Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπεύθυνος μηχανικός σε Δημόσιο Έργο με ΑΠΥ και παραίτηση


nadespe

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nadespe είμαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση ακριβώς με εσένα... Τουλάχιστον το δικό μου έργο τελειώνει Νοέμβριο οπότε κάνω υπομονή. Όμως όταν ανέλαβα "επί τοπου μηχανικός του έργου" και όχι επίβλεψη αφού επίβλεψη κάνει ο φορέας, υπογράψαμε ο ανάδοχος κι εγώ υπεύθυνες δηλώσεις εκείνος οτι με ορίζει επί τόπου μηχανικό κι εγώ οτι αποδέχομαι. Αν θέλεις την γνώμη μου, ζήτα τον φάκελο του έργου από την επίβλεψη του φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε έργο υποβάλλεται ένα οργανόγραμμα με τους υπέυθυνους εργοταξίου, υπέυθυνους ασφαλείας, εργοδηγούς, αντίκλητο της Τ.Ε. και ......... Αν παραιτηθείς θα γίνει αλλαγή από μέρους της Τ.Ε. Να πάρεις την εμπειρεία που δικαιούσε όμως πριν φύγεις για να ανεβάσεις δικό σου πτυχίο αν έχεις ή θέλεις να βγάλεις κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το δικό μου δεν τελειώνει, παέι απο παράταση σε διακοπή και πάλι απο την αρχή.Και τα νεύρα μου έχουν γίνει κρόσια, δεν πρόκειται να μου δώσουν το πιστοποιητικό εμπειρίας αν τους αφήσω στη μέση. Έλεος

Link to comment
Share on other sites

Ποιούς αν αφήσεις στην μέση; Και από ποιούς θέλεις να ζητήσεις πιστοποιητικό;

 

Καταλαβαίνεις ποιά είναι η σχέση σου με την Τ.Ε και τον δημόσιο φορέα;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν είναι τα ελληνικά μου σωστά?Τι δεν είναι κατανοητό?Αν φύγω απο την Τ.Ε δεν αφήνω το έργο στη μέση?Αφού εγώ ασχολούμαι με αυτό!Οπότε γι'αυτό και θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά (απο την Τ.Ε.) να μην μου δώσουν το πιστοποιητικό εμπειρίας.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή αυτή τη φορά.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν είναι τα ελληνικά μου σωστά?Τι δεν είναι κατανοητό?Αν φύγω απο την Τ.Ε δεν αφήνω το έργο στη μέση?Αφού εγώ ασχολούμαι με αυτό!Οπότε γι'αυτό και θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά (απο την Τ.Ε.) να μην μου δώσουν το πιστοποιητικό εμπειρίας.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή αυτή τη φορά.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

 

 

Τα ελληνικά σου άψογα. Τα δικά μου ίσως να έχουν πρόβλημα, διότι δεν γίνομαι αντιληπτός.

Αν φύγεις (όχι από την Τ.Ε, διότι ποτέ δεν ήσουν στην Τ.Ε) προφανώς αφήνεις μια δουλειά στη μέση.

Δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία απονομής πιστοποιητικού εμπειρίας, αλλά εικάζω ότι δεν μπορεί μία επιχείρησης (δηλ. η Τ.Ε εν προκειμένω) να απονέμει πιστοποιητικό εμπειρίας σε μία άλλη επιχείρηση (δηλ. την δική σου ατομική επιχείρηση). Ο δημόσιος φορέας προφανώς μπορεί.

 

Το σημείο που θα πρέπει να αποσαφηνιστεί είναι η σχέση σου με την Τ.Ε. Δεν είσαι υπάλληλός της. Είσαι άλλη επιχείρηση. Παροχή ανεξάρτητων υπηρεσιών. Ούτε καν εργολάβος στην Τ.Ε. Μπορεί να είσαι κάθε μέρα με τους υπαλλήλους και τα αφεντικά της Τ.Ε και να χρησιμοποιείς όργανα και εξοπλισμό και γραφεία της Τ.Ε αλλά δεν είσαι υπάλληλος της Τ.Ε. Οπότε, δεν μπορούν να σου δώσουν κανενός είδους πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστοποιητικά εμπειρίας τα δίνει ο φορέας. Συνήθως συμπληρώνουμε εμείς τα ποσά και τα υπογράφουν ο επιβλέποντας και ο διευθυντής Τεχνικής Υπηρεσίας. Μπορείς να διεκδικήσεις την εως τώρα εμπειρία. Δεν χρειάζεται δηλαδή να τελειώσει το έργο. Συμπληρώνεις τα ποσά (αρχικός προυπολογισμός, σύμβαση κτλ) και στο σύνολο της εμπειρίας θα βάλεις το ποσό του τελευταίου υπογεγραμμένου λογαριασμού. Αν χρειαστείς βοήθεια ευχαρίστως να στο εξηγήσω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχάς μπορείς να λύσεις τη συνεργασία σου όποτε θέλεις χωρίς καμία νομική συνέπεια. Δεν είσαι επιβλέπων του έργου για λογαριασμό του Δημοσίου αλλά ορισμένη από τον ανάδοχο για την "επϊβλεψη της κατασκευής" για λογαριασμό του αναδόχου.

Στο δεύτερο που θίγεις δυστυχώς τα πιστοποιητικά εμπειρίας εκδίδονται μεν από τη διευθύνουσα υπηρεσία αλλά καθ' υπόδειξη και σύνταξη του αναδόχου. Οπότε αν τους "αφήσεις στη μέση" θα πρέπει να ζυγίσεις τις πιθανότητες να δεχτούν να σε εγγράψουν στα πιστοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.