Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδειούχος εγκαταστάτης vs Μηχανικός στην ΥΔΕ για ΔΕΗ


MarKanELE

Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή επεξεργάζομαι το έντυπο της ΔΕΗ για "ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΧΑΜΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ" (σημ.: πρόκειται για φβ σταθμό 20kWp). Στην ενότητα "Στοιχεία Εγκατάστασης" ζητούνται τα "Στοιχεία αδειούχου εγκαταστάτη".

Μπορώ να συμπληρώσω τα στοιχεία του μελετητή (διπλωματούχου) ηλεκτρολόγου μηχανικού (δηλαδή τα δικά μου);

Ποτέ δε μου είχε χρειαστεί να διερευνήσω τα ακριβή μου επαγγελματικά δικαιώματα έως τώρα!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν εσυ μπορείς να υπογράψεις ενα οποιοδήποτε πιστοποιητικο της ΔΕΗ για ρευματοδότηση οικίας , τότε ναι μπορεις να υπογράψεις στην αίτηση της ΔΕΗ για τα φωτοβολταικα αλλα πρέπει να είσαι ο ίδιος που θα υπογράψει και στα επόμενα δικαιολογητικά. Υπόψιν ότι για τα φωτοβολταικά πρέπει να είσαι μηχανικός (από ΤΕΙ και πάνω δηλαδη!) , απλός εγκαταστάτης (από σχολή κατώτερη των ΤΕΙ) δεν μπορεί να υπογράψει.

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα εσυ το εγκατεστησες?

Ναι, εγώ *θα* το εγκαταστήσω. Από συναρμολόγηση βάσεων έως και τοποθέτηση γειώσεων έως και κατασκευή των κουτιών διακλάδωσης. Δεν έχω ρευστότητα για ανάθεση σε υπεργολάβο, αφενός, αφετέρου θα ήθελα να υλοποιήσω τη μελέτη μου με τα χέρια μου!

 

[panos1966], ευχαριστώ. Φυσικά θα εξακριβώσω αύριο με ένα τηλεφώνημα στη ΔΕΗ!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις να υπογραψεις οποιοδηποτε πιστοποιητικο της ΔΕΗ ως Ηλ. Μηχ, οποτε μπορεις να υπογραψεις και αυτο.

 

Και εφοσον εσυ θα υλοποιησεις την εγκατασταση ενας παραπανω λογος να κοιμασαι ησυχος ξεροντας οτι εβαλες την υπογραφη σου σε κατι που εγινε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν διπλ Ηλ φυσικά και υπογράφεις!!! .... αρκεί να έχεις αριθμό αδείας εγκαταστάτη από το βιομηχανίας....

 

Αν είναι τυπικοί θα το ζητήσουν.

 

Ήδη η ΔΕΗ έχει ξεκινήσει και ζητά να αναγράφεται στις ΥΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

[ckiriako] Ευχαριστώ: Δεν γνώριζα καν ότι πρέπει να κάνω τη διαδικασία για να λάβω αριθμό μητρώου εγκαταστάτη. Ωστόσο, φρόντισα και ενημερώθηκα μόλις διάβασα την απάντησή σου. Ελπίζω η διαδικασία να γίνεται και μέσω ΚΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει ο xaxa πρεπει να εγγραφεις στα μητρωα ηλεκτρολογων-μηχανολογων της οικειας νομαρχιας(αν δεν το εχεις κανει ηδη).

 

Άδειες Μηχανολογικών - Ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων;

 

Αδεια ηλεκτρολόγου - εγκαταστάτη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εκανα την μελετη για ηλεκτροδοτηση σε μια αποθηκη 48 τ.μ του πατερα μου αλλα δεν γνωριζω την ελαχιστη αμοιβη που πρεπει να βαλω στο μπλοκακι της

Link to comment
Share on other sites

αν είναι για τον πατέρα σου καλό είναι να κοιτάξεις λίγο τα θέματα απαλλαγής αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.