Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ισχύος αδείας μετά τη λήξη της (αναθεώρηση ή νέα άδεια;)


Recommended Posts

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η κατασκευή της στέγης να είναι υποχρεωτική αλλά και πάλι το υποχρεωτικό είναι για την ρευματοδότηση αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πω οτι συμφωνώ με τη ΔΟΚΚ.

 

Αν δείτε και το πως περιγράφεται η πορείας εργασιών, η κατασκευή στέγης είναι υποχρεωτική μετά την αποπεράτωση του φέροντος οργανισμού.

 

Γενικά είναι λογικό πάντως. Σου λένε βάλε και τη στέγη να έχουμε εξασφαλισμένο το μέγιστο ύψος του κτιρίου (καθώς δύσκολα την καθαιρείς μετά, παρά να σου δώσουμε συνέχιση και εσύ να πας να ρίξεις αυθαίρετο όροφο...

Link to comment
Share on other sites

Στέγη που στηρίζεται σε πλάκα από οπλισμένο σκυρόδεμα δεν είναι φέρουσα.

Είναι νεκρό φορτίο το οποίο φέρεται μαζί με το φορτίο χιονιού από την πλάκα σκυροδέματος.

Το γιατί υπήρχε στατική μελέτη δεν ξέρω αλλά να αναφέρω ότι και εγώ έχω κάνει μελέτη τέτοιας στέγης σε περίπτωση προσθήκης στέγης σε υφιστάμενο κτίριο. Κακώς κατά τη γνώμη μου ζήτησαν στατική μελέτη.

Κατά την ίδια λογική και ο μεταλλικός σκελετός που φέρει την ορθομαρμάρωση είναι φέρων οργανισμός, το ίδιο και τα πλαίσια των κουφωμάτων που φέρουν τους υαλοπίνακες!

 

Βασίζονται στον ορισμό του ΓΟΚ για τις στέγες που μάλλον γράφτηκε από αρχιτέκτονες για αρχιτέκτονες.

Αφήστε τους Πολιτικούς Μηχανικούς να ορίσουν τι είναι φέρων οργανισμός και τι μη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε γνωριζω,για να μη χρειαστει αναθεωρηση μια αδεια θα πρεπει ΟΛΟΣ? ο φερων οργανισμος να εχει ολοκληρωθει πριν συμπληρωθουν 4 χρονια απο την ημερομηνια εκδοσης της αδειας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και αν εγω καθηστερησω την ολοκληρωση των εργασιων του φεροντος οργανισμου κατα 2 μηνες π.χ. και βγω εκτος της προθεσμιας των 4 ετων, ποιος μπορει να με ελεγξει?Και αν γινει κατι τετοιο (υποθετω συμφωνα με τις καταστασεις ΑΠΔ,τιμολογια υλικων φεροντος οργανισμου), τι κυρωσεις θα εχω οταν τοτε θα εχω ολοκληρωσει την κατασκευη του φ.ο.?Σας εχει τυχει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εχω στα χέρια μου μια οικοδομική άδεια του 1995, η οποία έχει λήξει και δεν έχουν γίνει οικοδομικές εργασίες. Ο ιδιοκτήτης θέλει να την κατασκευάσει τώρα, χωρίς αλλαγές, και δεν αλλάζει ούτε ο μηχανικός. Ποιος ξέρει να μου πεί τι γίνεται με την περίπτωση? Πρέπει να βγεί νέα άδεια? τι γίνεται με τις αμοιβές και τα φορολογικά?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους!!

ήθελα την βοήθεια σας στο εξής θέμα: σε άδεια που εκδόθηκε το 1988 για προσθήκη ά ορόφου, ο σκελετός και το μεγαλύτερο μέρος της κατασκευής αποπερατώθηκε μέσα στα 3 χρόνια, και σήμερα εκκρεμούν μόνο εσωτερικές εργασίες. για να ηλεκτροδοτηθεί το κτίσμα, μου ζητήθηκε η αναθεώρηση της. η αμοιβή της επίβλεψης πληρώθηκε τότε απο τη μηχανικό που έβγαλε την άδεια. ανάληψη και ανάθεση που μου ζητάνε θα γίνουν σε εκέινη? και άν γίνουν σε εμένα θα προκύψουν αμοιβές? ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θέλω να ζητήσω παράταση στην ισχύ μιας οικοδομικής άδειας για δεύτερη φορά, δηλαδή από την αρχική έκδοση έχει παρέλθει οκταετία χωρίς να εκτελεσθεί καμμία οικοδομική εργασία. Ξέρω ότι γνωμοδοτεί το ΣΧΟΠ. Δεν βρίσκω όμως κάτι σχετικά σε νομοθεσί ή εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.