Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οριζόντια ιδιοκτησία σε εκτός σχεδίου με αποκλειστικές χρήσεις


j_bob

Recommended Posts

H' κάποιος συμβολαιογράφος έκανε πάλι το "θαύμα" του.....

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα "φταις"   αυριο...

 

που θα πας να βγαλεις αδεια στην μια  "καθετη"

 

και θα σου απορριψουν τον φακελλο... :sad:

 

γι  αυτο...προσεκτικα βηματα...

Link to comment
Share on other sites

Εαν πάει αύριο να βγάλει μια άδεια με το % που του αντιστοιχεί , και βάλει το κτίριο στην θέση που προβλέπει το συμβόλαιο γιατί να έχει πρόβλημα στην ΥΔΟΜ εφ'όσον 

δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις ? Ας βάλει και μια συναίνεση του συνιδιοκτήτη.

 

Αλλού είναι για μένα το πρόβλημα. Σε ποιον θα ανήκει αύριο αυτό το κτίριο ? Μήπως τελικά το φάνε και αυτό οι τράπεζες ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε οικόπεδο με δύο κτίσματα που υπάρχει σύσταση κάθετης και στο κάθε κτίσμα αντιστοιχεί  κατ αποκλειστική χρήση  στο ένα το ανατολικό και στο άλλο το δυτικό τμήμα του οικοπέδου μπορεί να εκδοθεί άδεια περίφραξης? Να χωρίσουν δηλαδή το οικόπεδο και να περιφράξει ο καθένας το τμήμα του? 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα,

 

Ιδιοκτήτης αγροτεμαχίου θέλει να χτίσει αρχικά ένα κτίσμα με ο.α. έστω το Α . Μελλοντικά στο ίδιο αγροτεμάχιο (και εφόσον τα οικονομικά ειναι καλα) θα βγάλει ο.α. για κατοικία Β η οποία θα απέχει την απαιτούμενη απόσταση Δ από το κτίσμα Α. Στο κτίσμα Β θα συσταθούν οριζόντιες ιδιοκτησίες, υπό την προυπόθεση ότι ειναι στατικώς συνδεδεμένα και ειναι λειτουργικά ενιαία του Β(πιθανον θα απαιτηθεί κοινη είσοδος).

 

1. Το κτίσμα Α επιτρέπεται να παραμείνει εξ'αδιαιρέτου (κοινόχρηστο) για την σύσταση της οριζόντιας του Β?.

2. Μπορούν να υπάρξουν αποκλειστικές χρήσεις επί του γηπέδου για κάθε μια οριζόντια ιδιοκτησία (φαντάζομαι πως ναι)?

3. Τα τμήματα αποκλειστικής χρησεως επί του γηπέδου πρέπει αναγκαστικά να είναι ενιαία?

4. Πρέπει αναγκαστικά να εξαντληθεί ο σ.δ για την σύσταση της οριζόντιας?, στον σ.δ. θα συμπεριλαμβάνεται και το κτίσμα Α?

5. Πως θα ήταν ο τίτλος μιας οικοδομικής άδειας για το Β, που μελλοντικά θα συσταθουν οριζόντιες ιδιοκτησίες?

 

Ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα θα ξεκινησεις απο την μελετη του  αρθρου 42 στον νεο νομο για τα αυθαιρετα κλπ διαταξεις.

 

Επίσης θα δεις το αρθρο 6 του Δ 270/85 για τις αποστασεις μεταξυ των κτιριων.

 

Μετα, τα λεμε

 

υγ

ρωτα και την συμβ/φο σου.."μηπως ο υποθηκοφυλακας δεν μεταγραφει αποκλειστικες χρησεις κατα την συσταση, οπότε να το περασετε με κανονισμο..." ?

 

ή "αρνειται¨" γενικως????

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με το άρθρο 42 με μία αναθεώρηση της ο.α. θα πρέπει να έχουν χτιστεί στα 8 χρόνια, αν τελικά ο ιδιοκτήτης συμπεριλάβει στην αρχική ο.α. όλα τα κτίσματα.

 

Δ270/85

-Περισσότερες από μία οικοδομές θα απαιτηθεί συμβούλιο αρχιτεκτονικής.

-Επιτρέπεται η διάσπαση του όγκου του ενιαίου κτιρίου μετά από έγκριση Σ.Α. (για το κτίριο Β)

-Τα ανεξάρτητα κτίρια μπορούν να είναι max 3, (άρα με τα Α και Β του ερωτήματος είμαι καλλυμένος).

-Τα ανεξάρτητα κτίρια δεν μπορούν να απέχουν απόσταση μεγαλύτερη από 2Δ (3,00 μ.+0,10Η), (δηλαδή περίπου 6 μέτρα max απόσταση μεταξύ Α και Β).

 

Γενικώς στην περιοχή μου έχω δει αποκλειστικές χρήσεις (σύνηθες φαινόμενο), τα ερωτήματα 1, 3,4,5 παραμένουν, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι κι εμένα μου ήρθε στο γραφείο συμβόλαιο στο οποίο έχουν συσταθεί μελλοντικές οριζόντιες σε αγροτεμάχιο χωρίς να έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια/άδεια δόμησης ...με αποκλειστικές χρήσεις..Η μία οριζόντια θέλουν να μεταβιβαστεί και η συμβολαιογράφος μου ζητάει βεβαίωση για τη μία οριζόντια...της είπα ότι δεν γίνεται να της δώσω βεβαίωση για τη μια οριζόντια γιατί νομικά δεν υφίσταται οριζόντιες στο αγροτεμάχιο (ειδικότερα εδώ στο οποίο δεν έχουν εκδοθεί οικοδομικές άδειες), αλλά για όλο το γεωτεμάχιο...παρακαλώ τις απόψεις σας... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.