Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηχομόνωση πατώματος


dimitrispsi

Recommended Posts

καλημέρα σας, είμαι συνάδελφος μηχανικός και μάλλον την πάτησα με την αγορά διαμερίσματος...προκειται για διαμέρισμα 3 ορόφου και είναι νεόδμητο. Έχω μείνει μόλις κάποιες μέρες, και ήδη απο το πρώτο βράδυ αντιμετώπισα τεράστιο πρόβλημα καθώς άκουγα τα βήματα του απο πάνω σαν να ήταν στο διπλανό δωμάτιο...στην αρχή νόμισα ότι ήταν δικές μου υπερβολές καθώς έχω καιρό να μείνω σε πολυκατοικία. Τι προάλλες όμως συνέβη το εξής απίστευτο: ο 4ος αποφάσισε να βάλει σκουπα...(προσοχή!!! όχι ηλεκτρική!!!) σκούπα κανονική με τριχούλες...μπορούσα με ακρίβεια χιλιοστού να εντοπίσω που ακριβώς σκούπιζε!!! ενώ αν έχεις το θεό σου...ακούγεται το σύρσιμο της παντόφλας...Τα δάπεδα όλης της πολυκατοικίας είναι επιστρωμένα με πλακίδια 30*60 και πρόσεξα στο δικό μου δάπεδο ότι πολλά απο αυτά είναι κενά απο κάτω...δηλαδή χτυπώντας τα με κάτι μεταλλικό υπάρχουν περιοχές όπου ακούγεται κούφιο το πλακάκι...οπότε έρχομαι και ρωτάω...υπάρχει πιθανότητα αυτό να δημιουργεί ηχείο και έτσι να μεταδίδονται οι ήχοι? και αν ναι μπορώ να ζητήσω αποζημίωση απο τον κατασκευαστή...(δεν έχει αποπληρωθεί το ποσό για καλή μου τύχη...τυχερός στην ατυχία μου)...σκέφτηκα να καλέσω το κλιμάκιο του ΤΕΕ για τις πραγματογνωμοσύνες...και το τελευταίο και ουσιαστικότερο...λύση? υπάρχει λύση? πρέπει να κάνω μόνωση στην οροφή μου με αποτέλεσμα να κατέβω σε ύψος...τουλάχιστον αυτά μπορώ να τα ζητήσω απο τον κατασκευαστη...? ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πληρώσει ακόμα, είσαι τυχερός!

 

Να ζητήσεις να αποδείξει αυτός, που σου πούλησε το διαμέρισμα ότι έχουν τηρηθεί τα όρια, που προσδιορίζει ο Κ.Κ. στο Άρθρο 12 (κανονική ακουστική άνεση). Οι διατάξεις του Κ.Κ. είναι δεσμευτικές !

 

Η υπάρχουσα κατάσταση (όσον αφορά την ηχομόνωση μεταξύ κατοικιών) μπορεί να διαπιστωθεί με ακουστικές μετρήσεις, σύμφωνα με EN ISO 140-4 (ηχομόνωση από αερόφερτο ήχο) και EN ISO 140-7 (ηχομόνωση από κτυπογενή ήχο).

 

Πραγματογνωμοσύνη: α) από το ΤΕΕ ή β) από ειδικευμένους μηχανικούς.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αληθεια σ αυτες τις περιπτωσεις τι γινεται συναδελφοι? Μπορουν να αποδωθουν ευθυνες ? Γενικα το θεμα της ηχομονωσης στην Ελλαδα ειναι πονεμενη ιστορια.

 

Παντως ειχα κανει προσφατως μια ερευνα αγορας για ηχομονωση πλακας και αν θυμαμαι καλα το κοστος εβγαινε κοντα στα 20-30 ευρω /τ.μ ποσό οχι και μικρό θεωρώ...γι αυτο αλλωστε και το προβλημα ειναι τοσο διαδεδομενο (ειδικα στις νεοτερες κατασκευες με ''φορτωμενο'' οπλισμο)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις απλές πλάκες πετροβάβμβακα ή υαλοβάμβακα μεταξύ πλάκας σκυροδέματος και της τσιμεντοκονίας χωρίς να έχεις κάνει κάτι το τρομερό και το πολυδάπανο, δεν έχεις καλά αποτελέσματα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινει πετροβαμβακας συναδελφε κατω απ την τσιμεντοκονια. Καταστρεφεται...τουλαχιστον αυτο ξερω εγω..

 

Μονο στο παρκε μπορεις να τον βαλεις αναμεσα στα καδρονια...

 

Η τιμη που αναφερω πιο πανω αφορουσε μια στρωση απο ειδικο υλικο παχους λιγων χιλιοστων, πανω στην πλακα και πριν ακομα πεσουν οι σωληνωσεις υδρευσης - θερμανσης. Στην ουσια δημιουργουσες ενα κολυμβητο δαπεδο...

 

Χθες εκατσα και διαβασα και μια αρκετα ενδιαφερουσα διπλωματικη που βρηκα τυχαια στο διαδικτυο που συνεκρινε με συγκεκριμενο πειραμα τις ηχομονωτικες ικανοτητες 4 διαφορετικων ειδων ξυλινων πατωματων α) απλο καρφωτο β) ενισχυμενο καρφωτο (με πετσωμα απο κοντρα πλακε και πετροβαμβακα στα κενα των καδρονιων γ) κολλητο παρκε πανω σε τσιμεντοκονια δ) laminate.

 

Το πειραμα αφορουσε την ριψη σφαιρας σε δαπεδο ισογειου και μετρουσε τα dB τοσο στο ισογειο οσο και στο υπογειο.

 

Προς εκπληξη μου διαπιστωσα οτι το κολλητο δαπεδο ειχε την καλυτερη συμπεριφορα οσον αφορα την σταθμη του ισογειου (λιγοτερα db) αλλα παρολαυτα ειχε μικρη μειωση στα db στην σταθμη του υπογειου. Aκολουθουσε το laminate και τελος το ενισχυμενο και το απλο καρφωτο...

 

Το ενισχυμενο καρφωτο βεβαια σε σχεση με τα υπολοιπα ''απορροφουσε'' περισσοτερο θορυβο παρουσιαζοντας την μεγαλυτερη μειωση στα db στις σταθμες υπογειου - ισογειου...

Link to comment
Share on other sites

Για ξύλινα καρφωτά δάπεδα υπάρχει ένα ηχομονωτικό υλικό που είδα σε site γνωστής εταιρίας δομικών-μονωτικών προϊόντων, αποτελούμενο από κόκκους αυτοσβενύμενου διογκωμένου πολυστυρένιου (EPS) σε συσκευασία σακιών που με αυτό γεμίζονται τα κενά ανάμεσα στις δοκίδες της βάσης του πατώματος. Αν κάποιος συνάδελφος το έχει χρησιμοποιήσει ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Kολλητο παρκε σε τσιμεντοκονια και καθαρισες....ουτε πατατακια, ουτε γαριδακια, ουτε EPS ουτε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Γεια σας.Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ και ελπιζω να ειμαι στην σωστη ενοτητα.Θελω την βοηθεια σας.Εχω ενα πετρινο σπιτι του 1898 με ξυλινα πατωματα. Παλιες ταβλες, πανω στις οποιες ο μαραγκος εβαλε πριν 5 χρονια laminate. Aυτα στον πρωτο οροφο. Τωρα πρεπει να το πουλησω . Μπορω να κανω καποιου ειδους μονωση, για να εκμεταλλευθουν χωριστα οι δυο οροφοι; Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.