Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή παροχής ρεύματος


Apostolos83

Recommended Posts

Σ(Pονομ*Συντ.ετεροχρονισμού)

Άκυρο,συγγνώμη.

Το βρήκα το λάθος,αριθμητικό όπως πάντα

Όμως και πάλι μου βγαίνουν 95kVA, δηλαδή περισσότερα από 85.

Παίζει να έχω κάτι λάθος ή γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άμα έχεις χαμηλό συντελεστή ισχύος φυσικά και η ισχύς σου θα είναι μεγαλύτερη από την ονομαστική, αν κρατηθούν τα ρεύματα σε αυτά που λες δεν θα υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για το χρόνο σας

Τελικά είχα κάνει κάποιο αριθμητικό και μου έβγαιναν άλλα ντάλων. Επίσης είχα κάνει το εξής λάθος: σε μία μεγάλη βιομηχανική αποθήκη είχα βάλει πάρα πολλές πρίζες, τόσο 1φασικές όσο και 3φασικές στις οποίες είχα βάλει cosφ=1 και συντελεστή ετεροχρονισμού 0,4. Όμως αυτό μου επηρέαζε πάρα πολύ το cosφ όλης της εγκατάστασης , κάνοντάς το να είναι 0,96 χωρίς να κάνω αντιστάθμιση ισχύος. Ένας συμφοιτητής μου όμως μου πε ότι σε βιομηχανικά κτήρια βάζουμε cosφ = 0,8 σε μονοφασικές και 0,6 σε τριφασικές πρίζες. Διορθώνοντας αυτό έστρωσαν όλα: 85 kW εγκατεστημένης ισχύος και cosφ εγκατάστασης 0,82. Για να βρω το cosφ πρώτα βρήκα το ρεύμα κάθε γραμμής επί το συντελεστή ετεροχρονισμού της γραμμής επί το cosφ της(=Ιπργ*cosφ), τα πρόσθεσα (= (Ιπργ*cosφ)ολ ) , αντίστοιχα βρήκα το (Ιπργ*sinφ)ολ , βρήκα το

((Ιπργ*cosφ)ολ^2+(Ιπργ*sinφ)ολ^2)^(1/2)=Ιολπργ και  τελικά cosφ=(Ιπργ*cosφ)ολ/Ιολπργ.

Αν και τώρα που το ξαναβλέπω S=P/cosφ=85/0,82=104kVA!!!

Περιέγραψα μήπως κάτι λάθος;

Επίσης για την τριφασική παροχή νούμερο 5 βλέπω ότι για το καλώδιο μετρητή-πίνακα θέλει τουλάχιστον καλώδιο 3x50+25+25 όμως γκουγκλάροντας βλέπω να υπάρχει 3x50+25.Τί γίνεται; Δεν υπάρχει τέτοι καλώδιο;

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2019 at 6:24 ΜΜ, manoselectric said:

Η ΔΕΗ δίνει αυτο που λεει!! 3χ123 ειναι 123 Α * 230 V =28,290 για καθε φάση αρα επι τρία κανει 84.870 kw

Καλημέρα, είναι σωστό αυτό που γράφεις; καταρχάς 3*123 τί είνα; 3*125 εννοεις για την νούμερο 5 παροχή; 125*230=28,750 *3 = 86,250vA

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.