Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδειούχος εγκαταστάτης vs Μηχανικός στην ΥΔΕ για ΔΕΗ


MarKanELE

Recommended Posts

Η ΔΕΗ μου ζήτησε απ'έξω απ'έξω τον αριθμό άδειας ηλ. για υπογαφή σε φ/β, αλλά υπό μορφή ερώτησης: "μήπως πρέπει να τον αναγράφεις στη σφραγίδα σου?"

 

Ήθελα να σας ρωτήσω.

 

Υπάρχουν

α) Ο ΑΜ του ΤΕΕ

β) Ο Αρ. αδείας άσκησης επαγγέλματος Ηλεκτρολόγου Μηχανικού (που χορηγείται από τη Νομαρχία), και

γ) Ο Αρ. αδείας άσκησης επαγγέλματος Μηχανολόγου Μηχανικού (που χορηγείται από τη Νομαρχία).

 

Πρέπει να αναγράφουμε και τους 3 στη σφραγίδα. Αν όχι τους β και γ που τους χρησιμοποιούμε?

 

Αν θέλουμε να υπογράψουμε εγκατάσταση σε άλλη νομαρχία υπάρχει κάποιο κόλλημα?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

αν είναι για τον πατέρα σου καλό είναι να κοιτάξεις λίγο τα θέματα απαλλαγής αμοιβών.

τα θεματα απαλλαγης αμοιβων τι ειναι?απο την πλευρα μου τι πρεπει να κανω?αν ηταν για καποιο ξενο τι αμοιβη στην μελετη θα του επαιρνα?

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ μου ζήτησε απ'έξω απ'έξω τον αριθμό άδειας ηλ. για υπογαφή σε φ/β, αλλά υπό μορφή ερώτησης: "μήπως πρέπει να τον αναγράφεις στη σφραγίδα σου?"

 

Δίκιο είχαν.

 

Χρειάζεται για τη ΔΕΗ

β) Ο Αρ. αδείας άσκησης επαγγέλματος Ηλεκτρολόγου Μηχανικού (που χορηγείται από τη Νομαρχία)
Link to comment
Share on other sites

engineer_thess Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Οκ, χρειάζεται στη ΔΕΗ. Αλλά τί γίνεται από τα παρακάτω?

Τους πας την άδεια? Τους τον λές προφορικά? τον αναγράφεις στη σφραγίδα σου? κάτι άλλο?

Η σφραγίδα βγαίνει με ορισμένα πρότυπα, αυτός ο αριθμός είναι μέσα στο πρότυπο? Βγάζεις 2η για εκεί που χρειάζεται και ο αριθμός?

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

μην γεμίσεις την σφραγίδα σου με χιλιάδες νούμερα απλά το γράφεις πάνω στην αίτηση και είναι όλοι ευχαριστημένοι, αν μία στις χίλιες πέσεις σε κανένα στραβωμένο δείξε του το χαρτί που σου έδωσαν όταν γράφτηκες στα μητρώα.

Link to comment
Share on other sites

Τους πας την άδεια? Τους τον λές προφορικά? τον αναγράφεις στη σφραγίδα σου? κάτι άλλο?

 

Στο σημείο (1η σελίδα) της ΥΔΕ που αναγράφονται τα στοιχεία της άδειας άσκησης επαγγέλματος ηλεκτρολόγου τα γράφεις με το χέρι. Στο σημείο εκείνο δεν βάζεις της σφραγίδα σου 8 εκ. x 3 εκ. όπως κάνουν οι περισσότεροι.

Την σφραγίδα στη 2η σελίδα στο κάτω μέρος, άλλωστε γράφει "σφραγίδα-υπογραφή."

 

Όσο για το "Τους τον λές προφορικά?" οι Ρωμαίοι έλεγαν "scripta manent verba volant". Το ακολουθούμε κατά τις συναλλαγές μας με την δημόσια διοίκηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
β) Ο Αρ. αδείας άσκησης επαγγέλματος Ηλεκτρολόγου Μηχανικού (που χορηγείται από τη Νομαρχία), και

γ) Ο Αρ. αδείας άσκησης επαγγέλματος Μηχανολόγου Μηχανικού (που χορηγείται από τη Νομαρχία).

 

Είσαι σίγουρος ότι αυτό λέει πάνω η άδεια;

 

Στα δικά μου χαρτιά λένε "άδεια εγκαταστάτη" και όχι "άδεια άσκησης επαγγέλματος."

Link to comment
Share on other sites

Δε λέει η άδειά μου τίποτα από τα παραπάνω, τα έγραψα για να συνεννοηθούμε.

 

Η μια ονομάζεται γενική άδεια, ενώ η άλλη είναι εγγραφή στο μητρώο.

 

Καλό μήνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.