσωτερικού τοίχου


Jovas

Recommended Posts

Γεια σας δυνάδερφοι.

Έχω μια μεσοτοιχεία ενομένη χωρίς μόνωση χωρίς τπτ.

προτείνω λοιπόν επιπλέον τοίχο με ηχομονωτικό υλικό.

κενό-ηχομονοτικό-δρομικό. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μιλάμε για απλό δρομικό τοίχο. Υαλοβάμβακα και γυψοσανίδα/τσιμεντοσανίδα προτείνω εγώ. Κενό δε χρειάζεται.

 

Ενημερώνω πως αν βρω παρεμφερές θέμα (όταν μπορέσω να ψάξω) θα γίνει συγχώνευση.

Link to comment
Share on other sites

συνάδερφοι ο μηχανικός που είχε βγάλει την άδεια του είπε θα ακουμπήσουμε πάνω στο άλλο κτίριο και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Με αποτέλεσμα να μην βάλουν καθόλου μονοτικό υλικό ανάμεσα.

Τώρα οσον αφορά την γυψοσανίδα και πετροβάμβακα δεν κάνει τπτ. Από όσα μου είπε ο ιδιοκτήτης έχει βάλει στο ένα δωμάτιο και δεν έκοψε καθόλου.

γι'αυτό λοιπόν προτείνω κάτι τέτοιο. κενό-μονωτικό-τούβλο ή υτονγκ.

Πιστεύω πως το κενό είναι αυτό που θα κάνει την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

μα καλά μιλάμε για γειτονικά κτίρια

όχι απλά ηχομόνωση δεν υπάρχει αλλά ουτε καν θερμομονωση!!!!!

 

μη ρωτήσω αν υπάρχει αντισεισμικός αρμός

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα οσον αφορά την γυψοσανίδα και πετροβάμβακα δεν κάνει τπτ. Από όσα μου είπε ο ιδιοκτήτης έχει βάλει στο ένα δωμάτιο και δεν έκοψε καθόλου.

 

Κοίταξε να δείς, η γυψοσανίδα έχει το ατού ότι συνοδεύεται από λεπτομερείς προδιαγραφές... Από τη KNAUF θα βρείς τι ηχομόνωση παρέχει το κάθε χώρισμα... Τώρα βέβαια εσείς μιλάτε μάλλον για επένδυση αλλά νομίζω ότι μπορείς να το πλησιάσεις... Τα πάντα οφείλονται στο συνδιασμό ανακλαστικού και απορροφητικού υλικού...Πιθάνώς να χρειαστείς βαρύτερο Π/βακα...

Και μην ξεχνάς, ο σκελετός να μην ακουμπά τον διπλανό τοίχο γιατί είναι ηχογέφυρα... Πρώτα ο Π/βακας και τον στηρίζουμε με σκελετό, προσθέτουμε ενδιάμεσα ξανά Π/βακα και μετά κλείνουμε κατά προτίμηση με διπλή για να μπορεί να στηρίξει και κάτι ευκολότερα... Αν τώρα θέλεις και κενό, μπορείς να κάνεις πρώτα στρώση Π/βακα, σκελετό ψευδοροφής, γυψοσανίδα, σκελετό χωρίσματος, Π/βακα και γυψοσανίδα... Δεν μου έχει τύχει αλλά νομίζω ότι λειτουργεί σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει ενωμένη χωρίς μόνωση ξαναρωτώ εγώ μιας που απάντηση δεν πήρα και απαντώ μόνος μου εξαρτάται.

Υπάρχουν και μεσοτοιχίες, πέτρινες, 50 εκ οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως είπα και παραπάνω είναι μεσοτοιχεία και ο μηχανικός που έκανε την μελέτη δεν έβαλε μόνωση ανάμεσα στα δυο κτίρια. Ούτε καν άφησε αντισεισμικό αρμό.Με λίγα λόγια ένωσε τα δύο κτίρια χωρίς να βάλει τπτ ανάμεσά τους. Είναι λοιπόν δύο ντουβάρια ενωμένα με την φέρουσα κατασκευή να ακουμπάει στο διπλανό κτίριο.

Ξέρω πως δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα καθώς ο ήχος μεταφέρεται και από τον φέρον οργανισμό. Τώρα το θέμα είναι πως θα μιώσει τους ήχους σχεδόν στο 50%. Και επιπλέον η ηχομόνωση με γυψοσανίδα και πετροβάμβακα μου επισημαίνει πως δεν του έκανε τπτ. Ίσως να μην έγινε καλη δουλειά πάνω σε αυτο. Απλά μετά απο αυτό δεν θέλει να ακούσει καν για πετροβάμβακα.

Ελπίζω να σε κάλυψα με την απάντησή μου.

Link to comment
Share on other sites

(μεταξυ αστειου και σοβαρου) πες του να μετακομισει....

Δεν εκανε αντισεισμικο, γιατι δεν χρειαζοτανε.. Ποσα αλλα αραγε δεν θα χρειαζοντουσαν........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.