Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός φορτίσεων ζευκτών στέγης


 
ele9

Recommended Posts

θα ήθελα αν μπορει καποιος να με βοηθήσει λέγοντας μου τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω χώρις χρήση κάποιου προγράμματος ώστε να βγάλω τι διατομή ξύλου θα χρησιμοποιήσω κ ανα πόσα cm.Επίσης εάν υπαρχει κάποια βιβλιογραφία που θα με βοηθήσει.Ειμαι καινούρια μηχανικός κ εχω πολλές απορίες! Ευχάριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις το demo του woodexpress της runet. http://www.runet.gr/woodexpress.htm

 

Με τη βοήθεια του μπορείς να δεις πως βγαίνουν τα φορτία, και κάποιες μορφές ζευκτών.

 

Επίσης και αυτό μπορεί να βοηθήσει http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=243

Link to comment
Share on other sites

Θα διαβάσεις και την ανάλογη βιβλιογραφία που θα βρεις εδώ http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=65019#post65019

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρώτα πάρε ένα τηλέφωνο σε κάποια εταιρία που πουλάει ξύλα να δεις τι διατομές παίζουν στην περιοχή σου ή τι μπορούν να φέρουν. Για φυσική ξυλεία μιλάμε. Να ρωτήσεις επίσης αν οι διαστάσεις αυτές είναι πριν ή μετά το πλανάρισμα (Αν είναι πριν, ρώτα πόσο θα είναι μετά - σε ενδιαφέρει μετά).

Μετά επιλέγεις αποστάσεις και διατομές ζευκτών και τεγίδων και ελέγχεις αν επαρκούν. Συνήθης διατομή στο εμπόριο είναι η 7.5x15 (παίζει η διάσταση ανάλογα με την εταιρία).

Μια πρώτη προσέγγιση που μπορείς να κάνεις είναι να λύσεις ένα στοιχείο (αμφιέρειστο ή συνεχή δοκό δύο ανοιγμάτων - ανάλογα με τον φορέα σου) για συνδυασμό χιονιού και να δεις τι βγάζει και ξεκινάς από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ για τις πηγες που μου δώσατε αρχισα να εχω μια εικονα.Ωστόσο το μεγάλο μου προβλημα ειναι ο υπολογισμος των φορτιων,μονιμων και κινητων.Πως βρισκω το ιδιο βαρος του ζευκτου κ της τεγιδας,της πλακας απο πανω κ τα φορτια ανεμου κ χιονιου.Συγνωμη αν κανω ερωτησεις σε πραγματα που μπορει να ειναι δεδομενα αλλα εχω ενα προτυπο το οποιο με τα αυτα που εμαθα στη σχολη δεν μου βγαινουν τα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Eννοώ οτι με τους τυπους που χρησιμοποιω κ εχω δεν μου βγαινουν τα φορτια.Δεν ειπα οτι τα παιρνω κ τα αντιγραφω.Θα ηθελα αν καποιος μπορει να με παραπεμψει ή να μου πει τους σωστους τυπους για να δω που εχω λαθος

Link to comment
Share on other sites

οι τύποι της σχολής να ειναι λαθος μάλλον δυσκολο.

 

πιθανά δεν βγαίνει γιατί πρέπει να πυκνώσεις/να ψηλώσεις/να μεγαλώσεις διατομές/να βάλεις κανα ελκυστήρα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ο Ευρωκώδικας μάνα μου, δεν έχει να κάνει με τη μεθοδολογία σχεδιασμού και διαστασιολόγησης. Άσε που με τον Ευρωκώδικα 3, το πολύ πολύ να φτιάξεις καμια μεταλλική κατασκευή (5 εννοείς προφανώς).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.