Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστάσεις δεξαμενών νερού από όρια γηπέδου σε εκτός σχεδίου περιοχές


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Ισχύουν οι παρακάτω περιορισμοί κατά την §4.4 του Κτιριοδομικού που αφορούν στεγανές δεξαμενές ομβρίων:

 

α. 1,00μ από τα θεμέλια κτηρίων

β. 1,00μ από τα όρια του γηπέδου

γ. 5,00μ από πηγές νερού

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ή διαφορετικό;

Δεν πρόκειται στην περίπτωσή μου για δεξαμενή συλλογής ομβρίων αλλά για κάτι παραπλήσιο, υπόγεια δεξαμενή νερού σε εκτός σχεδίου γήπεδο.

Τα 15μ από τα όρια να υποθέσω ότι δεν έχουν εφαρμογή εδώ ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αλλά εφόσον είναι μέχρι 1μ από το έδαφος δεν έχεις πρόβλημα.

 

Προσοχή στο διάταγμα για την ασφάλεια υπεραστικής συγκοινωνίας το οποίο απαγορεύει οτιδήποτε μέσα στο Δ που επιβάλλει.

Link to comment
Share on other sites

15m οχι , δες το άρθρο 3 του ΦΕΚ 270 Δ' που αφορά τις υπέργειες και γενικά φρέατα και αντλητικές εγκαταστάσεις και λέει 5μ.

Link to comment
Share on other sites

Π.Δ./24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/31-5-85)

 

ΑΡΘΡΟΝ-3

Αντλητικές εγκαταστάσεις - υδατοδεξαμενές - φρέατα

 

1. H ανόρυξη φρεάτων, κατασκευή αντλητικών εγκαταστάσεων και υδατοδεξαμενών επιτρέπονται ανεξαρτήτως αρτιότητας γηπέδου, με τους κάτωθι όρους και περιορισμούς δομήσεως.

α) Τα κτίσματα για στέγαση των αντλητικών εγκαταστάσεων πρέπει να έχουν τις απολύτως απαραίτητες για το σκοπό αυτό διαστάσεις και μέγιστο ύψος δύο και μισό (2,50) μέτρα. Στα ανωτέρω κτίρια δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του άρθρου 1 παράγραφος 5 εδάφιον α του παρόντος.

Τ' ανωτέρω εφόσον τα φρέατα δεν εμπίπτουν στις απαγορευτικές διατάξεις του Υπουργείου Γεωργίας.

β) Το μέγιστο ύψος των υδατοδεξαμενών ορίζεται:

Σε δύο και μισό (2,50) μέτρα όταν κατασκευάζονται στο έδαφος και σε ένδεκα (11) μέτρα όταν κατασκευάζονται σε υποστυλώματα.

Η απόσταση των υδατοδεξαμενών από τα όρια του γηπέδου ορίζεται σε πέντε (5) μέτρα.

2. Στις περιπτώσεις της προηγουμένης παραγράφου 1 απαιτείται έγκριση της αρμόδιας υπηρεσίας της οικείας Νομαρχίας στην οποία βεβαιούται ότι:

α) Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι επιβεβλημένη η κατασκευή κτίσματος στεγάσεως αντλητικών εγκαταστάσεων ή και υδατοδεξαμενής.

β) Οι αιτούμενες διαστάσεις των ανωτέρω κατασκευών είναι οι ελάχιστες απολύτως αναγκαίες για το σκοπό που προορίζονται.

γ) Επιβάλλεται η κατασκευή υδατοδεξαμενής σε υποστυλώματα εφόσον συντρέχει περίπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Αυτά όμως (5,00μ από όριο) αφορούν, αν κατάλαβα καλά, υπέργειες δεξαμενές.

Στην περίπτωσή μου έχω υπόγεια δεξαμενή όπως ανέφερα στην αρχική δημοσίευση.

 

Και κάνω τις εξής σκέψεις:

Αφού η απόσταση από τα όρια είναι 1,00μ για σηπτικές δεξαμενές που έχουν δηλαδή λύματα, δεν θα είναι τουλάχιστον το ίδιο και για δεξαμενές που έχουν καθαρό νερό;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει νομοθεσία που αφορά υπόγειες δεξαμενές σε εκτός σχεδίου;

Δηλαδή να πω ότι δεν πρόκειται για υπόγεια δεξαμενή νερού αλλά για για σηπτική δεξαμενή οπότε ισχύει το 1,00μ από τα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάτι υπ'όψη μου για υπόγειες δεξαμενές εκτός σχεδίου. Εκτός αν γνωρίζει κάποιος άλλος συνάδελφος κάτι.

 

Aρα αν η δεξαμενή εξυπηρετεί αρδευτικούς σκοπούς , είναι πιθανόν να σε πάνε με το παραπάνω άρθρο του ΦΕΚ 270 Δ'. Παράλογο ? Ναι ! Αλλά θα σου πει αυτή είναι η μόνη διάταξη , ή , υπάρχει κενό νόμου.

 

Στην περίπτωση αυτή αν υπάρχει κτίριο πες ότι είναι σηπτικός βόθρος. Τι άλλο να κάνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Και όταν υπάρχει κενό νόμου τι κάνουμε; Νομοθετεί η πολεοδομία;

Καλύτερα όπως λες να πω ότι είναι σηπτική δεξαμενή βόθρου να μην τους βάζουμε δύσκολα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.