Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριζόντια ιδιοκτησία σε εκτός σχεδίου με αποκλειστικές χρήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ισχύει σχετικά με τις οριζόντιες ιδιοκτησίες σε εκτός σχεδίου γεωτεμάχιο. Πιο συγκεκριμένα, μπορούν οι ιδιοκτήτες να κάνουν σύσταση οριζοντίου με αποκλειστικές χρήσεις ή όχι; Το ρωτάω αυτό γιατί υπάρχει και η άποψη ότι αν το κάνεις αυτό υποκρίπτει κάθετη ιδιοκτησία και ως γνωστόν αυτό δεν υφίσταται στα γεωτεμάχια εκτός σχεδίου.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας στο προφίλ, με πεζούς ελληνικούς χαρακτηρες.

Ευχαριστώ

acnt

Link to comment
Share on other sites

j_bob

όπως έχουμε συζητήσει διεξοδικά στο φόρουμ η συσταση οριζοντίου επιτρέπται εκτός σχεδίου

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά η ερωτησή μου ήταν αν οι ιδιοκτήτες μπορούν να κάνουν οριζόντιες ιδιοκτησίες με αποκλειστικές χρήσεις σε εκτός σχεδίου γεωτεμάχιο? Το ρωτάω γιατί λένε ότι αυτό υποκρύπτει κάθετη και μπορεί να απορριφθεί από την πολεοδομία.

 

Αν υπάρχει το συγκεκριμένο θέμα στο φορουμ και έχεις κάποιο λινκ, αν μπορείς ποσταρετο, γιάτι με την αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι.

 

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου βρεις τη διαφορά ανάμεσα στο "Σύσταση καθέτου" και στο "χώρος αποκλειστικής χρήσης"....... τότε ναι επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Στη σύσταση καθέτου μπορείς να χτίσεις όπου θέλεις, στην μερία σου, ενώ στην οριζόντια τα κτίρια πρέπει να εφάπτονται (μεσοτοιχίες, κοινά θεμέλεια κλπ.). Έχεις και κοινόχρηστους χώρους υποχρεωτικά.

 

Παραθέτω και τον ορισμό της αποκλειστικής χρήσης

 

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ: Μία ιδιοκτησία μπορεί να έχει στην αποκλειστική της χρήση έναν χώρο (ελεύθερο τμήμα οικοπέδου ή κτίσμα), ο οποίος χώρος διαφορετικά θα ήταν κοινόχρηστος. Ο χώρος αυτός ουσιαστικά είναι κοινόχρηστος και οποίος με τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας δίνεται στην αποκλειστική χρήση μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

Αν κάνω κάπου λάθος, θα ήθελα να με διορθώσετε. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας με αποκλειστική χρήση συγκεκριμένου (κοινόχρηστου συνήθως) τμήματος μιας πολυκατοικίας, όπως πχ της pilotis (για χώρο στάθμευσης) ή της ταράτσας (για ένα ή περισσότερα διαμερίσματα στο δώμα). Η σύσταση, όμως, αυτή σε περιοχή εκτός σχεδίου, αν και είναι νομότυπη, ακούγεται πρωτότυπη, όπως φαίνεται και από τις απαντήσεις των καλών συναδέλφων. Έφαξα, λοιπόν, στο Google και βρήκα δύο αγγελίες για πώληση μεζονετών στη Μύκονο (!!!) σε αγροτεμάχια (εμβαδού 4004 τ.μ. το καθένα !!!) σε διαφορετική θέση με την ίδια περίπου περιγραφή:

"Είναι κατασκευασμένη σε αγροτεμάχιο 4004 τ.μ και αποτελεί οριζόντια ιδιοκτησία με αποκλειστική χρήση γης 1443,05 τ.μ. Το αγροτεμάχιο είναι περιμανδρωμένο, με μπετό σε όλους τους δρόμους"

 

Απίθανη Ελλαδάρα με τους, επίσης, Απίθανους Έλληνες :razz::razz::razz:

Link to comment
Share on other sites

Στη σύσταση καθέτου μπορείς να χτίσεις όπου θέλεις, στην μερία σου, ενώ στην οριζόντια τα κτίρια πρέπει να εφάπτονται (μεσοτοιχίες, κοινά θεμέλεια κλπ.). Έχεις και κοινόχρηστους χώρους υποχρεωτικά.

 

........................

 

Ωραίααα.... να χτίσεις όπου θέλεις στη μεριά σου!!!...... δλδ σε χώρο που έχεις τη νομή και χρήση εσύ...

Προσδιορισέ μου τώρα και την αποκλειστική χρήση σε σχέση με την κάθετη..

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα ήθελα να θέσω μια κάπως παράξενη αλλά σχετική ερώτηση.

 

Υπάρχει ένα γήπεδο , στο οποίο οι συνιδιοκτήτες έχουν εξαντλήσει τον σ.δ. σε ενιαίο κτίριο κατοικιών και θέλουν να κάνουν σύσταση οριζοντίου. Ομως , επειδή υπάρχει φαγωμάρα μεταξύ των μελών της οικογένειας , δημιουργούνται διαρκώς προβλήματα σχετικά με το ποιος αυλίζεται που, ποιος φυτεύει τι και που , που βάζει τον σκύλο του και διάφορα τέτοια με αποτέλεσμα ο ένας να ενοχλεί τον άλλον διαρκώς και να υπάρχει κατάσταση μόνιμης έντασης .

 

Μου τέθηκε λοιπόν το πρόβλημα και διερωτώμαι αν (δεδομένης πάντα της απαγόρευσης) υπάρχει η δυνατότητα καθορισμού χώρων αποκλειστικής χρήσης ως προς την υπαίθρια παραμονή , ή κάτι παρόμοιο με την σημείωση ότι αυτή ΔΕΝ θα αφορά δικαιώματα δόμησης. Η έστω αν υπάρχει η δυνατότητα μια τέτοια ρύθμιση να γίνει μέσω ενός κανονισμού λειτουργίας του κτιρίου.

 

Επειδή υποθέτω αρνητική απάντηση από τον συμβ/φο , θέλω να ξέρω αν έχει ξαναγίνει κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έχεις αρνητική απάντηση από τον συμβ/φο, γιατί απ' όσα γνωρίζω αυτό που μπορούν να κάνουν είναι να κάνουν την οριζόντιο και ταυτόχρονα να κάνουν ένα ιδιωτικό συμφωνητικό και να καθορίζουν τις αποκλειστικές χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίααα.... να χτίσεις όπου θέλεις στη μεριά σου!!!...... δλδ σε χώρο που έχεις τη νομή και χρήση εσύ...

Προσδιορισέ μου τώρα και την αποκλειστική χρήση σε σχέση με την κάθετη..

 

Επανέρχομαι στο δικό μου... Μα πως θα χτίσω όπου θέλω στη μεριά μου, αφού περιορίζομαι από την οριζόντιο ιδιοκτησία. Την αποκλειστική χρήση την κάνεις για να μην έχεις τα παραπάνω προβλήματα όπως ανέφερε ο συνάδελφος avgoust. Με βάση τον παραπάνω ορισμό της αποκλειστικής χρήσης που παρέθεσα γιατί να μην μπορεί να γίνει? Επίσης, αν στο συμβόλαιο αναφέρει "....προβαίνουν στη διαίρεση της χρήσης του οικοπέδου και όχι την κυριότητα αυτού, η οποία κυριότητα και μετά τη νομική αυτή κατασκευή θα παραμένει μεταξύ τους αδιαίρετη και αδιανέμητη...." γιατί να μην μπορεί να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.