Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

όροι δόμησης στο Χαλάνδρι


plastimos

Recommended Posts

Καλημέρα κύριοι συνάδελφοι !

Μήπως γνωρίζει κάποιος τους όρους δόμησης (ΦΕΚ , ΣΚ , σδ κλπ) και τον αριθμό του οικοδομικού τετραγώνου που περικλείεται από τις οδούς Μπιζανίου , Περικλέους , Φιλικής Εταιρίας και Καρδίτσας (ή Γιαννιτσών) στο Χαλάνδρι ?

Το οικόπεδό μου βλέπει στην οδό Μπιζανίου.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλημέρα

 

Ξέρει κανείς όρους δόμησης για Χαλάνδρι-Κέντρο ή ΦΕΚ ένταξης? Έχω φάει πακέτο με την Πολεοδομία Αγίας Παρασκευής, μία στάση μία λείπει ο μαέστρος......

 

Την ευχή μου να 'χετε

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Χαλανδρίου αν μιλάς γιά 2ο τομέα έχουμε πρώην συνεχές αρτιότητες 10/200 και παίζουν και παλιότερες με μικρότερες μέχρι και με 56 τμ .

 

Οι όροι δόμησης είναι του 1972 και ένα ΠΔ του 1989 .

Δεν τα έχω πρόχειρα , αλλά μπορώ να τα βρώ .

 

Οι ΣΔ είναι Ε<200 1,30 , 200<Ε,400 1,20 και 400<Ε 1,10 .

 

Εχουμε μεγάλες αλλαγές στις χρήσεις γής που παίζουν πολεοδομικό κέντρο , 75 % μη κατοικία , 25 % κατοικία , γενική κατοικία 50-50 και αμιγής κατοικία .

 

Επειδή το κέντρο του Χαλανδρίου είναι μεγάλο , μπορούν να ισχύον και άλλοι 2 όροι δόμησης .

 

γίνε πιό σαφής να σου πώ .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 3 years later...

Γεια σας,

Από το σάιτ του Δήμου Χαλανδρίου (  https://gis.chalandri.gr/?tab=viewport_maptab  ) βλέπω ότι το οικόπεδο μου ανήκει στην Πολεοδομική Ενότητα 10 και στους όρους δόμησης αναγράφεται η κατηγορία  Ι-Νομισματοκοπείο. Γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει αυτή η κατηγορία ή σε ποιο ΦΕΚ θα βρω τους όρους δόμησης;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι σε κάποια κομμάτια που έχουν θέματα ως εκτός σχεδίου , για τα υπόλοιπα ισχύουν αρτιότητες 15/400 και ΣΔ 0-600 τμ 0,90 και για το πάνω από 600 τμ εμβαδόν 0,80 .

Link to comment
Share on other sites

BAS σ' ευχαριστώ πολύ!

Το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου, έχει κτίσμα παλιό, εμβαδόν 158τμ. και βρήκα τοπογραφικό διάγραμμα του 1993 στο οποίο αναφέρεται ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση.. Το ερώτημα μου είναι αν ισχύει η κάλυψη ποσοστού 40% σήμερα;

Τα γειτονικά οικόπεδα έχουν κάλυψη σχεδόν 80% και ορισμένα είναι κτισμένα μετά το 90 πιθανότατα.. Έχω βρει στο FEK-14-D-1973 ότι επιτρέπεται κάλυψη μέχρι 80% και μέχρι του μεγέθους των 100τμ. Ισχύει αυτό σήμερα για τον Δήμο Χαλανδρίου, όπως αναφέρει το συγκεκριμένο ΦΕΚ;

Ευχαριστώ!

FEK-14-D-1973_marked.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.